Turnigy 9x Rudder stick çalışmıyor

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 41
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 41 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu

Merhaba arkadaşlar.

2.5 yıl önce almış olduğum turnigy 9x kumandanın rudder kolu herhangi bir eylem gerçekleştirmiyor. Videosunuda çektim acaba donanımsal mı yazılımsal bir hatamı anlayamadım. Bir fikri olan varsa sevinirim.

Kağıttan Uçak, Tahtadan Araba, Demirden Tren, Plastikten Gemi

Yok mu arkadaşlar fikri olan?

Merhaba.Yazılımsal olacağını sanmıyorum.Muhtemelen Gimbal bozulmuştur veya bir ihtimal eğer darbe almışsa kablo lehimi atmış olabilir.Söküp bir bakın.Eğer tamir olacak gibi değilse, gimbal değişecek(stiğin olduğu parça).Her kumandanın gimbali uyar mı bilmiyorum fakat 2.el de bulunabilir piyasada.Araştırmak lazım.Selamlar.

Teşekkürler.
    Daha önce hiç çalışmayan rudder stick kumandayı kalibre edince çalışmaya başladı fakat bu kezde rudder ileri geri hareketler yapıyordu. Sanırım potansiyometre bozulmuş açtım söktüm aynı ölçüde potansiyometreden araştırıp bulmak lazım. B5K-60

Aynı şey benim de başıma geldi. Aynı kumandandan iki tane var artık. B5K-60 potansı boşuna aramayın. Bulamazsınız. Ben daha evvel almış olduğum ve aynı arızayı gösteren önceki kumandam için sürekli bir arayış içerisindeyim. İkinci aldığım kumanda da aynı hatayı yapınca, şunları aldım:

https://www.direnc.net/100k-potans
    ve
    https://www.direnc.net/47k-potans

Yerine takabilmek için epey uğraşmak gerekiyor ama başarılı oldum. Dikkatsizliğim sonucunda japon yapıştırıcısı bulaşmaması gereken yere aktığı için gimbal artık bir eksende hiç hareket etmiyor. Halbuki, montajı tamamlamadan önce test ettiğimde potans görevini gayet de güzel yapıyordu. Bunun üzerine şunu sipariş ettim dün:
    http://www.banggood.com/search/flysk...direction.html

Bu parçalar gelince çalışan iki kumandam olacak. Hatta birini ER9x yazılımı ile, diğerini de ERsky9x anakartı, Frsky modülü ve yine Ersky9x yazılımıyla yükselteceğim.
    Saygı olmazsa sevgi de olmaz ....

İlginiz için teşekkür ederim.
    Potansiyometreyi sıradan bir 5k potansiyometre ile değiştirdim aynı sorun devam ediyor. Bir kararsızlık var değer bir ileri bir geri gidiyor. Sanki göz kırpması gibi bir şey acaba diyorum ki yazılımsal bir şey mi er9x mi yüklesem?

Son çare olarak bu sitede vermiş olduğun gimbali alsam sorun tamamen çözülürmü?
    Bu gimbal turnigy 9x kumandama tamamen uyum sağlar mı?
    Konu serkanizma tarafından (05-03-2017 Saat 01:10 ) değiştirilmiştir.

5k potans denemedim. Benim test ettiklerim 47k, 50k ve 100k. Gayet güzel çalıştılar. Er9x yazılımı tek kelimeyle süper. Tavsiye ederim. Kumandalarımdan birine er9x yükledim. Diğer kumandama ise 9xtreme adındaki anakart ve diğer set içeriği ile modifiye ettim. O kumandada ersky9x yüklü ve şimdi benim Taranis'i bile kullanmak gelmiyor artık içimden. 9xtreme artık üretilmiyor maalesef. Onun yerine Ar9x adında bir ürün var. Alternatifi sayılır.
    Gimbal konusuna gelince ; Turnigy 9x, Eurgle markasıyla beraber Flysky tarafından üretiliyor. Tüm parçaları, hatta modülü bile aynı. Bu Gimbal de aynısı.

Merhaba dün elimde 6pinlik Atmel USBasp programlayıcı vardı onunla Er9x frsky yazılımını kumandaya başarı ile yükledim. Potansiyometreleri değiştirdim throttle da sorun görünmüyor fakat rudder da hala bir kararsızlık var kendi kendine değerler artıp azalıyor. Throtte ın potu ile oynadığımda değer net olarak gölülüyor herhangi bir oynama olmuyor. Fakat rudder potunu azaltıp yükselttiğimde değer bazen bir ileri bir geri gidiyor. Bir kronik sorun var ama çözemedim. Sanki sorun potlarda değilde anakartın kendisinde gibi. Son çare olarak Bu söylemiş olduğunuz gimbali spariş edip bir de öyle deneyeceğim bakalım olacak mı

