Spitfire Yapmak

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 7
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Herkese selamlar. Gerek forumda gerekse RC araçlar konusunda oldukça yeniyim ancak uzun zamandır kendi çapımda modeller yapıyorum. Konuya gelirsek, İngiliz hava kuvvetlerinin Spitfire uçağına büyük bir ilgi ve hayranlık duyuyorum. Başlarda sadece dekor amaçlı düşünsem de şuan fotoğraftaki arkadaşı gökyüzüyle buluşturmak istiyorum. Sorularım şu şekilde; yeterince dayanıklı mı? Uçmasını sağlamak için hangi güç ve tipte motor ve donanım seçmeliyim? Kanatlarda bulunan iki aileron'u tek servoyla kontrol etmek mümkün mü? Ve en önemli soru, gerekli donanım için gövdenin içinde boşluk açtığımda yapısal problemler olur mu? Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Not:Ana malzeme olarak 5cm kalınlığında İzocam foamboard kullandım. Ekte bulunan pdf deki plana sadık kalarak planın %60 boyutuyla üretimi gerçekleştirdim.

Kanat açıklığı:64cm
    uzunluk:53cm
    Eklenen Resim Ön İzlemesi
    Burdan İndir

Eline sağlık, işçilik çok güzel görünüyor. Uçurmak işin bambaşka bir boyutu. Modeli yaparken hafif olmasına önem vermek gerekiyor, yapısal olarak çeşitli yüklere maruz kalan yerleri ağırlaştırmadan güçlendirmeler yapman gerek. İnşaatın büyük bir kısmı tamamlandıktan sonra bunları yapmak çok anlamsız. Bence bu modeli görsel olarak bitir. Uçmayı düşünme. Uçurmak için ise o amaç için yapılmış binlerce plandan birini kullan.
    Saygı olmazsa sevgi de olmaz ....

Alıntı Zabriel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eline sağlık, işçilik çok güzel görünüyor. Uçurmak işin bambaşka bir boyutu. Modeli yaparken hafif olmasına önem vermek gerekiyor, yapısal olarak çeşitli yüklere maruz kalan yerleri ağırlaştırmadan güçlendirmeler yapman gerek. İnşaatın büyük bir kısmı tamamlandıktan sonra bunları yapmak çok anlamsız. Bence bu modeli görsel olarak bitir. Uçmayı düşünme. Uçurmak için ise o amaç için yapılmış binlerce plandan birini kullan.
    Uyguladığım planda patlar motor ve balsa kullanılmıştı ama strafor kullanmak daha kolayıma geldi. Öneriniz için teşekkür ederim.

Model güzel gözüküyor eline sağlık, fakat uçan bir model yapmak için en baştan planları ona göre düşünmek ve kafada her şeyi planlamak sonra başlamakta fayda olduğunu düşüyorum, ama yinede uçurmayı deneyebilirsin.

Bence yeni bir model dene, daha önce defalarca yapılmış, yapımı fotograflar ile anlatılmış uçtuğundan emin olduğun bir plan ile başlarsan küçük ama çok önmeli detayları atlamazsın.

Naçizane tavsiyem tabi ki spitfire istediğin için yoksa üstten kanatlı bir model çok daha kolay ve faydalı olur.

Flitetest Spitfire ;
    https://www.flitetest.com/articles/ft-spitfire-build
    https://s3.amazonaws.com/assets.flit...1409627656.pdf
    Cengizhan Yurdalan - 1986
    Moda - Kadıköy - İstanbul

Alıntı cengizhan yur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Model güzel gözüküyor eline sağlık, fakat uçan bir model yapmak için en baştan planları ona göre düşünmek ve kafada her şeyi planlamak sonra başlamakta fayda olduğunu düşüyorum, ama yinede uçurmayı deneyebilirsin.

Bence yeni bir model dene, daha önce defalarca yapılmış, yapımı fotograflar ile anlatılmış uçtuğundan emin olduğun bir plan ile başlarsan küçük ama çok önmeli detayları atlamazsın.

Naçizane tavsiyem tabi ki spitfire istediğin için yoksa üstten kanatlı bir model çok daha kolay ve faydalı olur.

Flitetest Spitfire ;
    https://www.flitetest.com/articles/ft-spitfire-build
    https://s3.amazonaws.com/assets.flit...1409627656.pdf
    Depron malzeme kullanmak daha avantajlı olacak gibi duruyor. Planlar için de teşekkür ederim. Şuan halihazırda yapmış olduğum modeli öncelikle uçurmayı deneyeceğim. Beceremezsem deprondan yeni bir tane yapacağım. Mümkün olduğunca düşük bütçeli çalışıyorum ancak resimdeki donanımlar yeterli olur mu? Ve kaç mAh'lik lipo önerirsiniz?

Menteşeyi hiç alma bant menteşe çok daha kolay be kullanışlı olur depron model de kesinlikle bu tarz menteşe kullanmayın diğer herşey iyi görünüyor, servolar e max metal diş alırsan daha uzun süre kullanabilirsin, tercih senin
    Cengizhan Yurdalan - 1986
    Moda - Kadıköy - İstanbul

Alıntı cengizhan yur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Menteşeyi hiç alma bant menteşe çok daha kolay be kullanışlı olur depron model de kesinlikle bu tarz menteşe kullanmayın diğer herşey iyi görünüyor, servolar e max metal diş alırsan daha uzun süre kullanabilirsin, tercih senin
    Yardımlarınız için teşekkür ederim çok yararı olacak

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)