Anket: 2100mah'lık 30C-40C 3s Bir Pili Kaç A'da Dolduruyorsunuz?

Uyarı: Bu bir açık Ankettir, bu Anketi bütün Üyelerimiz görebilir ve oy kullanabilirler.

Şarj Makinaları,Lipo Piller,Nimh Piller!!!

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 221
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 221 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Sayfa 1 Toplam 12 Sayfadan 1234 ... SonuncuSonuncu

Turnigy ACCUCEL kullanıyorum ,imaxb6 veya farklı bir şarj cihazından pek bir farkı olmadığını gördüm bu sebeble herkesin ortak faydalanması için bilgili olan arkadaşları şarj veya deşarj etmek için pilleri bilgi paylaşmaya davet ediyorum benim kısaca sorularım var, ve biliyorum ki herkesin bilmek istediği ortak sorular bunlar...

1.)V.type nedir ? LİPO,LİFE,LİLO hepsinde ayrı ayrı voltajlar yazıyor.Bunlar neredeyse 2-3 şarj cihazında görüğüm programlama safasındaki kısımda yazmaktadır bu sebeble bilen arkadaşlardan rica ediyorum...

2.)Discharge ı 0,1 ile 1,0 arasında hangi li-po pillere nasıl uygularız ?

3.)li-po pillerde örneğin 2100mah lık bir pili 0,8A ile doldurmak pile zarar vermeden ömrünü kısaltmadan dolduracağımız anlamına geliyor diğer Mah değerleri veya C değerlerine göre Pillere uygulayacağımız bir matematik hesabı varmı ? Örneğin ben 2000mah 'lık 25C bir pili hangi matematiksel oranla Kaç A 'da doldurabilirim?Kendi adıma ben doğru orantı kuruyorum

4) Bazı kumandalarda 8 adet Nimh Pil kullanılıyor (benimkisinde değil)Bunlar genellikle 1.2volt birtanesi olmak üzere 8*1,2V=9,6V Bu Pillerin MAh Değerleri İse 2600 ile 1600 arası deyişmektedir bunları kaç A'da ve Hepsi Bağlı olduğu için KAç Volt'ta Doldurabilir veya Deşarj Edebiliriz ?

Yardımcı olan Arkadaşlara Şimdiden Teşekkür Ederim!
    Konu oflu tarafından (14-06-2009 Saat 18:13 ) değiştirilmiştir. Sebep: Şarz değil Şarj....
    HPİ BAJA 5B
    SPEKTRUM DX4 PRO

Acelem yok ise evde iken mesela 0.8A ile şarj ederim pilleri. uzun sürer ama acelemiz yok. alanda iken 1C lik akım ile mesela 2100mAh lık pili 2.1A ile şarj ederim. genelde tam 2.1A basmam 2.0A basarım.

pil konusunda farklıo tecrübeler var. her zaman pil için en iyi en ideal akımın 1C olduğu da söyleniyor. o yüzden her seferinde 2100 lük pili 2.1 ile şarj eden arkadaşlarda var.

tam doğrusu nedir nasıldır orası tartışılır. ben genel bildiğimi yapıyorum. yani pili düşük akımda şarj etmenin pilin daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor diye düşünerek evde iken düşük akımda şarj ediyorum. benim metodumda sorgulanması gereken asıl konuda farklı akımlarda da şarj etmek yani bazen 0.8 bazen 2.0 bu bilde bir ömür kısalmasanıda sabep olurmu gibi sorular geliyor aklıma. bu şekilde uyguluyorum yine de şarj meselesini.

piller yüksek akım ile şarj a dayanabiliyorlar. ama tehlikeli tabi. pil dolum gerilimin üstüne çıktığınde patlama gerçekleşiyor. şarj aletimizde sorun yok ise zaten otomatik olarak akımı kesiyor. 4.2V a gelince her bir cell.
    Fly 3D crash proudly...
    T-Rex 600 NSP ___ T-Rex 450 SE V2 ___ CopterX 450 SE V2 ___ T-Rex 500 ESP
    Low Wing Trainer ___ P-51D Mustang ARF
    JR DSX9 Limited Edition