http://www.banggood.com/Flysky-FS-TH...l?rmmds=search

Bu gimbal doğru değil mi

Teşekkür ederim

Çok enteresan! Alıcıya bir servo takıp denedin mi?
    Programlayıcıyı kullanmak için, veya potansı değiştirmek için lehim yaparken, potanslardan gelen kabloların bağlandığı küçük 'trim board' lardaki bağlantıları bir kirlenmeye karşı kontrol ettin mi? Bambaşka bir cihazda benzer bir durum yaşamıştım. O cihazda da potans değişikliğine rağmen istediğim sonucu alamayınca kart üzerindeki kablo bağlantılarını, lehim noktalarını ve kart üzerindeki bakır yolları tek tek kontrol etmiştim. Nihayetinde soketlerden birini değiştirmem gerekmişti. Bu durumda da belli belirsiz bir temas sıkıntısı olabilir belki. Ya yeni taktığın potans da problemli, ya da bu sinyalin iletilmesinde bir sorun var diye düşünüyorum. Bozuk olsa hiç çalışmaz.
    Gimbal benim sipariş ettiğimin aynısı ama stok bekliyorum.

Bir tek soketi denemedim aynı kararsızlık devam ediyor servoyu denemesinde bile. Gimbali takıp son kez öyle denemeyi düşünüyorum Anakart sorunu yoksa düzelir varsa son çare anakarttan gimbale giden tüm bağlantıları tekrar leğimleyip öyle kontrol edeceğim. Hocam bir de quadkopter için orta ölçekli bir kontrol kartı arıyorum. Havada sabit kalacak throtle a pek ihtiyaç duymayacağım bir kontrol kartı olsun istiyorum. Hobbyking kk2 lcd olan kartla epey uçuş yaptım.

https://hobbyking.com/en_us/naze32r6...___store=en_us bu kartı denediniz mi yada sizin önerebileceğiniz başka bir kart var mı?

Alıntı serkanizma Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir tek soketi denemedim aynı kararsızlık devam ediyor servoyu denemesinde bile. Gimbali takıp son kez öyle denemeyi düşünüyorum Anakart sorunu yoksa düzelir varsa son çare anakarttan gimbale giden tüm bağlantıları tekrar leğimleyip öyle kontrol edeceğim. Hocam bir de quadkopter için orta ölçekli bir kontrol kartı arıyorum. Havada sabit kalacak throtle a pek ihtiyaç duymayacağım bir kontrol kartı olsun istiyorum. Hobbyking kk2 lcd olan kartla epey uçuş yaptım.

https://hobbyking.com/en_us/naze32r6...___store=en_us bu kartı denediniz mi yada sizin önerebileceğiniz başka bir kart var mı?
    Aynı kart bende var. Bunu almadan önce iki adet CC3D klonu eskittim. Otonom uçuş maksadıyla bir tane MultiWii 2.2 kullandım, ve hatta GPS ve Bluetooth modülü de aldım ve hala quadı'mda takılı ama uçaklara bulaştığımdan beri ellemedim O da çok başarılıydı. Ama yazılımı ile epey uğraşmak gerekiyor.
    Naze32 hakkında hep çok iyi şeyler okudum. Zaten o yüzden almıştım. Hepsinin yaptığı iş aslında aynı, verimleri de hemen hemen aynı. Farkeden programlamadaki arayüzleri. Naze32'yi Cleanflight ve Betaflight ile çalışabildiği için almıştım. Ama hala poşetinde duruyor...
    Bütün kartların arasında kullanımı bana göre en kolayı KK2. Bilgisayara bağımlı kalmadan uçabilmek gibi bir rahatlık yok. Bendekinin yazılımını Steveis ile yükseltmiştim. "Aşırı" memnun kaldım diyebilirim: https://www.rcgroups.com/forums/show...irmware-Manual

Hatta kk2 ile insanlar neler yapabiliyor, bir incelemeni tavsiye ederim:
    https://www.rcgroups.com/forums/show...H-RTH-in-style
    https://www.rcgroups.com/forums/show...2019944-Kk2-3d

Bende uçakları bırakıp quadcopterle ilgileniyorum şu aralar KK2 nin kontrolü konusunda çok haklısınız. Bilgisayara bağımlı kalmadan uçurmanın keyfi uçuş alanında çok farkediyor Steveis yazılımını yüklediğinizde ne gibi artısı oldu acaba? Biraz araştırdım sanırım KK2 kartta barometre olmadığı için sabit bir şekilde durmuyor hep kumanda ile hızı arttırıp azaltmak zorunda kalıyorum. Naze32 de barometre olduğunu farkedince sorayım dedim. Aslında istediğim çok fazla kumandaya bağlı kalıyorum quadı kontrol ederken. Hızı sabit bırakınca quad kendiliğinden ya aşağı iniyor yada yukarı çıkıyor; sabit bir şekilde durması için barometre sensörü bu işi sağlıyor mu?

