• Brixl Elektronik Sistemi | Tanıtım

Merhaba, bu başlık altında, sizlere Brixlelektronik firmasının üretmiş olduğu, alıştığımız kumandalardan çok farklı bir işletim sistemine sahip olan brixl elektronik sistemlerinden bahsedeceğim.

İşin aslı Brixl kumanda diyemiyorum, çünkü o zaman gerçekten de haksızlık etmiş oluruz. Çünkü bildiğimizi bir verici, alıcı işlevine değil, tamamen elektronik bir sisteme sahip , ilginç bir sistem.

Firmanın 2 ortağı var. Bir tanesi, kendisine ait 2 tane hastahanede , 50 kişilik bir kadroya sahip, elektronik mühendisi olan Öliver Körting, diğeri de aynı zamanda firmaya adını veren, BMW ve Mercedesin, araç imalat bantlarının proses sistemlerini yöneten sistemlerin tederarikçisi, Johann Brixl.

Bu kumanda sistemini almak için, 6 ay önceden siparişi vermeniz gerekiyor. Çünkü kişiye özel yapılan bu sistemler; oldukça pahalı olduğu için, seri imalat mantığı ile yapılmıyor. Sipariş üzerine yapıyorlar ama inanılmaz da bir talep var.

Ben fuara gidiş tarihimi belirledikten sonra, ( bu arada ben Karlsruhedeki fuara gittim bugune kadar, alıştığım, bildiğim yer olması dolayısıyla, ancak Almanyada neredeye her ay bir fuar yapılıyor, düşünen arkadaşlar, bunlara da gidebilirler ) Fİrma yetkilileri ile 3 yıldır da tanştığım için, telefonla irtibat kurarak siparişimi verdim. Fuar süresince her gün ve 1 akşam da sürekli eğitimini almaya çalıştım.

Ürün aşağıdaki gibi bir özel taşıma çantası ile teslim ediliyor:

Extra olarak sipariş verilen kumanda taşıma tepsisinin paketi de şu şekilde:

Öncelikle kumandanın sisteminden bahsedeyim:

Bildiğimiz iletişim kurallarının dışında, ( 2.4 yada 40 mhz, 35 mhz vs. değil ) Bluetooth teknolojisi ile sistem çalışıyor. Yani alıcı ve vericinin haberleşme sistemi ,bluetooth yardımı ile oluyor.

Sisteme 4 adet telemetri fonksiyonu ilave edebiliyorsunuz. Bu telemetri fonksiyonları yardımı ile, sistemin sıcaklığını, amperini , voltajını, hidrolik pompanın gücünü kumanda ekranından da, aldığım ilave ekranlar ( display ) yardımı ile anında görebiliyorsunuz.

Mevcut sistemi ile , aynı anda 15 aracı kontrol edebiliyorsunuz, Yani, parkurdaki 15 aracınızı açıp, ( iş makinesi, kamyon,elektronik sisteme sahip araçlar, tekne, dozer,excavator ) bir daha yanlarına gitmeden, istediğiniz anda, istediğinizi kontrol edebiliyorsunuz. Dilerseniz bu sayıyı da 25 e yada 50 ye de arttırabiliyorsunuz.

Sistemin en farklı özelliklerinden bir tanesi de, etkileşim mesafesi.. Bu sistem, özellikle iş makineleri , ve kamyonlar, tekneler vs. gibi sizin yanınızdan, çok fazla uzağa gitmeyen araçlar için tasarlanmış. Kullanmak istediğiniz aracın, sizden uzaklaşacağı mesafeye göre, alıcı sistemi alıyorsunuz, ve buna göre bedel ödüyorsunuz. Yani, mevcut , standart halindeki alıcı sistemlerinde, kumandayı kontrol edebileceğiniz mesafe 30 mt.dir. 30 mt ye kadar aracınızı sorunsuz kontrol edebiliyorsunuz. Daha uzak mesafeler için, örneğin 100 mt lik sistemi takıp, 100 mt uzaklığa kadar aracınızı kontrol edebiliyorsunuz. Ancak, kendi adıma, bir dozeri,excavatoru, kamyonu ya da tekneyi , 30 mt den fazla kendimden uzağa göndermediğime göre, 2-3 km mesafeye sahip bir kumanda kullanmama gerek kalmıyor. Bu sayede, inanılmaz bir enerji tasarrufu sağlıyor. Sürekli kullanımda, 6 adet 2000 mah nimh sanyo eneloop ile, 35 saat sistemi kullanabiliyorsunuz.

