Raptor 30-50 Burada Bulusalim

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 502
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 502 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Sayfa 1 Toplam 26 Sayfadan 123416 ... SonuncuSonuncu

Raptor 30/50 Ile Ilgili Tüm Sorunlar - Sorular/Cevaplar - Ipuçlar ve Faydalı Bilgiler

Herkese selam;

Bu yakınlarda Futaba 9 C super Heli synth heli kumandası almı$ bulunuyorum ve artık yava$ yava$ düzgün bir heli toplamak istiyorum.
    Türkiyede ilginÇ bir $ekilde Raptor GP heli olarak Çok tutulumu$. Ben okulum nedeniyle 8 ay Kıbrısta 4 ay İstanbuldayım ve yedek parÇası 2 taraftada bulunacak bir heli benim iÇin en önemli kriterdi.

Bulabildiğim kadar Çok ki$i ile konu$tum aynı zamanda manuel ler ve internet sitelerinde yazılan yazıları okuyorum. 3o luk mu yoksa 5o lik bir heli ile mi ba$lamalıyım diye dü$ünüyordum. Anladığım kadarıyla 5o lik bir heli bana daha uygun $u a$amada.
    *Aklımda olan model TT Raptor Titan 50 ve kendi TT 50'lik motoru . aÇıkcası Raptor'un diğer 5o lik modellerini mi tercih etmeli yoksa titan da mı kalmalı tam karar veremedim. Anladığım kadarıyla titan hem öğrenmek hem akrobasi iÇin uzun dönemli güzel bir seÇim. BirkaÇ ufak upgrade ile performansı rahatÇa artabiliyor.
    $unuda belirtmek istiyorum, aÇıkcası benim ilgi alanım daha Çok scale bir model +fuselage yapıp daha yumu$ak uÇu$lu bir heli elde etmek. Zaten genel olarak bunu bütün heli ler yapabiliyor gibi.

*Gyro olarak 401 dü$ünüyorum(ve kendi digital servosu). Kumandamdaki bir kanalı bu gyroya verip uÇu$ sırasında heading-hold ve dampening only arasında geÇi$ yapmak güzel bir olay.

*$u an iÇin değil ama eğer ki akrobasiye girmek istersem GV-1 governor'da almak istiyorum ( AÇıkcas kumandamın kanal sayısını bu yüzden fazla tuttum). Forumda bu üründen pek bahsedilmemi$ kullananlar var mıdır?

Servo olarak Çok fazla seÇenek var ve ne almam gerektiğine karar veremedim. Aklımda olan servolar Futaba 3152ler(4 tane). Bu konudaki her türlü fikri özellikle duymak istiyorum. Yani örnek olarak "bunlar hızlı servolar daha yava$larla ba$la", "digital servo alma" yada ne bileyim " bunların tork'u yetmez $u modelleri al" gibi.

Bu sırada bir süredir simulatörlerle alı$tırma yapıyorum en azından oryantasyon sorununu Çözdümi invert hover'ı da rahat yapar hale geldim(simulatörde sadece ). Her türlü öneri ve görü$ iÇin $imdiden te$ekkür ederim.
    Kolay gelsin!
    Konu emo23 tarafından (07-11-2010 Saat 18:04 ) değiştirilmiştir.

Raptor 50 Titan'ım dün itibariyle elime ula$mı$ durumdadır. İstanbula döndüğümde kurmaya ba$layacağım, kurarken elimden geldiğince adım adım fotoğraflarıda koyacağım. İyi kırımlar bana
    Eklenen Resim Ön İzlemesi

siparişi nereden (yurtiçi-yurtdışı-mağaza-site?), nasıl verdiğiniz ve de parça fiyatları konusunda bilgiler verirseniz sevinirim.

Dostum hayırlı olsun. Umarım uçuşunu görme şerefine nail olacağım
    Futaba 7C 2.4, .46'lik Edge 540
    Exceed Forza 1/10 Nitro Buggy
    Eski arttechler, cessna, geebee, wingdragon vs.
    3 Ch komedi otesi indoor mini heli ve komedyen abisi AH64 Apache.

www.heliproz.com'dan sipari$ vermi$ bulmaktayım.
    50'lik OS hyper motor, komple metal kafa ve bazı 3D'ye yatkın upgrade parÇalar ile satılan bir kitti aldığım model(Hyperraptor, rcuniverse'de de review'ini yayınlamı$lar).OS hyper iÇin tuned pipe, CF finler, metal fan, CF kuyruk palleri ve CF ana paller, metal kuyruk slide'ı gibi. O görünen sarı parÇaların hepsi o upgrade parÇalar.