Lipo aküleri C katsayısına bakmadan 1C ile yani akü kaç mah yazıyorsa o deger ile şarj edeceksin yani 1 saat içinde dolacak.Böyle yapmak size hiç bir şey kaybettirmez.Otomatik doldurma oldugu için akümüzün gözü başına 4.2 voltu geçmiyecek zaten.
    Elimizdeki metal hidrid ve kadmiyum aküleride seri olarak dizip şarj edeceksin yani kumanda için 8 kalem aküyü seri baglayınca 9.6 volt hesabı ile yaklaşık 12 volt ile ve üzerinde yazan degerinin 10 da biri ile şarj edeceksin yani süre 10 saat sürecek eger aküye çok yüksek şarj voltajı uygulamazsan doldurduktan sonrada cıkarmasan da kötü bir şey olmaz.
    kumanda akülerinde yani metal hidrid veya nikel kadmiyumlarda seri dizip şarj ederken muhakkak hepsi eş deger kardeş aküler olacak öyle biri 1200 mah digeri 900 mah bir başkası 750 mah gibi karışık salata yapmıyacaksın

Nimh Pillerde 8pil*1,2V volttuk 2600mah ve tamamen homojen olan 8 pili bir arkadaşımla beraber şarj makinasında denedik.Makina Ayarından gerilimi 9.6V ' a getirdik ve makinaya 1A Değeri Verdik Tam tamına 80DK da şarjı tamamladı...(süre çok kısa ve piller tam şarj olmadı) Şarj cihazı ve Adaptör ısınmadı ancak pillere el deymiyordu buda demek oluyorki kanaatımca piller için pek faydalı değil, tersine zararlı bir durum teşkil etmektedir, bu yüzden Amperi kesinlikle düşürmek gerekli olduğunu düşünüyorum.... Gerilim değeri olan 9.6v Voltu 10da 1 ini baz alırsak ve şarj makinasında amper değerine girersek 0,96 lık bir değer çıkar bunu virgülden sonraki 2.basamak hariç 0,9 olarak şarj etsek ne kadar daha az ısınabilir ki ? bence gene ısınmaya meyilli bir hareket gösterecek.
    Konu oflu tarafından (09-06-2009 Saat 22:08 ) değiştirilmiştir. Sebep: Şarz değil Şarj....
    HPİ BAJA 5B
    SPEKTRUM DX4 PRO

nimh aküler için şarj voltajı hesabınızda terslik var .Şarj voltajı akülerin toplam voltajından biraz büyük olacak bu kesin.
    nimh ler anma akımının onda biri ile şaj olur yani voltajla oynamıyacaksın 2600 mah aküyü 2600/10 = 260 mah (milamper)= 0.26 Amper ile şarj edeceksin böyle yapınca akülerin şarj esnasında aşırı ısınmazlar

ŞARZ Değil ŞARJ !!!!

Floş kardeşim kelimenin aslı zaten yabancı bundan dolayı söylemi ve yazılımı bir birine yakın oldugu için ha şarj ha şarz ne fark ederki amaçın ne oldugu belli.İstersen buna Türkçe olarak dolum diyelim

dip not: Problem değil ; ''ŞARZ'' olarak yazılması yanlış ise ŞARJ olarak yazmak gerekmektedir.. kusura bakmayın!!