Sistem, uçak kullanımına , mesafe kısıtlamaları nedeniyle uygun değil. ( fpv yaptığım aracımda zaten bu sistemi değil Jr kumanda kullanıyorum )

Kumandayı , getirdiğim ilk akşamdaki resimleri:

Firma; sistemin programlamasını yaparken ve kumandanıza yüklerken, jest olarak sizin adınızı da sisteme yazıyor:

Kumandanın kendine özel tepsisi ile görüntüsü de şu şekilde:

Kumanda oldukça iri boyutara sahip, İriliğini yanına koyduğum dozer ile kıyas edebiliriz:

Farkındaysanız, kumanda üzerinde bir çok düğme ve farklı bir stik sistemi var.

Bu 15 adet düğme ve stikler yardımı ile 39 prop. kanalı kontrol edebiliyorsunuz.

Ortadaki bölüm, ilave kol bölümü olarak nitelendirilebilir. Bu bölüme ister navy stik dediğimizi 2 tane linear gaz kolu, yada benim yaptığım gibi 2 kanal kontrol eden bir stick ya da bunun 4 lüsünü koyabiliyorsunuz. Tamamen kullanıcı tercihlerine göre dizayn edilen, hatta dilediğiniz renk kodunda alabilieceğiniz bir kumanda.

Başta da belirtmiştim . Farklı bir stik sistemi var. Normal kumandalarda, sol ve sağdaki stikler yardımı ile 4 kanalı kontrol edebilirsiniz. Bu kumanda ile, 8 kanalı kontrol edebiliyorsunuz.

Normal kuamndalarda 2 kanal fonksiyonu, sağ ve sol 1. kanal, ileri geri 2. kanal olarak nitelendirilir. Bu kumanda da bunlara ilave olarak bir stikde, kendisi etrafında dönmesi ( sağ ve sol 2 kanalı ) ayrıca tepesindeki tuş ile de 2 yollu bir sistemi ( açma - kapama gibi düşünün ) kontrol edebiliyorsunuz.

Kumandanın fiziksel özellikleri bu şekilde sıralanabilir.

Asıl farklılık , işletim sisteminde meydana geliyor. Herşeyden önce, sisteme koyacağınız alıcı sistemini, sistemin çalışma mesafesini, sistemdeki alıcı sayısını siz belirliyorsunuz.

8 li,
      8 li + hidrolik sistemli ,
      12 li
      15 li
      20 li alıcı sistemlerinden birini,

30mt, 100 mt çalışma sistemlerinden birini belirliyorsunuz.

Bununla birlikte en ciddi özellik, sisteminize, istediğiniz kadar alıcı ilave edebiliyorsunuz. Yani bir aracın içine örnek vermek gerekirse, 3 alıcı koyup, bununda 20 li alıcı olduğunu varsayalım, 60 tane servo, 36 tane ışık fonksiyonunu kontrol edebiliyorsunuz.

Bunu hiçbir kumanda sisteminde yapma şansınız yok.

Bu kumandayı seçmemdeki en büyük etken, yukarıdaki özellikleri idi. Özellikle ladekranlı araçta, hem aracın servoları var, hem de ladekranın servoları var. Normal kumanda sistemleri ile, o aracı tüm fonksiyonları ile kullanma şansı gerçektende çok zor.

Ayrıca, Daha sonra!!! tanıtımını yapacağım bir araçta,göreceğiniz üzere, hidrolik pompanın gücünü, kumanda üzerinden arttırıp azaltma şansı sadece bu kumanda da var.

Aşağıdaki resimde 12 lü bir alıcı görülmekte.

12 li alıcı sistemlerinde hidrolik pompayı kullanabiliyorsunuz. Hem 8li alıcıda, hem 12 li de hem de 20 li de hidrolik pompa kullanılabiliyor. Ancak sadece 20 li alıcıda hidrolik pompanın otomatik olarak çalışmasını sağlayabiliyorunuz. Bunu eğer, farklı bir kumanda sistemi ile yapmanız gerekirse, bunu sağlama yönteminiz sadece servonaut bma modüldür. Bu modül yardımı ile ya da brixl 20 li alıcı ile, örneğin, dozerine,ladekranın,excavatorun ya da hidrolik pompaya sahip bei aracın, sürekli olarak hidrolik pompasının çalışıp, sistemin enerjisini bitirmesini önlüyorsunuz. Sadece pompanın çalışması gerektiği hallerde pompa otomatik olarak çalışıp, sonra kendiliğinden otomatik olarak kapanıyor.

8 li ve 12 li alıcı sistemlerinde, pompayı manule olarak açıp, kapatmanız gerekiyor.

20 li alıcı sisteminin resmi de şu şekilde:

Bu 20 li alıcı ya, 20 adet servo, 12 adet ışık fonksiyonu "atayabiliyorsunuz".

Dikkat ettiyseniz, "atayabiliyorsunuz" dedim.

Brixl kumandanın en büyük özelliği işte buradan kaynaklanıyor.

