Failsafe nedir? Nasıl monte edilir?(resimli anlatım)

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 22
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 22 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Arkadaşlar herkese selam bu konuda yeni başlayan arkadaşlara detaylı bir açıklama getirmek amacıyla failsafe konusunu açıklamak istedim.umarım faydalı olur.

Failsafe nedir?: Failsafe aracınız kontrolden çıktığı anda devreye girip kontrolü devralıp aracınızın istemsiz bir kazaya sebep olmasını önleyen elektronik bir parçadır.Kumandanızdan alıcıya giden sinyalde bir problem veya kesinti olursa,parazit girip sinyalinizi bozarsa veya düşük pil seviyelerinde otomatik olarak devreye girip aracınıza fren yaptırarak büyük hasarlardan kurtarır.bence alınması şart bir parcadır.Bu özeelik bazı kumanda setlerinin içinde tümleşik olarakta gelmektedir.

Resimde Futabanın micro failsafe ini görüyorsunuz ben anlatımda bunu kullandım ama genel olarak aynı prensiple çalışıyorlar.ısı ölcerli modellerden ekranlı modellere kadar birçok seceneği mevcuttur.

Nasıl Monte Edilir?:
    Failsafe(kısaca fs yazacağım) prensip olarak gaz/fren servosundan gelen kablo ile aracınızın üzerindeki alıcının arasında bir anahtar vazivesi görecek şekilde bağlanmalıdır.bunun için önce
    aracınızın alıcı kapagını açın

Hangi kanalda yön hangi kanalda gaz servosu olduğunu bulun,benim aracımda 1 yön 2 gaz servosu için bağlanmıştı.

FS yi gaz servosu ile alıcı arasına bağlayın.

Şimdi ayar yapmaya geldi sıra fs nin üzerinde set yazan minik bir düğmecik var(modelden modele farklılık gösterebilir ama ayarları kaydetmeye yarayan bir düğme mutlaka vardır)kumandanızdan frene sonuna kadar basıp fs nin üzerindeki set düğmesine bi süre basılı tutun fs nin üzerindeki led yanıp sönmeye başlayacaktır bu ayarlarınızın kaydedildiğini gösterir.

şimdi alıcı kutunuzu kapatın.ben micro fs kullandığım için alıcı ile yanyana sığdırabildim arcıma,daha büyük modellerde bu mümkün olmayabilir.eğer daha büyük bir fs kullanırsanız kabloların ve fs nin motor gibi yüksek sıcaklık üreten parçalara değmediğinden emin olun.

Nasıl kontrol edeceğim?:

Önce kumandanızı sonra alıcınızı acın:
    dikkat ederseniz aracın gaz servoları boş pozisyonda,yani ne gaz nede fren yapıyor ve kumandam açık (kırmızı led e dikkat)

Şimdi kumandanın kapatma düğmesinden kumandanızı kapatın
    Aracınızın servosu daha önce ayarladığınız pozisyona yani otomatik olarak fren pozisyonuna geçecektir.aynı durum pil zayıf olduğunda yada parazit girdiğinde de oluşacak.

Kırımsız Sürüşler Dilerim.

anlatımın için teşekkur ederiz. birçok kişinin işine yarayacaktır

Çok teşekkür ederiz.Birçok yeni başlıyan rc'ci arkadaşlara çok yardımı dokunacaktır
    Konu MaTrExXx tarafından (18-06-2008 Saat 02:34 ) değiştirilmiştir.
    Vxl...

Teşekkürler...
    güzel bir anlatım ve resim desteği çok iyi olmuş...
    MCD RACERUNNER COMP.
    daha ne olsun ki
    ---------------------------------------------------------------
    Volkan DENİZ

rica ederim arkadaşlar yararlı olmasını umuyorum,böylece direk ihtiyaca cevap vererek gereksiz konu açılmasınında biraz önüne geçmiş oluruz.ayrıca bu tip konuların sabitlenip aramalarda öncelikli olarak gösterilmesi kanaatindeyim umarım yönetim gereğini yapar.devamı gelecek.teşekkürler

bilgilerınız cok acıklayıcı öncelikle bunun icin tesekkurler.ama benım sorum olcak benım fail-save 'mde hıcbır düğme yok.markası carson 4.6V.baglıyorum ama calıstıramadım bı yardımcı olursunuz sevınırım.nasıl yapabılırım

kullanmadım ama sanırım resimdeki modelden seninki

bildiğim kadarıyla bu modelde biraz dikkatlice bakınca üzerinde küçük bir vida olması lazım onu sıkıp gevşeterek ayarlıyor olabilirsin eğer hiçbir vida yoksa kendi ayarlıyordur ozman.

evet aynı bundan.tamam ben bı denıyım yardımın ıcn saol

arkadaşlar peki bu cihaz aracın üzerindeki servo pilleri bittiğinde de işe yarıyor mu deneyen varmı??? (en son bi kaza yaşadım tam gaz da giderken servo pilleri bitti ((ve tahmin ediceğiniz üzere bir kaza yaşandı ve başka bir rc araca çarparak ikimizi birden dağıttı )

tabıkı pıllerın bıttıgı zaman yada voltaj dustugu otomatık oalrak devreye gıdırıp aracı kullanmana engel olucaktır
    hatta bazı faıl safe kullanan arkadaslar bu konuda bıraz problem yasamıs olsalarda faıl safe oldukca gereklı olan bır urundur fıyatıda oyle ucuk degıl herkesın sahıp olması gerekır

bu arada acıklamada bulunmus resımler eklemıs olan SONYMAN her ne kadar ısmını bılmesemde nıckınle hıtap edıyorum
    oldukca yararlı bılgıler vermıssın cok tessekkur ederız basarılarınızın devamını dılerız

saol almayı düşünüyordum...