inci999 arkadaşımın dediği çok mantıklı aküyü zaten 1.0 amperde aşırı ısındığı için doldurmak ciddi anlamda tehlikeli ,hem pil ömrü hemde ısınmadan kaynaklanan zararların sebeb olacağı fiziklsel sorunları meydana getirebilmektedir... 0.2 ve 0.3 nimh için uygun amper seviyesi olduğuna bende inanıyorum... AMA yukarıdaki lipo anketinde tam tersi mantık yürüten arkaşlar var ,peki bu arkadaşlar neden düşüncelerini dile getirmiyorlar ? Bu 8 arkadaşım 2100mah 30C-40C 3S bir lipo yu neden 2.0A da doldurduğunu yazmamaktadır? rica ediyorum herkes bilgilerini,fikirlerini paylaşsın özellikle elektronik bilgisi olan arkadaşlar aksi taktirde elektronikçi birini bulup onunla konuşacam forumdaki herkesin faydalanması için....
    Konu oflu tarafından (09-06-2009 Saat 22:17 ) değiştirilmiştir.
    HPİ BAJA 5B
    SPEKTRUM DX4 PRO

Alıntı oflu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dip not: Problem değil ; ''ŞARZ'' olarak yazılması yanlış ise ŞARJ olarak yazmak gerekmektedir.. kusura bakmayın!!

inci999 arkadaşımın dediği çok mantıklı aküyü zaten 1.0 amperde aşırı ısındığı için doldurmak ciddi anlamda tehlikeli ,hem pil ömrü hemde ısınmadan kaynaklanan zararların sebeb olacağı fiziklsel sorunları meydana getirebilmektedir... 0.2 ve 0.3 nimh için uygun amper seviyesi olduğuna bende inanıyorum... AMA yukarıdaki lipo anketinde tam tersi mantık yürüten arkaşlar var ,peki bu arkadaşlar neden düşüncelerini dile getirmiyorlar ? Bu 8 arkadaşım 2100mah 30C-40C 3S bir lipo yu neden 2.0A da doldurduğunu yazmamaktadır? rica ediyorum herkes bilgilerini,fikirlerini paylaşsın özellikle elektronik bilgisi olan arkadaşlar aksi taktirde elektronikçi birini bulup onunla konuşacam forumdaki herkesin faydalanması için....
    Valla bence hiç elektronkçiye sorma çünkü onlarda bilmiyor. Bu konu forumda o kadar çok yazıldı ki bence artık insanlar aynı şeyleri yazmak istemiyor. Tam olarak bir fikir birliğine varılmasa da açılan her konuda genel eğilim 1C( sadece lipo için) ile şarj etme yönündeydi ama tabiki farklı görüştekiler de vardı.Benim gördüğüm bu pillerle ilgili dünyada dahi çok uzun zamandır kullanılmadığı için farklı sesler çıkıyor ama yurtdışında da genel kanaat 1C(lipo) olması gerektiğini söylüyor. Biraz daha forumu tarayabilirsin ama inan sana kesin karar verdirecek bir şey bulamayacaksın onun için açıklamaya gerek yok anketin sonucu yeterli bence.Bu konu bana ve muhtemelen birçok insana artık sıkıcı gelse de seni kırmayıp birşeyler yazayım dedim.
    Konu alport tarafından (10-06-2009 Saat 00:04 ) değiştirilmiştir.
    SERPENT TEAM DRIVER
    Sponsors: Serpent, 2-speed, Rudebits

Bakın net ve kesin olan şu nikel aküler uzerinde yazan mah degerinin 10 da biri ile şarj olur(doldurulur).Süre olarak 10 saat sürer
    LİPO aküler ise kabul gören ve pratik olan uygulama anma mah degeri ile şarj edilir yani 1C, süre olarak 1saat sürer (Ben böyle uyguluyorum)
    hepsi bu umarım anlaşılmıştır

Verilen bilgiler için teşekkür ederiz forumda ciddi anlamda çok varmış ama daha iyileri olur diye düşündüm hepsi çünkü çok kötü içerikli saçma yazılardan ibaretti.Ama olsun anketimiz oldu sonuçta herkese teşekkür eder emeği geçen arkadaşlara selamlar olsun....
    HPİ BAJA 5B
    SPEKTRUM DX4 PRO