Servo olarak 9252 ve 3151 aldım. 3 tane 9252 pitch, elevator ve alerion iÇin bir 3151'de motor iÇin(sanırım bu servoyu daha hızlı bir tane ile deği$tirmem gerekecek zamanla).

Gyro ve servosu olarak Logictech GT6100 aldım combo. 611'den daha iyi kuyruk tuttuğunu söyleyen bir sürü kullanıcısı vardı. Servo zamanıda 611'inden iyi 0.05 sn gibi deli bir zamanı var tam tur iÇin. Fiyatıda 80 dolar daha ucuzdu 611'den.

GV-1' governor aldım birde.

Toplamda 1700 dolar tuttu sanırım. Merak ettiğiniz ba$ka bir$ey olursa cevaplarım, önerilerinizide lütfen sakınmayın.

Toros Çok sağol in$allah beraber. Finaller bir bitsede ba$lasam kurmaya ah ah

sipariş detayını daha çok merak ediyorum. o kadar büyük kutular gümrükte problem çıkarıyor. gümrük sorununu nasıl çözdünüz? bir de benim bildiğim kadarıyla heliproz da dahil olmak üzere çoğu amerikan firması faturayı düşük gösterme konusunda yardımcı olmuyorlar. sizde nasıl oldu? herhangibir talepte bulundunuz mu kendilerine? gönderi tipi olarak ne seçtiniz? özel kargo şirketleri mi , adrese teslim mi? yoksa hava posta yoluyla mı? ben de yakın zamanda yurtdışından sipariş verebilrim. özellikle de radyo. o yüzden bu sipariş olayını araştırıyorum. daha önce birkaç sefer yurtdışı sipariş tecrübem oldu fakat siparişlerimin koli boyutları çok fazla değildi. kitler de büyük kutularda geldiği için biraz problemli ve riskli oluyor. o yüzden sizin sipariş sürecinizin detayını öğrenmek benim için iyi olucak. teşekkürler.

gümrük işi çok acayip bir iş benim 1,5 mt üzerindeki ucak kutusu problemsiz kapıma kadar geldi. aynı ucagı arkadaş yanında hongkongtan getirirken havalanındaki gümrükcü alıkoydu şimdi gümrük müşaviri alacak ordan.paketin üzerinde fiyat düşük yazdıgı sürece kapınıza kadar gelme olasılıgı yüksek ama yinede herzaman risk var özellikle kumandada

Amerikaya yarım dönemlik üniversite programıyla gitmi$ bir arkada$ım gelirken getirdi bütün sipari$imi. Gümrük istemediler ,doğal olarak shippingde vermedim.

Radyo konusunu tam bilemiyorum, sanırım 72mhz'lik bir radyo sipari$ ederseniz onun gümrükte takılma olasılığı daha fazla(aynı arkada$ım getirdi 2 ay önce 9CHPS radyomu, 72mhz). Eğer ki Türkiye'ye sipari$ etmi$ olsaydım gümrük verecektim kesinlikle.

Gümrüğe toplamda %28 gibi bir masraf ödüyorsunuz, yine Türkiye'den ucuza geliyor pekÇok ürün.

Ücreti dü$ün gösterebildiğiniz taktirde radyo kutusunun gümrükte takılacağını sanmıyorum. Takılsa bile oyuncak iÇin bu diyip az bir para verebilirsiniz herhalde

Haziran 17'de İstanbul'a döndüm ve 2 gün 14 saatlik Çalı$ma sonucunda resimlerdeki güzelliği elde ettim .

Yapimini, ayarlarini, rodajini, ucurmasini herseyini kendim yaptim ve su an bu heli havadayken bakip bakip bunu ben yaptim demek cok guzel bir duygu. Modelden cok memnunum.

Yasadigim bir 2 problem oldu onlarida anlatmak istiyorum:

Oncelikle kuyruk pallerini ters monte ettim ve pallerin yonune bakarak kuyruk kayisinida ters taktim disliye. Tamamen ters yone calisan bir kuyruk bilesenim oldu boylece elimde. 10 depo kadarda boyle uctum. 10. depoda ilk takla attigimda kuyruk kontrol'u kaybetti ve heli ters hoverdayken piro atmaya basladi. Nasi duzelttigimi hatirlamiyorum ama basardim (ilk piro roll'um heh). O gune kadar kuyrugu ters taksan ne olacak ki diyordum, o gun eve gidip bir daha kuyrugu inceledigimde ters kuyruk yonunun neden anlamsiz birsey oldugunu anladim . Kuyrugu duzelttim tabi, kuyruk performansim cok iyilesti.