Normal kumanda sistemlerinde, örneğin soldaki stiği oynattığınızda,, alıcı kanalınızın 3. yuvasındaki servoyu hareket ettirrsiniz. Stiği sağa çekince, diylimki 2. alıcı yuvasındaki servo hareket eder. Ve alıcı kanallarınızla sadece servo kontrol edebilirsiniz.

Brixl kumandanın farkı ise şu şekilde:Alıcınız üzerindeki, her bir yuvanın yapacağı görevi siz alıcıya söylüyorsunuz.

Alıcı üzerindeki 1. yuvaya, sen ışık fonksiyonu, 2. kanala örneğin sen servo fonksiyonu olacaksın ve kumanda üzerindeki şu stik ya da tuşu çekince çalışacaksın, 3. yuvaya, sen hidrolik pompayı çalıştıracaksın ne zaman ben, şuradaki stiği hareket ettirince diyebiliyorsunuz. bu sayede, araçlar için ilave ışık kiti almanıza da gerek kalmıyor

Tamamen kendinize özel kullanım şartları yaratıyorsunuz.

Alıcıya bunu iletmek için aşağıdaki özel bluetooth haberleşme sisteminizi alıcıya takıyorsunuz. Bu sayede alıcınıza her türlü kayıt işlemini gerçekleştiriyorsunuz:

Bu modül üzerindeki numarada, onun adresi olarak ifade ediliyor. Yani, bir araç aldığımda, satıcı, araç üzerindeki tüm fonksiyonları bu alıcı sistemine yükleyip bana araç ile gönderdiğinde, ben sadece bu aıcı üzerindeki numaraları kendi kumanda sistemime girdiğim anda, kayıtlı olan tüm fonksiyonlar o anda benim kumanda sistemime yüklenmiş oluyor.

Diyelimki sizde de bu kumandadan var. Ben kendi kumandam ile bendeki alıcı sistemini kodluyorum. Alıcı sistemi size geldiği ve numarasını siz kendi sisteminize girdiğiniz anda, bendeki kumandanın tüm özelliklerini siz anında sisteminizde görmüş oluyorsunuz.

Yani, burada belirleyici olan standart kumanda sistemlerindeki gibi verici değil, Alıcı sistemi. Tüm veriler, tüm data ve kayıtlar, vericide değil, alıcı da kayıt edilerek saklanıyor.

Eğer sisteminizle birlikte telemetri modüllerini ve aşağıda resmi görülen ekranı ( display) alırsanız, bunu aracınıza takıp, anlık voltaj,amper,sıcaklık vs bilgilerinize hem ekran üzerinden, hem de kumandaız ekrnı üzerinden ulaşabiliyorsunuz.

Ekran minik bir lcd şeklinde:

Ekranı sisteme bağlayıp, sadece test amaçlı fotoları çektim, telemetri modüllerini henüz bağlamadığım için ekranda doğru veriler henüz görülmüyor:

Ekranın bağlantılarını test amaçlı yapınca ortaya çıkan görüntü:

Ekranı yine test amaçlı, monte etmeden Scaleart Dozer kokpitine koydum nasıl olduğunu görmek ve göstermek adına:

Sanırım En sevdiğim görüntülerde aşağıdaki gibi oluştu:

Sanki gerçek bir aracın kokpitine bakıyormuş gibi hissettirdi bana

Resimlerde görülen tüm kablolar vs, gizlendiği ve tüm telemetri fonksiyonları takıldığı zaman, çok keyifli olacağını düşünüyorum. Tüm gerekli veriler anında ekranda görülecek.

Görüldüğü üzere, brixl çok farklı bir sisteme sahip.

Gerek telemetri fonksiyonları,

Gerek ekran özellikleri, ( istediğiniz kadar ekran takabiliyorsunuz, isterseniz her aracınıza da takabiliyorsunuz ) ,

İstediğiniz kadar alıcı kullanabilme takabilme özelliği, bir araca birden fazla alıcı takabilme özelliği,

15,25,50 aracı aynı anda kontrol edebilme,

bluetooth teknolojisi,

Alıcı seçebilme ( 8 li, 12 li, 15 li , 20 li ) , mesafe seçebilme ( 30 mt, 100 mt ) ve her alıcıyı farklı programlayabilme özellikleri,

Kumanda üzerindeki her bir stik ve tuşu, her bir araç için farklı görevlere atayabilme özellikleri

ve zamanla detaylı anlatım yapabilmeyi umduğum bir çok ilginç ve kendine özgü özellikleri ile farkını ortaya koyuyor.
      Bu makale başlangıçta forumdaki konuda yayımlandı: Brixl Elektronik sistemi başlatan yazar tgumus Orijinal mesajı görüntüle
    • Reklam Alanı

• Reklam Alanı

300x250 Sağ orta