Alıntı oflu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Verilen bilgiler için teşekkür ederiz forumda ciddi anlamda çok varmış ama daha iyileri olur diye düşündüm hepsi çünkü çok kötü içerikli saçma yazılardan ibaretti.Ama olsun anketimiz oldu sonuçta herkese teşekkür eder emeği geçen arkadaşlara selamlar olsun....
    Af ederseniz anlıyamadıgım bir şeyi sormalıyım.Söz gelimi bu konu için size bir kaç kere yazdım ve izahatta bulundum,şimdi size göre ben saçma bir yazımı yazmış oldum yani?
    Lütfen mertce içinizden geceni yazarmısınız

Alıntı ince999 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Af ederseniz anlıyamadıgım bir şeyi sormalıyım.Söz gelimi bu konu için size bir kaç kere yazdım ve izahatta bulundum,şimdi size göre ben saçma bir yazımı yazmış oldum yani?
    Lütfen mertce içinizden geceni yazarmısınız
    Ya tabiki hayır ne alakası var memnun kalmaz olurmuyum... gayet iyi açıklamalarda bulunuldun...Gördüğün gibi size atıfta bulunmadım...Gereksiz bir yazı yazmışsın ne demişim ? Diğer konularda saçma sapan şeyler görmüşüm dedim!!!! Dikkatli oku!! önce
    HPİ BAJA 5B
    SPEKTRUM DX4 PRO

ince999,

bu pil konusunda konuşmanız çok kesin. yazılarınızı okudum ama cevap vermemiştim. bir soru sormak isterim bu durumda.

Genel mantık olarak benim bildiğim ve elektronik münedisi babmdan ve çalıştığı fabrikadaki diğer elektronik mühendisi arkadaşlarından ve de benim okulumda okuduğum bölüm olan makine ve elektronik bölümü hocalarımdan duyduğum ve öğrendiğim sey pillerin (genel alnlamda) düşük akım ile şarj edilmesinin pilin sağlığı açısından daha iyi olacağıdır görüşünde idi. onların söyledikleri genel anlamda idi li-po yada ni-mh olarak spesifize etmediler. belki benim soruşumdan kaynaklanıyordur. çünkü direk "şarj edilebilir bir pili en sağlıklı kaç amper ile şarj etmek lazım" şeklinde soruyu yöneltmiştim. direk li-po diye sormamıştım zamanında.

netice itibari ile sormak istediğim soru şu,
    li-po ların özelliği nedir de yüksek akımda (1C lik akım) şarj edilince daha uzun ömürlü oluyorlar? Neye hangi veriye hangi teoriye dayanarak bu kadar kesin bu sonuca varabiliyorsunuz? Bu konuya bir açıklık getirebilirmisiniz.
    Fly 3D crash proudly...
    JR DSX9 Limited Edition

Alıntı GuNeSh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ince999,

bu pil konusunda konuşmanız çok kesin. yazılarınızı okudum ama cevap vermemiştim. bir soru sormak isterim bu durumda.

Genel mantık olarak benim bildiğim ve elektronik münedisi babmdan ve çalıştığı fabrikadaki diğer elektronik mühendisi arkadaşlarından ve de benim okulumda okuduğum bölüm olan makine ve elektronik bölümü hocalarımdan duyduğum ve öğrendiğim sey pillerin (genel alnlamda) düşük akım ile şarj edilmesinin pilin sağlığı açısından daha iyi olacağıdır görüşünde idi. onların söyledikleri genel anlamda idi li-po yada ni-mh olarak spesifize etmediler. belki benim soruşumdan kaynaklanıyordur. çünkü direk "şarj edilebilir bir pili en sağlıklı kaç amper ile şarj etmek lazım" şeklinde soruyu yöneltmiştim. direk li-po diye sormamıştım zamanında.