Yasadigim 2. sorun ise starter ve debriyaj sistemi ile ilgiliydi;
    Helimi alip ucusa gidiyordum ve 2 depo ucuyordum, ertesi gun ucusa gittigimde starterla calistirmaya calistigim anda sogutucu fan'i sokuyordu starter ve yukariya kilitliyordu. Bu 12. depoya kadar 2 ucusta bir 2 ucusta bir seklinde devam etti. Her seferinde motoru sokup bir daha debriyaj'i oturtmak gerekti. Raptortechnique.com'dan okudugum kadariyla sogutucu fanı tutan somuna loctite surmek gerekmiyordu ve surmedim bu zamana kadar. Her seferinde somun gevsedi. En sonunda locitite surdum ve artik starter ile ilgili bir sorunum kalmadi.

Yanlis hatirlamiyorsam 8. depoda resimlerdeki gibi birsey basima geldi:

Helikopterden agir bir metal kirilma sesi geldi ve aha debriyaj gitti dedim (ucus moduna gecmeden once pallere hiz kazandirirken). Heliyi eve goturdum ve soktum. Cok ilginc birsey basima gelmisti ve daha once yurt disi sitelerde de hic boyle bir sorunla karsilasmadim. Titan kitle gelen plastik sogutucu fan yerine metal upgrade bir fan kullanıyordum ve bu fanı debriyaja baglayan vidalarin 2 side kirilmisti. Geri titan kitin orjinal plastik sogutucu fanini taktim haliyle .

Heliproz'a mail atip urunun sorunlu oldugunu ve degismesi gerektigini soylemeyi dusunuyorum. Bu tarz bir sorunla karsilastiniz mi daha once? Sorun sizce neden kaynaklanmis olabilir?

Fan balansını yaptınız mı? Balans yapmadıysanız metal fan ağır olduğu için zamanla titreşimden vidalarda metal yorgunluğu yapmış olabilir.

Fan balansı yapmadım(daha pal balansı bile yapmadım gerci). Ozelliklede firma isimlerini yaziyorum Turkiye'de Promodel'in hem maltepe hem acibadem hemde sisli subeleri "Minnacik fani neden balanslicaksin ki biz hic yapmiyoruz ucuyo" tarzi cevaplar verdiler bana. Yurt disinda fanin balanslanmasi gerektigini okudum ancak fanimi ve debriyajimi balanslayabilecegim bir aletimde yok. Governor miknatislarini taktigim zaman ugrasirim diye dusunmustum.
    Fan balansi konusunda bana yardimci olabilir misiniz?

Fan helikopterde en hızlı dönen parçalardan biri. 50 hyper'da 18000-20000 rpm civarlarında dönüyor. Balanslamazsanız böyle şeyler olması normal. Özellikle metal fan ağır olduğu için daha çok etkilenmiş olabilir balanssızlıktan.
    Zaten balansa ihtiyaç olduğunu da birebir görmüşsünüz
    Balans haricinde fanın motora montajı da önemli, tam ortalanması ve yukarıda ya da aşağıda kalan tarafları olmaması lazım. Bunun için "dial indicator" denen bir cihaz var, ama ben kullanmadım. Gene finless'in anlattığı gibi vidaları çarpraz şekilde sıkıştırarak yaptım, şimdilik bir problem yok.
    Pal balansı da özellikle bu boyda pallerde olmazsa olmaz, mutlaka yapın. Gerçi mavvrik paller balanslı gelmiş olabilir ama ben gene de güvenmezdim.

Fan balansını finless amca şurada anlatıyor güzelce:
    http://www.helifreak.com/showthread.php?t=41514
    Yanlış hatırlamıyorsam step 6'da olması lazım.
    Konu KaanX tarafından (18-07-2008 Saat 10:05 ) değiştirilmiştir.

Alıntı PhnX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fan balansı yapmadım(daha pal balansı bile yapmadım gerci). Ozelliklede firma isimlerini yaziyorum Turkiye'de Promodel'in hem maltepe hem acibadem hemde sisli subeleri "Minnacik fani neden balanslicaksin ki biz hic yapmiyoruz ucuyo" tarzi cevaplar verdiler bana. Yurt disinda fanin balanslanmasi gerektigini okudum ancak fanimi ve debriyajimi balanslayabilecegim bir aletimde yok. Governor miknatislarini taktigim zaman ugrasirim diye dusunmustum.
    Fan balansi konusunda bana yardimci olabilir misiniz?
    20 depo uçmuşsunuz ya daha ne olsun .

