Anket: Baslangic icin simulatorun faydasina inaniyor musunuz ?

Uyarı: Bu bir açık Ankettir, bu Anketi bütün Üyelerimiz görebilir ve oy kullanabilirler.

Heli Simulasyon Egitimi

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 86
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 86 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 1234 ... SonuncuSonuncu

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    43
    Helikopter modelciliğine yeni başlayanlar için simülatör kullanımı olmaz ise olmazlardan olduğu bir gerçektir.
    Model helikopter uçurmak RC modeller içinde uçurması en zor, sabır, zaman ve birazda kabiliyet gerektirir. Kumanda hakimiyeti, yön kordinasyonu, dikkat çok önemlidir.
    Bu başlık altında heli uçurmaya başlamadan önce simülatörde ne gibi aşamalar izlemeniz gerektiği hakkında ipuçları vereceğim.

İlk 4 video temel uçuş eğitimini içermektedir.
    1. Hover - İniş & Kalkış
    2. İleri – Geri Uçuş
    3. Sağ – Sol Yan Uçuş
    4. Dairesel Uçuş

Bu ilk 4 ders yeni birisi için oldukça can sıkıcı bir durumdur. Zaman kaybı gibi düşünülebilinir. Fakat en önemli temel uçuş eğitimleridir. Bu hobinin 2. kuralının sabır olduğunu düşünürsek, her video daki eğitimi 2 hafta boyunca 20 şer dakikalık süreler ile sırasıyla devam etmeliyiz. 20 dk yı geçirmememiz gerekmektedir. Aksi halde konsantrasyon kaybı olacağından eğitimin pek faydası olmayacaktır. Süreç tamamen kişinin becerisi ve kabiliyetine bağlıdır.

Heli Simülasyon Eğitimi
    Bölüm -1-
    Hover - İniş & Kalkış

Hover... Heli nin belirli bir irtifada sağa-sola-ileri-geri kaymadan bir noktada mümkün olduğunca asılı kalmasıdır.Heli nin doğasında bu olay kendiliğinden mümkün değildir. Pilot kumandadan ters yönde komut vererek heli sini sabit tutmaya çalışır.

Kuyruk size bakarken 15-20 derecelik yan açı ile hover işlemi yapılmalıdır. Ara sıra gaz keserek ve vererek heli nin yükselmesi ve alçalması alıştırmaları pekiştirme bakımından iyi olur. Kuyruk hareketi ile sol ve sağa doğru 15-20 derece kuyruk yönü değiştirilebilir.

Heli yi kaldırırken yavaş yavaş, ivmeli olarak gaz verilmelidir. Hover aşamasında çok sert kalkış ve inişlerden kaçınarak iniş ve kalkış eğitimleri yapılabilir.

Hover, heli uçurmada en temel eğitim olup yeni başlayan birisi için uzun süreç alabilir ve sıkıcı geçebilir. Süreç kişiden kişiye göre değişir. Günde 20dk yı geçmemek üzere 1-2 hafta devam etmelidir.

Heli Simülasyon Eğitimi
    Bölüm -2-
    İleri – Geri Uçuş

Heli kuyruğu size bakar durumda iken (noise-out) düz bir düzlem üzerinde ileri ve geriye doğru uçuşlar yapılmalıdır. Bu gidiş ve gelişler sırasında heli yi mümkün olduğunca ayni irtifada tutmak gerekir.

Heli Simülasyon Eğitimi
    Bölüm -3-
    Sağ – Sol Yan Uçuş

Heli kuyruğu size bakar durumda iken (noise-out) düz bir düzlem üzerinde sağa ve sola doğru yan uçuşlar yapılmalıdır. Bu yan uçuşlar sırasında heli yi mümkün olduğunca ayni irtifada tutmak ve heli nin ileri – geri kaçışlarını engellemek gerekir. Yan uçuşlarda kuyruk devamlı sağa yada sola dönme eğilimi gösterir. Kumandadan vereceğiniz komutlar ile kuyruğu size bakacak şekilde sabit tutmak gerekir.

