Kendi RC aracımı yapıyorum

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 3
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Öncelikle herkese iyi günler arkadaşlar,
    Küçüklüğümden beri elimden düşmeyen RC kumandalarıma bir yenisi eklemek için bir çalışmaya başladım kendi ürettiğim çizimini ve şeklini tasarladığım bir Rc Buggy aracı yapmak istiyorum ama bulduğum elektronik parçalar uyumlu mu yoksa değil mi diye merak ettim ve bu işin içinde olan insanlardan bilgi edinmek için bu siteye üye oldum başınızı şişirmeden sorulara geçmek istiyorum.
    Aralarında kaldığım 2 motor modeli;
    Motor 1https://tr.aliexpress.com/item/40000...222b17b1OvKAgc
    bu motorun watt cinsinden gücü daha fazla ve daha kalıplı bir motor daha fazla volt ihtiyacı var.

Motor 2https://tr.aliexpress.com/item/40000...c00vzHibb&mp=1
    bu motorun su geçirmez olması hoşuma gitti suya girdiğim zaman bir sorun çıkmasını istemem ne de olsa ve max voltu da daha düşük (daha az hücreli bir pil tercih edebilirmiyim ?
    Seçtiğim uygun fiyatlı esc modeli;
    Eschttps://tr.aliexpress.com/item/40001...chweb201603_53

Arabanın diğer parçalarını ben çizip baskı almak istiyorum yük binen parçaları da cnc makinası ile işleyeceğim. Aklıma takılan soru şu oldu bu motor ve esc için kaç hücreli bir lipo pil tercih etmeliyim? motorun max volt değerinin üstünde mi altında mı olması lazım pilin volt değerinin? yukarıdaki motorlardan hangisine kaç hücreli lipo pil seçmeliyim ve neden ? İnternete pil ve motor ile ilgili bir kaynak bulamadım.
    Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
    Eğer ilgi gelirse yapım aşamalarını ve sonucu dosyalarını paylaşabilirim.

Pes yani
    Küçüklüğünden beri RC elinden düşmüyor. Kendi aracını tasarlıyorsun. CNC ile işleyeceksin. O araca uygun motoru biliyorsun.
    Ama o motora kaç S lipo bağlamalı, onu bilmiyorsun
    Pes yani

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Nov 2010
    Nereden Nereden
    Kahramanmaraş
    Yaş Yaş
    22
    Elektrik motoru, hız kontrol ünitesi, batarya gibi elemanlara karar vermek için öncelikle tasarlanan aracın; ağırlığı, kullanım alanının belirlenmesi(arazi, asfalt vs.), hareket iletimini yapacak elemanların gösterdiği etkilerin hesaplanması(akslar, diferansiyeller, dişliler, kayışlar), istenilen ivmenin kararlaştırılması gibi çözülmesi gereken bilinmezleriniz mevcuttur. Ağırlık ve ağırlık merkezi hesaplaması için statik öğrenmeniz gerekecektir ya da en azından bilgisayar ortamında tasarım yaparak bu özellikleri saptamanız gerekecektir.

Yük binen parçaların geometrilerini tasarlayabilmeniz ve malzeme seçimi için mukavemet-statik hesapları yapmanız ve malzemeler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Demem o ki; bu aracı tasarlayabilmeniz için uzun bir yol var önünüzde; eğer ki sağlam, hızlı, estetik araç yapmak istiyorum diyorsanız. He benim bu derece amacım yok, düşük hızlarda evin içinde gitsin yeter diyorsanız, bu derece kasmaya gerek yok pekala. Ancak bu şekilde de sadece mukavemetten kaçarsınız; dişlilerin hesabı, ivme ve ağırlık gibi konular halen peşinizde olur.
    Şimdiden kolay gelsin, başarılar...
    Geçmiş:Nine Eagles Solo Pro V1
    Copter-X 450 SE V2
    Futaba T6 J & R2006GS

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)