kendi yaptığım uçaklarım ve ortaya çıkan sorun.

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 4
  •  » Şu anda 3 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 3 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

selamlar.

fazla özenmeden, doğaçlama iki tane uçak yaptım. yaptım derken bazı eksiklikleri var.

fotoğraflar.

http://www.hobbyrc.com/forum/attachm...34544031&stc=1

sorun şu: servo ayarı yaparken (gelen cızırtıya kafayı takmıştım) motordan duman geldi hemen pili çıkardım. bir süre sonra tekrar başka bir pille denedim bu sefer motordan alev çıktı esc aşırı ısınmıştı.

esc thk dan alınan 25 amp emax

motor: thk dan alınan 7,4 voltluk wing dragon motoru. (11,1 voltluk pile uygun dediler)kullandığım pil 11,1 voltluk 2200 mah lipo.

bu motor yanma olayı esc den mi kaynaklı yoksa başka bir nedeni varmıdır ?

kırmızı olan uçak üzerinde çalışıyordum. kırmızı uçağın kanadı wing dragon'dan kalma kanat: 1030 mm gövde:1030 mm motor dahil.

turuncu uçak, kanat: 1250mm. gövde.1060 mm bunun kanadına aileronlar yerleştirilecek üzerinde emax cf 2822 var.

kırmızı uçağın uçuş ağırlığı 850 gr olacaktı hafta sonu denemeyi düşünüyordum aksilik motor yandı.

motor bir daha kullanılamaz herhalde ona keza esc de kullanılamaz.
    Eklenen Resim Ön İzlemesi

Kablo bağlantılarınızın fotoğraflarını çekebilirmisiniz?Doğru bağladığınızdan emin misiniz?
    Kullanıldığınız ekipmanın linklerini buraya koyabilirseniz? Belki problemi daha rahat görürüz.
    Model çok güzel gözüküyor...
    Cengizhan Yurdalan - 1986
    Moda - Kadıköy - İstanbul

Alıntı Cengizhan Yurdalan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kablo bağlantılarınızın fotoğraflarını çekebilirmisiniz?Doğru bağladığınızdan emin misiniz?
    Kullanıldığınız ekipmanın linklerini buraya koyabilirseniz? Belki problemi daha rahat görürüz.
    Model çok güzel gözüküyor...
    modelleri beğendiğiniz için teşekkür ederim. plana bağlı kalmadım plan çizmedim, sadece belli orantılardan yola çıkarak meydana getirdim. turuncu uçak ta 6 mm depron kullandım. depron gerçekten çok kaliteli bir malzeme kabini oto cam filmiyle kapladım.
    kırmızı uçakta depron muadili 6 mm ısıterm kullandım. depron dan ucuz fakat yüzeyde dalgalanmalar var. ben yinede depron derim daha kaliteli ve yüzeyi milimetrik düzgün.

iniş takımlarını thk'dan aldım wind tiger uçağının iniş takımları, kırmızı uçağın kanadı eski wingdragonumun kanadı.

kablo bağlantılarına gelince düzgün olduğunu sanıyorum çünkü daha önce kumanda kullanarak aynı esc ve motor bağlantısıyla sorunsuz çalışıyordu.

esc emax25 amp, lipo 11,1 volt. motor üzerinde 7,4 volt yazan thk dan alınma arttech'in motoru. hatta sormuştum kafama takıldı motorun üzerinde 7,4 volt yazıyor 11,1 volt pilde kullanacağım sorun olur mu diye olmaz dediler. halen thk nın sitesinde var. (gökçen havacılık)

daha ilginci emax 25 amper esc'yi de thk dan almıştım, daha sonra tekrar gittiğimde 25 amper esc sordum bana 25 amper esc'nin olamayacağını amperin 10 ların katı olarak devam ettiğini söylediler.

kablo bağlantılarının doğru olduğuna inanıyorum yanlış olsa ilk denemede yanardı. esc nin bir tarafında kırmızı ve siyah kablo var bu kablo bataryaya takılıyor aynı yerden kumanda alıcısına da giden bir kablo var bunlarda sorun yok. esc'nin diğer kısmından 3 tane aynı renk kablo çıkıyor bu kablolarda motordan çıkan 3 tane kabloyla jakla birleştiriliyor. hatta motorun sağa sola dönüşlerini değiştirmek için motorun ortadaki kablosunu herhangi sağ veya sol kabloya takabiliyoruz bunlarda bir sorun yok.

Bu arada esc'nin aşırı ısınması motorun yanması sonucu lipo pil de azda olsa şişmiş. bu pili bu haliyle kullanmakta sakıncalı herhalde.
    Konu warbirds tarafından (11-04-2018 Saat 20:35 ) değiştirilmiştir.

galiba sorunu buldum. yanan motoru incelediğimde üç kablodan bir tanesinin jakı elimde kaldı. yani kopmuş ama farkedilmiyor. kullandığımız dıştan dönmeli elektrik motorları 3 fazla çalıştığı için, kablonun biri kopunca 2 faz geliyor, ve 2 faz gelincede motor yanıyor. şimdilik elimdeki tek olasılık bu.

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 3 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 3 misafir)