Heli Simülasyon Eğitimi
    Bölüm -4-
    Dairesel Uçuş

Heli kuyruğu size bakar durumda iken (noise-out) kendi etrafınızda dairesel sağa ve sola uçuşlar yapılmalıdır. Yan uçuşlarda yatış komutu verirken ayni zamanda kuyruğu size bakacak şekilde dik tutmak için belirli bir oranda kuyruk komutuda verilmelidir.
    Konu emo23 tarafından (13-01-2009 Saat 05:45 ) değiştirilmiştir.

Elineze saglık EMRAH bey
    ne alsam acaba ?

Emrah yine guzel bir konu olmus. Eline saglik
    Amatörler ekipman isterler, profesyoneller para isterler, ustalar ise ışık isterler...

www.photographyturkiye.com
    www.multikopterdukkani.com
    www.rchelidergisi.com

Dairesel ucustan sonra calisilmasi gereken en onemli manevra Figure 8. Figure 8 yapabilen bir kisi kendisine "helikopter pilotu" diyebilir artik.

Emrah abi, birde figure 8 videosu eklersen iyi olacak diye dusunuyorum.
    Raptor 90 3D (OS91HZ pump, Muscle Pipe 5 90, ATG, SolidG BLS251, Ds610, Radix SB)
    Klone 50(OS50H, Klone muffler, s9252, Logictech 6100)
    Mini Titan e325(Hxt900,GP750 Ds520)
    JR DSX 9 Limited Edition

Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    43
    sarper bak işte o figür 8 de benim videom olur.
    zaten uçurcaz diye 8 oluyoruz kumanda başında

Alıntı PhnX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dairesel ucustan sonra calisilmasi gereken en onemli manevra Figure 8. Figure 8 yapabilen bir kisi kendisine "helikopter pilotu" diyebilir artik.

Emrah abi, birde figure 8 videosu eklersen iyi olacak diye dusunuyorum.

emrah bey elinize sağlık çok güzel olmuş en azından simulasyonu açıp kafamıza göre uçurmaz sizin gösterdiklerinizi yaparız bu sayade bişeyler öğreniriz en azından benim için

mehmet1846 mehmet1846 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Ziyaretci
    Simülatörde çalışırken, hover ı iki türlü çalışmak önemli...

1) Yerden yaklaşık 0.5 m yüksekte,
    2) Kızaklar sizin kafanızın hizasında...

Gerçekte en önemli olan, yer hareketlerinde pallerin döndüğü düzlemin göz hizanızda olmaması gerekliliği...Pallerde gevşeme ,yerinden çıkma gibi durumlarda hayati tehlike arz etmeyecek bir emniyet faktörü bu...

Dairesel uçuşta ,rudder kullanmaya başladıktan sonra ,daireyi mümkün olan en ufak hale kadar getirmek lazım simülatörde...Bu ilerde çalışacağınız Funnel hareketlerinin temelini oluşturacaktır...

Sevgiler

Mehmet ARCASOY

Geçen hafta helikopteri yine paramparça ettim.. Helikopterin kafası bana dönünce elim ayağım birbirine karışıyor.. Bende daire yapmaya çalıştım ama daire yaparken helikopterin kafasınıda döndürdüm.. simulatörde istediğim hareketleri yapabiliyorum ama iş gerçeğe gelince similatördeki verimin %10'u ya var ya yok.. Hatta simulatörde 3D modunu açmadan bile 3D hareketleri yapabiliyorum..

Sonuç olarak simulatörler faydalı olmasına faydalı ancak ne derece faydalı tartışılır.. Belkide simulatörden gerçekten çok fayda görenler olabilir.. Birde tabi benim heli HBK2 olduğundan simulatörden benim heliye geçince "AUDİ" den "serçeye" binmiş gibi oluyor belki onunda rolü vardır..
    HBKII
    CopterX AE V2
    JR DSX7

teşekkürler, gerçekten faydalı bir konu olmuş, hover konusu sürekli yeni başlayanlar için öneriliyordu, anlatılıyordu fakat bu şekilde görsel bir anlatım daha faydalı ve öğretici oldu. zahmet edip böyle güzel bir anlatım gerçekleştirdiğiniz için tekrar teşekkürler, temennim diğer manevraların da bu şekilde görsel videolar ile desteklenmesi yönünde, mesela Funnel, hiç bir fikrim yok

bu arada yeri değil fakat sormak isterim, RealFlight G4.5 te bazı aktif olmayan menüler var, Training kısmında, mesela ben de aktif olan menü öğeleri; Heli Orientation Trainer ve Virtual Flight Instruction. Geri kalan öğeler aktif değil, örn Heli Hover Trainer vs. bu öğeleri nasıl aktif hale getirebilirim? Seviyeleri geçtikçe aktif olabileceğini düşündüm fakat aklıma başka bir fikir gelmiyor.

