ASP .52 İğne Ayarları

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 5
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Arkadaşlar merhaba,

Kullandığım iki zamanlı 52'lik ASP motorun iğne ayarlarını (LSN ve HSN) yapmakta problem yaşıyorum. ASP motorlarla tecrubesi olan arkadaşlar varsa burada paylaşırsanız sevinirim.

Benim yaşadığım durum kısaca şu şekilde: motor priming yaptıktan sonra çalışıp kısa bir zaman zarfında stop ediyor. Ancak ilk olarak HSN'den mi yoksa LSN' den mi ayara başlamak gerekiyor ondan emin olamıyorum.

Not: Yakıtta ve bujide herhangi bir problem yok.

Nasıl stop ettiği önemli. Aniden kesilerek stopsa yakıt az emektir. Aksıra tıksıra tekleyerek stop yakıt fazla demektir.

Önce HSN ayarlanır.

HSN rolanti hariç 4/1 - 4/2 - 4/3 ve tam gazda etkindir. Motor çalıştırılınca kısa süre donra tam gaza geçilir ve HSN ayarı yapılır.
    HSN ayarı şöyle yapılır: Tam gazda HSN ile oynanarak en yüksek devir bulunur bu devir 300d/dk. azalacak şekilde HSN açılır (yani zengin taraf.)

LSN sadece rolantide motora girecek yakıtı sınırlar. Rolantide 15 - 20sn. çalışan motorun tam gaza sorunsuz geçişi LSN den sorulur.
    Sonrasında kumandanın ilgili ayarından rolanti için karbüratörün boğaz açıklığı kabaca ayarlanır.(1.5-2mm)

Ardından rolanti rejimine bakılır. Devir düşüyor motor vuruntu yapıyor stop eğilimi gösteriyorsa LSN tornavidayla 15 derecelik açılarla sıkılır.
    Aksine rolanti deviri artıyorsa LSN nin çok sıkı olduğunu gösterir 15 derecelik açılarla gevşetilmelidir.
    LSN çok hassastır, bir tur yarım tur falan açılıp kapatılmamalıdır.
    Rolanti rejimi sabitlendiği görüldükten sonra karbüratörün boğaz açıklığı devir 2200-2500 arası çevirecek şekilde tekrar ayarlanır.

LSN ayarının konrolü şöyle yapılır: Motor rolantide 15 - 20sn. çalıştırılır aniden tam gaz yapılır. Motor sorunsuz birşekilde tam gaza geçmelidir.

HSN kontrolüde bunun devamında olur. Motor tam gazda seyirme yapmamalı, sabit birşekilde devir çevirmeli artış veya düşüş olmamalıdır.

Unutulmamalıdır ki nitro motorlarda mixtur çok önemlidir.
    Motor sesi iyi dinlenmeli ortaya çıkacak aksaklıkların tüm sistem olarak değerlendirmeli, yakıt hortumlatı ve depo gözden geçirilmeli.
    1.Phonex Domino(O.s.46fx) 2.Seagull Grob Tutor G115(O.s.55ax)
    3.Seagull Mxsr(O.s.91fx) 4.Black Horse Models Midget m.(O.s.55ax)
    5.Flight Model Cap 232(Asp s61a) 6.Phoenix Scanner(O.s.55ax)

Öncelikle cevabınız için teşekkürler..

Aslında birkaç hafta öncesine kadar motor gayet düzgün çalışıyordu. Son uçuşta gaz kolu ayar vidasının iyice gevşediğini ve gaz kolunun neredeyse yerinden çıkacağını farkettim. Böylece LSN ayar iğnesi yerinden oynamış ve rölenti ayarını bozmuş oldu.

Dün motoru tekrar çalıştırmaya uğraştım. Rölantinin biraz üzerinde (1/4 gaz veya biraz daha az) motor yaklaşık 5-10 saniye çalıştıktan sonra gazı biraz artırdığım anda motor öksürmeden stop etti. Gaz kolu aynı kalacak şekilde ikinci denememde motor yine 5-10 saniye kadar çalıştı bujiyi çektim ve stop etti. Birkaç gün içerisinde tavsiyeleriniz doğrultusunda tekrar deneyeceğim.

Arkadaşlar, sorun büyük ölçüde çözüldü. Tavsiye ettiğiniz gibi önce 1/4 gazın biraz üstü vererek HSN ayarını tamamladım. Şuan yarım gaz civarında stop etmeden çalışıyor.

Tek merak ettiğim şuanda, rölantideyken motorun devri biraz yüksek. Diğer bir ifadeyle gaz kolu tam aşağıdayken trim de biraz yüksekken motor çalışıyor. Ancak bu uçağı hareket ettirecek kadar güçlü. Eğer trimden daha da kısarsam bu kez stop ediyor. Bununla ilgili ne önerirsiniz ?

Teşekkürler..

Rolanti ve tam gaz pozisyonunu trimle değil endpointle ayarlayın.

Eğer trimle yaparsanız rolantiyi kısınca tam gaz pozisyonunu da kısarsınız.
    1.Phonex Domino(O.s.46fx) 2.Seagull Grob Tutor G115(O.s.55ax)
    3.Seagull Mxsr(O.s.91fx) 4.Black Horse Models Midget m.(O.s.55ax)
    5.Flight Model Cap 232(Asp s61a) 6.Phoenix Scanner(O.s.55ax)

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)