netice itibari ile sormak istediğim soru şu,
    li-po ların özelliği nedir de yüksek akımda (1C lik akım) şarj edilince daha uzun ömürlü oluyorlar? Neye hangi veriye hangi teoriye dayanarak bu kadar kesin bu sonuca varabiliyorsunuz? Bu konuya bir açıklık getirebilirmisiniz.
    Şu an Yazdıklarım sadece kendi yorum ve benzetim yapmak yazılanları gözlemlemek.
    Şimdi biz Teknik olarak dünyada elektriği tekrar tekrar depolayarak kullanabildiğimiz cihazlara akümülatör kısaca akü diyoruz ve Eskiden asitli aküler ve kuru aküler diye bir sınıflandırma yapıyorduk(halen gecerli).Bu akülerden asitli diye Kursunlu aküler ve asitlilik tanımı tam dogru olmasada akünün kendisini herkez görmesede elektrolitiği sıvı olan büyük boydaki nikel kadmiyum aküler var.
    Kuru diye sınıflandırdıgımız akülerde cinko pil formatındaki ya nikel kadmiyumlar yada nikel metal hidritler idi
    Ortada lipo filanda yoktu Anlaştıkmı
    bu akülerin o zamanlar boşalma katsayısı ( yani C) henüz anılmazken bu deger genelde 1 oluyordu
    bizlerede boşalma akımının 10 da biri ile şarj etmemiz tavsiye ediliyorddu ve ediliyor vede böyle uygulanılıyor
    Egerki bir aküyü deşarj akımının 10 da birinden yüksek akımda doldurursak akünün ömrü kısalttıgımızı sonuçları ile biliyoruz.Şöyle diyelim 12 volt 60 Amp/saat özellikli bir kursunlu otomobil aküsünden normalde 60 ampere kadar akım alabiliriz kabaca deşarj degeri 1 c olur
    ve 1/10 degeri olan 6 amaperlede şarj ederiz sonuçta saglıklı boşalım ve dolum akımları arasında 1/10 gibi bir deger oluşur.Bu kavram ve oran herkez tarafından kabul edilmiş ve uygulanmaktadır.
    gelelim bunun Lipo akulerdeki yansımasına hepiniz en az 15c ile boşaltılabilen lipolar kullanıyoruz ben 25 c kullanmayı tercih ediyorum şimdi şu dolma boşalma oranını lipolara uyguladıgımızda 1c ile doldururken bu oranın emniyetli tarafında kalıyoruz her zaman bundan başka bizler amatör olarak hesap yapmak istemiyebiliriz veya hesabı yapamıyabiliriz amma 1C ile dolduracagını unutmazsın rakam hesaplamana gerek kalmaz akünün etiketinde ne yazıyorsa o mah degeri lazım olandır.Süre hesaplamak diye bir sorum yok 1c ise o zaman sürede 1 saat anlıyorsun degilmi sadece liponun etiketini okumak herseye yetiyor.Eh niye kafa karıştıralım o zaman
    Şimdi istersen bir de tampon şarjdan bahsedelim( ben mecbur kalmadıkca başka dilden isimlerini yazmak istemiyorum).Ama işler uzayacak ve iş çok akademik olacak burası sonuçta bir hobi forumu
    Konu ince999 tarafından (13-06-2009 Saat 20:09 ) değiştirilmiştir.

yazın siz neye dayandığını yine de ister çok akademik ister çok teorik olsun. gerekli terim araştırmaları yapılabilir. netice itiberi ile "boş" bir mesaj olarak görünmeyecektir. temelinde elektrik elektronik ve mekranik yatan bir alet kullanıyorsak bunun teorisini herkes tabiki bilmek orunda değil ama biliyorsanızda saklamamak lazım bence.