Saygılar, Sevgiler

Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    43
    ben orj. G4.5 interlink controller kullanıyorum ve bu menülerin hepsi aktif, kullanabiliyorum.
    az önce e-fly kumanda ve emu ilede kullandım yine aktif oldu.
    pist olarak vector grafikli olanları ( Flight School) seçerek denesen, aktif olacak mı acaba ?

Alıntı totto Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu arada yeri değil fakat sormak isterim, RealFlight G4.5 te bazı aktif olmayan menüler var, Training kısmında, mesela ben de aktif olan menü öğeleri; Heli Orientation Trainer ve Virtual Flight Instruction. Geri kalan öğeler aktif değil, örn Heli Hover Trainer vs. bu öğeleri nasıl aktif hale getirebilirim? Seviyeleri geçtikçe aktif olabileceğini düşündüm fakat aklıma başka bir fikir gelmiyor.

Saygılar, Sevgiler
    Eklenen Resim Ön İzlemesi

ben de E-Sky simulator kumanda ve emu33 ile deniyorum, paylaştığınız tüm dosyaları yükledim (add-onlar, exp packler, ekstra pist ve modeller, G 4.5 update ) (bu arada bu eşsiz paylaşım için tekrar teşekkürler.) fakat bu menüler bir türlü aktif olmuyor. aslında olmasa da olur, sizin eklediğiniz videolar da eğitim için çok faydalı oluyor

screenshot
    Eklenen Resim Ön İzlemesi

Merhabalar,

Benim de uzun zamandır helikoptere başlamak gibi bir niyetim var ama zamanım çok fazla değil.

Hazır benzetim ile ilgili bir konu bulmuşken sorayım. Acaba helikoptere başlamak için en uygun yol ucuz 4 kanallı bir helikopter alıp onunla başlamak mıdır? Çünkü benim içimden şöyle birşey geçiyor.

Başta bir kumanda ile bir benzetim programı satın alıp, biraz pratik yapmak daha sonra araştırma yapıp güzel bir şase alıp yavaş yavaş simülatörde eğitim yaparken helikopteri toplamak.

Bu şekilde hem helikopteri kendim topladığım için uzun zamanda hem sürmesini hem de nasıl çalıştığını anlarım diye düşünüyorum. Acaba bu düşünce ne kadar mantıklı? Hiç helikopter deneyimim olmadan helikopteri kendim toplayabilir miyim? Benzetim programına hakim olduktan sonra helikopteri yavaş yavaş sürmeye başlayabilir miyim?
    Sarhoş değilim, drift yapıyorum.

daha yeni olduğunuz için heliyi kendiniz toplamayın bence başlangıç için 4 kanallı bir heli uygun olur ama kesinlikle yedek parçasını kolaylıkla temin edebileceğiniz bir model alın,forumuda silip süpürün hepsini okuyun

Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    43
    merhaba mehmet
    http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=37286
    bu başlık umarım kafandaki tüm soruları cevaplar

Alıntı mcadirci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,

Benim de uzun zamandır helikoptere başlamak gibi bir niyetim var ama zamanım çok fazla değil.

Hazır benzetim ile ilgili bir konu bulmuşken sorayım. Acaba helikoptere başlamak için en uygun yol ucuz 4 kanallı bir helikopter alıp onunla başlamak mıdır? Çünkü benim içimden şöyle birşey geçiyor.

Başta bir kumanda ile bir benzetim programı satın alıp, biraz pratik yapmak daha sonra araştırma yapıp güzel bir şase alıp yavaş yavaş simülatörde eğitim yaparken helikopteri toplamak.