Daha önce sormustum ama yanıt veren cıkmadı buradan yenileyeyim.

Yakıtlı aracımda failsafe kullanıyorum fakat elektrik motorlu araclarda bunun gibi güç azalması ya da sinyal azalması sonucu gücü kesici bir malzeme var mı mesela teknem elektrikli diyelim menzilden cıktı ama elektrikli motora sahip bunun için ne yapabilirim failsafe motoru durduramaz belki servoya bağlarım dümen servosunu bir yöne tam cevirir daire cizer oldugu yerde peki daha etkin bir önlem olarak nasıl kullanabiliriz ya da kullanabililecegimiz ne var?

elektrikli sistemlerde fail safe e gerek yok çünkü esc eğer kumanda sinyali almaz ise zaten motora verdiği gücü keser.gaz servo ile kontrol edilmediği için takılı kalma gibi bir sorun olmaz. yeni gördüm konuyu kusura bakma.

Peki ya ESC kullanmıyorsak arabamızda mekanik hız kontrol varsa ? Geçenlerde başıma gelen olay şu: Alıcı pillerim bi anda azaldı ve araç tam gaz kontrolsüz şekilde ilerledi ve hareket halindeki otomobilin altına girdi. Çok şanslıydım ki sadece ön tarafım ezildi ve 2 jantım kırıldı. Bi daha işimi şansa bırakmak istemiyorum, ya ESC alıcam ya da fail-safe denicem. 15 sarımlı motor için ESC 90 lira civarı o yüzden o ikinci seçenek. Ne dersiniz ?

Arkadaşlar bir konuda yardımızı rica ediyorum.

yeni aldığım losi lst xxl aracımda kendinden failsafe özelliği vardı. Ancak geçen gün aracın üzerindeki piller zayıfladığından araç son gaz duvara çarptı ve ön takımları kırdı. Bu durumda failsafe aracı durdurmalıydı ama durdurmadı. Bu özelliğin düzgün çalışıp çalışmadığı (sanırım çalışmıyor) nasıl kontrol edebilirim ve nasıl düzeltebilirim

paylaşım için teşşekürler 2 hafta önce aldığım 1/5 aracıma alır almaz bende taktırdım aynı failsafe ten ben yeni başlayanlar veya frekans karışma durumu engellemek isteyenler için şiddet ile failsafe i tavsiye ederim gerçekten çok işime yarıyor.(denedim gerçekten frenletiyor aracı) ben başka bir deneme yaptım arkadaşlar gerçekten etkisini test etmiş oldum.aracımı kullanırken kumandamın üzerindeki pillerden 1 ad. çıkarttım, araç aniden fren yaptı ve durdu.ileri geri oynatmayı denediğimde ise lastikler fren konumundaydı
    1/5 MCD PROLİNE PEJO 206 BLUE AND WHİTE

Alıntı tommiks Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bir konuda yardımızı rica ediyorum.

yeni aldığım losi lst xxl aracımda kendinden failsafe özelliği vardı. Ancak geçen gün aracın üzerindeki piller zayıfladığından araç son gaz duvara çarptı ve ön takımları kırdı. Bu durumda failsafe aracı durdurmalıydı ama durdurmadı. Bu özelliğin düzgün çalışıp çalışmadığı (sanırım çalışmıyor) nasıl kontrol edebilirim ve nasıl düzeltebilirim

araba çalışmıyorken alıcı ve kumandayı açın
    servoların çalıştığını görün. daha sonra kumandayı kapatın. kumanda kapandığında frene basıyorsa fail safe doğru ayarlıdır. gazı açıyorsa yanlış ayarlıdır. baştan bind işlemi yapmanız lazım. fail safe ide bu arada ayarlıyorsunuz.

benim failsafe imi dediğiniz gibi ayarladım ancak gaza tam bastığım her zaman ötüyor nedense... kullanmaya korkuyorum açıkçası failsafe sapıtırsa diye.
    kuamdayı ve alıcıyı açtığımda 1 kere frene tam olarak basmadan hiç bir komutu almıyor fs takılıyken. frene basınca bir kez ötüyor ve komutları almaya başlıyor. bundan sonrasında herşey iyi kumandayı kapatınca fren yapıyor ancak dediğim gibi gaza her tam basışımda 1 kez ötüyor. bunun nedeni ne olabilir.
    Tamiya TA02
    Traxxas Revo 3.3

Anlatımınız için teşekkür ederim.İşime yarayacağından eminim.
    BU NASI HAYAT ÖĞRENCİYİZ DİYE Bİ RC BİLE ALAMADIK

teşekkür ederim yeni başlayan olarak çok faydalı oldu.

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)