Bu işin şakası tabii. "Minnacık" da olsa fanın mutlaka balanslanması gerekli. Finless videolarını mutlaka indirip bu işin nasıl ve ne gibi donanımlarla yapıldığını öğrenmenizi tavsiye ederim. Pal konusu daha ciddi. Kullandığınız paller kaliteli olabilir ancak ne olursa olsun helikopterinize takmadan önce mutlaka balansı kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin. Hele bu boyuttaki paller için.

Ben kullandığım 450'lik t-rex'lerde değil palleri rotoru dahi balanslıyorum. "Minnacık" olmalarına rağmen.

Sonuç; simulatördeki gibi sarsıntı, vibrasyon derdi olmayan stabil bir heli. Uçamıyorum o ayrı .

Kolay gelsin.
    Hakan Yalçınkaya

M-41 "Bulldog", M-36 "Jackson" R.I.P.

Yardimlar icin cok sagolun arkadaslar.
    Finless'in helikopterler ile ilgili tum videolarini izledim hemen hemen, balans videolarinida izledim. 620mm'lik palleri tutturupta sağa sola dengesini olcebilecegim bir tutucum olmadigi icin pallerimi balanslayamiyorum. Zaten kafa hizi 2000 rpm'e yaklastigi zaman titremeye basliyor heli. G5 pallere gecicem onlari balanslarim diye de bekledim biraz ama en iyisi bunlarida balanslamak herhalde.

High point balancer dedikleri ve fan+debriyaj'i balansladiklari balans aletinden nerden bulabilirim acaba?

Bugun itibariyle yesil renkli hafif flybar paddle'lara ve belkide kirmizi dampenerlara gecmeyi dusunuyorum. Heli tic toc yaparken hala cok sagir buyuk ihtimalle de mavi dampenerlardan kaynaklanan devamli bir sallanma(tembellik diyelim aslinda yapmak istemiyor gibi sanki ) var. Bakalim yesil paddle lar ne yapacak.

Ben balans aletini uçakçı bir arkadaşımdan ödünç almıştım. O da tower'dan almış. Yurtiçinde hobby shoplarda var mıdır bilmiyorum açıkçası. Bakmanız lazım.
    Palleri ben uygun bir vida/somun ile ucuca sıkıştırıp iki bardak arasında balanslıyorum, onun için özel bir alete gerek yok (Bence).

Uygun vida somun'um yok zaten o onu soylemistim . Yoksa finless'in balansladigi yontem cok etkili ve basit, gercekten baska bir alete gerek yok. Tekrar sagol Kaan.

Yesil hafif paddle'lari ve karbonfiber stabilizerleri taktim heliye. Aradaki farki anlayabilmek icin ozellikle kitten cikan parcalar ile ucuyordum bir suredir. Ucus yaptigim zaman farki yazarim. Sirada kirmizi renkli dampenerlar var hadi bakalim.
    • Dosya tipi: jpg DSC01450.JPG (159,5 KB (Kilobyte), 172x kez indirilmiştir)
    • Dosya tipi: jpg DSC01452.JPG (158,1 KB (Kilobyte), 149x kez indirilmiştir)
    • Dosya tipi: jpg DSC01449.JPG (154,4 KB (Kilobyte), 167x kez indirilmiştir)

Pal balansı için palleri pal tutucuya bağladığınız vida ve somunları kullanabilirsiniz.

Yeşil hafif paddle ve daha sert olan kırmızı damperların farkını görmeniz için uçmanıza gerek yok. Akrobasiye uygun bu parçalar ile normalde daha net tepkili ve sert karakterli bir helikopter ortaya çıkar ancak siz bir vida ve somun bulamayıp pal balansı yapmadığınızdan dolayı vibrasyonun etkisi artacak ve uçuşunuz oldukça zorlaşacak. Özellikle 540 stall turn'lerde kuyruğu tam yerinde tutamayacaksınız.

Motor fanı bir 20 depo daha dayanır belki ama yeni parçalarınız ile sarsıntı artacağından tic-toc ya da chaos gibi yüksek G gerektiren hareketleri daha sakin icra etmenizde fayda var.

Saygılar.
    Hakan Yalçınkaya

M-41 "Bulldog", M-36 "Jackson" R.I.P.

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)