Bu şekilde hem helikopteri kendim topladığım için uzun zamanda hem sürmesini hem de nasıl çalıştığını anlarım diye düşünüyorum. Acaba bu düşünce ne kadar mantıklı? Hiç helikopter deneyimim olmadan helikopteri kendim toplayabilir miyim? Benzetim programına hakim olduktan sonra helikopteri yavaş yavaş sürmeye başlayabilir miyim?

Merhabalar,
    Öncelikle rapidshare'den paylaştığınız dosyalar için ve tüm faydalı bilgiler için çok teşekkürler, ellerinze sağlık.
    Yinede bazı sorularım var ,
    Ben RealFlight G4 yükledim ancak elimde simulasyon için olan kumandalardan yok. Spektrum DX6i' ye uygun simulasyon bağlantı kablom var fakat vistaya tanıtırken z ekseni ni sadece az oranda hareket ettirebiliyorum. Simulasyonu çalıştırdığımda ise "No Authorized Interlink found hata mesajı ile karşılaşıyorum. Bu programı Spektrum DX6i ile kullanabilirmiyim? Yada bu kumandaya uyumlu olan simler nelerdir?
    Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
    E-Sky Dauphin
    E-Flite Blade 400 3D RTF
    Spektrum 2.4GHz DX6i

Spektrum kumandayı bilmiyorum ancak bendeki Futabada simulatörde kontrolleri kullanabilmek için model hafızalarından birini bu işe ayırdım. Swashplate tipi olarak (1S ti galiba, independent cyclic servo) miksersiz bir tip seçtiğimde düzgün sonuç aldım. daha sonra emülatörde X1, Y1, X2, Y2 kanallarına değer olarak sırasıyla 0, 4, 16, 8 girdim. gayet başarılı. Ancak kumanda sticklerinde hep bir titreme var gibi görünüyor ekranda. o yuzden asla taş gibi sabit tutamıyorum. sebebini bilemiyorum gerçek uçuşlarımda öyle bir sorun yok.
    Graupner MX-22 & Mini Titan E 325
    Geçmiş : LB Dragonfly, Picco Z, Apache (2c), StarFlyer, Lama V3, Honey Bee CP2, Co-Comanche, Lama V4, HBK2, TRex 450SE V2, TRex 450GF, Apache (3c), HK 450, Belt CP

bu gün sizlerle 2. günüm,
    durmadan ilgi ile okuyorum, verdiginiz emekler için cok teşekkürler,
    meger bambaşka bir dünya varmış da ben ne kadar uzaktaymışım
    honey bee cp2 almam ile başladı serüvenim umarım kırımsız hallederim. bunca acıklamadan sonra..
    diger derslerinizi de inceliyorum..
    bakalım yapabilecekmiyim.

Aramiza hos geldiniz.
    Amatörler ekipman isterler, profesyoneller para isterler, ustalar ise ışık isterler...

www.photographyturkiye.com
    www.multikopterdukkani.com
    www.rchelidergisi.com

merhabalar arkadaşlar spektrum dx7 kumandayı şuçcoklu uçları olan usb setleriyle pc ye takabilirmiyim yoksa özel bir smülasyon setimi var bu kumandanın acaba ?deneyen varmı aranızda simülayon cıkışı da sarj çıkışı gibi ters falan olur kumandaya zarar veririm diye denemedim daha

kumandayı yakmazsınız tahminimce.

spektrum'a girecek olan ucu 3.5mm mono jack diğer ucu da usb oluyor fakat sanırım usb olan kısımda küçük bir devre oluyor.

sim kabloları ucuz aslında (7-15 dolar) ama para vermek istemezseniz de 2 ucu 3.5mm mono jack olan bir kablo yaparsınız ve bir program (ppjoy du sanırım) aracılığıyla kumandanızı simulasyonda kullanabilirsiniz.

ama bence hiç uğraşmayın verin 7-15 dolar, sancısız bir şekilde bağlayın kumandanızı.

bende gws marka kablo var ve JR 7202 (Spektrum DX7'nin 2.4 olmayanı diyebiliriz) kumandamı 6 kanal kullanabiliyorum. çoğu kablo 4 kanal destekliyor diye biliyorum.

• Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)