İstediğin performansı sağlayabilecek (mantıklı fiyatlara bulabileceğimiz) MultiWii kontrol kartı. Onun sensörleri gayet başarılı. Ama gerek yazılımı, gerek konfigürasyonun montajı bu sensörlerin güvenilir bir şekilde çalışması için müthiş bir özen gerektiriyor. Ha, yapılmayacak iş değil, ben yaptım. Çok da iyi sonuç aldım. Hatta Bluetooth modül sayesinde cep telefonundan otonom uçuş bile programlanır hale geliyor. Ama ben ciddi olarak sıkıldım. Bilgisayar ile haşır neşir biri için inanılmaz keyifli. Ben 'yap-uçur' modunu tercih ettiğim için dolabımı süslüyor şu anda.
    Steveis yazılımı ise kk2'yi bambaşka bir seviyeye taşıyor. Menüsü müthiş kullanışlı. Verdiğim linkte manuelini incelersen daha iyi fikir sahibi olursun, bu dünya cep telefonu klavyesi ile anlatılacak gibi değil

Teşekkürler sayın hocam

Şimdi ilk etapta steveis yazılımını yüklemeyi düşünüyorum. Sonrasında bir multiwii kontrol almayı planladım
    hobbykingte https://hobbyking.com/en_us/multiwii...comp-port.html bu kart işimi görürmü pek çok multiwii kontrol kartı var piyasada. Bir de https://www.amazon.com/Hobbypower-Mu.../dp/B00H7W7HPU hangisini tavsiye edersiniz hocam?

İlk linkteki, yani HK tarafından satılanı hakkında bilgim yok. Ama Amazon sitesinde satılanı kullandım ben de. Üstelik beraberinde epey de modül veriyor. Ben olsam bunu tercih ederim. Ama uyarayım. MultiWii başlı başına, bambaşka bir platform. Arduino programlama hakkında birazcık bilgi sahibi olmayı gerektirir. Ben sıfırdan giriştim, hazır yazılımlar kullandım, kendimce başarılı da oldum. Bu kartla yapabileceklerinin neredeyse sınırı yok. Youtube'da "painless360" diye bir kanal var. Bu kart hakkında bir dizi videosu var ve çok faydalandım. Rcgroups.com'da da istemediğin kadar çok bilgi var bu kartın programlanması ile ilgili. İngilizce bilmiyorsan MultiWii'ye bulaşma derim. Yok, bu da hobinin bir parçası, ben severim bu işlerle uğraşmayı diyorsan o zaman bence daha iyisi yok. Naçizane...

Amazon sitesinde satılanmı dersiniz yoksa başka bir siteden mi almak lazım. Pic ile ilgili epey bilgim var en azından bir hobi olur

Ben iki yıl önce kartı Banggood 'tan, modülleri de ayrı ayrı kısmen aynı siteden, kısmen de eBay' den almıştım. Amazon'daki komple paket olduğu için tercih ederdim.

Amazondaki komple paket olan ürünü alayım o zaman peki ayrıca güç kartı devresi filan almaya gerek var mı yoksa kk2 kartındaki gibi esclerden beslemeyi alıyor mu?

Şimdi tam olarak emin olamadım, ne de olsa 1 yıldan fazla zaman geçti aradan ama hatırlayabildiğim kadarıyla ESC'lerden güç alabiliyor. Bunun için ESC'lerin sadece bir tanesinin (+) kablosunu karta bağlıyorsun, diğerlerinin (+) kablolarını devre dışı bırakıyorsun. Ben uygulamalarımın bir tanesinde opto ESC kullandığım için ayrıca 5V çıkışı olan bir PCB kullanmıştım, PCB olmayan bir diğer uygulamamda da pilden zil telleriyle doğrudan bağladığım LM7805 adlı regülatör kullanmıştım. 3S Lipo olduğu için de fazla ısınabileceğini düşünerek LM7805'in arkasına 3mm kalınlığında 1x2cm ölçülerinde kestiğim bir alüminyum levhayı vidalamıştım. Araya tabii ki bilgisayar işlemcilerinde kullanılan thermo-iletken macun kullanmıştım. Hiç bir sorun yaşamadım. Alıcıyı da aynı hat ile beslemiştim.

EVREKA!!!

Hani Turnigy9x'in potanslarını bulamıyorum demiştim ya; BULDUM! Bozulan bir HXT5010 servomu söktüm. İçinden aynı potans çıktı: "B5K-60". Ama potansı yerinden sökmek çok dikkat istiyor.

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)