• Futaba R617FS Kayıp Paket (RSSI) Modu

FPV'ye başlayınca, elimdeki R617FS alıcı için RSSI çıkışı nasıl alabilirim diye yabancı forumları araştırmaya başladım. Bir forumda R617FS için tam olarak RSSI değil de kayıp paket göstergesi alınabildiğini gördüm. Kayıp paket göstergesi, aradaki bağlantının kalitesini gösteren sistem olarak özetlenebilir kısaca. Kumandalar belirli aralıklarla (ms değerinde) paket gönderirler ve alıcı da bu paketleri alarak servolara komut gönderir. Hiç bir paket gelmezse alıcıya, kumandayla alıcı iletişimini kaybetmiş olur. Bu mantıktan yola çıkarak Futaba alıcılarda bir paket gelmediğinde gözle görülemeyecek kadar kısa bir sürede kırmızı led yanıp sönüyor, paketler geldiğinde ise yeşil led yanıp sönüyor. Kumandamızı açınca yeşil sürekli yanar, kapatınca da kırmızı yanıyor. İşte bu kırmızı ledden voltaj alarak OSD'mizde kayıp paketleri görebiliyoruz. Yalnız buradaki çıkış digital, anlık pulse şeklinde voltaj veriyor, böyle OSD'den voltaj bilgisini okuyamayız. Bunun için digital voltajı, analoga çevirmemiz lazım. Arada RC filtresi kullanarak bu gerçekleştiriliyor. Bunu ileride açıklayacağım.

Alıcımızın yanlarında klikler var, bunları ince uçlu düz bir tornavidayla hafifçe ittirerek yuvayı çıkartıyoruz. Elimizde alıcının boardu kaldı. servo yuvalarının yanındaki ledlerde tam olarak ok işaretiyle belirtilmiş yere kablomuzu lehimlememiz gerekecek. Buradaki padler çok küçük, bu yüzden kaliteli, ince uçlu bir havya ve lehim lazım. BU UYGULAMAYI YAPMAK KENDİNİZİN SORUMLULUĞUNDADIR.

*RC Explorer sitesinden alınmıştır.(Cited from RC Explorer site)
      Kaliteli bir fotoğraf makinem olmayınca cep telefonuyla çektim fakat bu kadar yakından kaliteli bir görüntü alamadığımdan orjinal sitesinden alıntı yapıyorum.

Lehimleme yapıldıktan sonraki hali.

Bu adımdan sonra alıcımızın boardunu yuvaya yerleştiriyoruz ve kablo için küçük bir delik açmamıza gerekiyor. Bunun için havyanın ucuyla alt kapakta 1mm kadar eriterek delik açtım.

Kabloyu en kısa yoldan çıkartmak istedim ve bunun için de servo girişlerinin yan yüzeyinden delik açarak yaptım.

Şimdi ise OSD nin RSSI çıkışını almak.

Cycloops CE OSD nin RSSI ve GROUND yerlerine 2 tane tel lehimlendi. Eğer alıcınızdan OSD nize - (siyah) kablo gelmiyorsa ek olarak groundu almak zorundasınız. Benim OSD'nin kullanım kılavuzunda OSD ile alıcı arasında görüntüyü değiştirmek için kullanılan kabloyu takıyorsanız groundu ek olarak almanıza gerek yok diyordu.
      **Alıcınızın groundu, OSD sisteminizin groundu ile aynı olmak zorunda değildir.

Şimdi RC filtremizi yapacağız. Leddeki çıkışı ölçüldüğünde, kumanda kapalıyken (Full paket kaybı) ortalama 0,9v iken kumanda açıkken (sıfır paket kaybı) ortalama 0.23v civarındaydı. RC filtresinin digital voltajı analog voltaja dönüştürdüğünü söylemiştim. Bunun için paralel bağlı kapasitör ile direnç kullanılır. Eğer değerler çok yüksekse voltajın oynaması çok zaman alacaktır bu da havada kayıp paketleri geç farketmemiz demektir. Eğer çok küçük kullanılırsa bu sefer de değer çok oynak olacaktır, bunun için ortalama R ve C değerlerini bulmamız gerekli. Ben deneme yanılma sonucunda 2 mikrofarad ve 21 kOhm değerlerinde istediğimi yakaladım. Bu iki komponenti paralel bağlayıp bir ucunu alıcıdan gelen kabloya öteki ucunu ise OSD'deki RSSI girişine bağladım. Arada ise bir tane dişi servo ile erkek servo soketi kullandım. Bunları da kullanmadığım servo soketlerinden çıkardım.

Bir sürü direnç ve kapasitör

Dişi servo ucu

Dişi servo ucu eklenip bantlandıktan sonra alıcının hali

Erkek servo ucu ve RC filtre eklenip bantlandıktan sonra OSD'nin hali

Bu haliyle stabil bir şekilde OSD full paket kaybında 0.9V gösteriyor. OSD 0.3V altını göstermediğinden ve sıfıt paket kaybında da 0.23V olduğundan göstermiyor fakat paket kaybı 0.3V üstüne çıktığında RSSI bilgisi kısmında gösteriyor.

Ne zaman geri gelinmesi gerektiği hakkında konuşalım biraz da. 2.4 Ghz kumandalar ve alıcılarda iletişim kaybı çok ani yaşanmaktadır. Bu nedenle P paket kaybına ulaşıldığında geri dönülmesi gerekir. Yani (0.9+0.23)*0.5=0.565V aşağı yukarı 0.5-0.6V görüldüğü anda geri dönülmesi tavsiye edilir.

Bu yöntem paket kaybında led yanıp söndüğü tespit edilen tüm alıcılarda uygulanabilir. Bunun için de en güzel yöntem kumandayı açıp kapayarak alıcının ledlerindeki voltajı multimetre aracılığıyla ölçmektir.

Kolay gelsin.

Lost Package Indicator Test:

sol üstte kumanda açılıp kapandıkça değişen voltajı görebilirsiniz.

***Lehimlemedeki, komponent seçimi ve bilgi yardımlarından ötürü Hasan Yetik kardeşime teşekkürlerimi bir borç bilirim.
      Bu makale başlangıçta forumdaki konuda yayımlandı: Futaba R617FS Kayıp Paket (RSSI) Modu başlatan yazar MutluTEKIR Orijinal mesajı görüntüle
    • Reklam Alanı

• Reklam Alanı

300x250 Sağ orta