1C nin altında şarj edersek ne olur? 1c ile dorldururken bu oranın emniyetli tarafında kalıyoruz demişsiniz. altında ne olur onu yazabilirmisiniz.

hala bu pillerin ne özelliği varda yüksek akım ile şarj edilince ömürleri azalmıyorda en optimum değere geliyor onu anlamış değilim. bir pilin (akünün) deşarj değerinnin yüksek olması şarj akımının da yüksek olmasının neden gerktirir?
    Fly 3D crash proudly...
    JR DSX9 Limited Edition

Konu lipo olduguna göre sonuçta nasıl istersen öyle doldur boşalt denebilir.
    Şimdi lipo akülerin dolum ve boşalım esnasında içeride nasıl kimyasal olaylar oluyor diye anlatıma başlarda up uzun sayfalar dolusu yazıların sonunda işte .... den dolayı diye bitirirsek ne kazanacagız.Zaten imalatcı degişince lipoların huylarıda degişiyor
    yazılanların tümü başaka bir imalatcının malında boşa gitmiş olabilir.
    Daha evvel yazdıgım gibi ben 1c ile dolduruyorum en basitinden pratik oldugundan,ayrıca bunun bendeki lipolarda olumsuz bir sonucunu görmedim.
    Esas olarak hangi degerle dolduracagız degilde hangi voltajda akümüz boşalmış kabul edecegiz daha bunda bile imalatcılar anlaşmış degil.
    Ben akünün gözü başına 3 volt degere gelince boşalmış kabul ediyorum.genl uygulama böyle gibi ama 2.75volttan bahseden de var 3.7 dende bahsedenler var
    Yani lipoda herşey henüz sisli gibi böyle olunca tekrar yazıyorum lipo üstüne yazdıklarım sadece gözlem sonucu vardıgım kendi sonuçlarımdır şu an için hiç bir teknik veriye dayanmıyor

Alıntı ince999 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konu lipo olduguna göre sonuçta nasıl istersen öyle doldur boşalt denebilir.
    Şimdi lipo akülerin dolum ve boşalım esnasında içeride nasıl kimyasal olaylar oluyor diye anlatıma başlarda up uzun sayfalar dolusu yazıların sonunda işte .... den dolayı diye bitirirsek ne kazanacagız.Zaten imalatcı degişince lipoların huylarıda degişiyor
    yazılanların tümü başaka bir imalatcının malında boşa gitmiş olabilir.
    Daha evvel yazdıgım gibi ben 1c ile dolduruyorum en basitinden pratik oldugundan,ayrıca bunun bendeki lipolarda olumsuz bir sonucunu görmedim.
    Esas olarak hangi degerle dolduracagız degilde hangi voltajda akümüz boşalmış kabul edecegiz daha bunda bile imalatcılar anlaşmış degil.
    Ben akünün gözü başına 3 volt degere gelince boşalmış kabul ediyorum.genl uygulama böyle gibi ama 2.75volttan bahseden de var 3.7 dende bahsedenler var
    Yani lipoda herşey henüz sisli gibi böyle olunca tekrar yazıyorum lipo üstüne yazdıklarım sadece gözlem sonucu vardıgım kendi sonuçlarımdır şu an için hiç bir teknik veriye dayanmıyor
    Teşekkürler yazınız için.

Benim asıl demek istediğim konuyu siz de söylediniz zaten. Konu li-po olunca 1C limitine uyarak istediğimiz akım ile şarj müsait ise kullanıcılara daha evvel söylediğiniz gibi illaki 1C ile şarj ediniz tarzı kesin konuşma yapmamak lazım.

li-po nun boşalmış gerilimini anlamak için basit bir yöntem geldi aklıma li-po pil ilk kullanıldığında belli bir gerilimde modeli indirip şarj etmek lazım sonra şarj aleti üzerinde kaç mah lık dolduğunu okuyabiliriz. eğer ki pilimiz 2200mah lık ise, 2200 değerini şarj aletinde gördüğümüz zamana pil doluyor ise pili şarja bağladığımız andaki pil gerilimini boşalmış pil olarak kabul edebiliriz diye düşünüyorum.

ben genellikle 3S li-po için 11.3-11.4V gibi değerlerde iniş yapıyorum. 3D de 12.6V dan bu değere inene kadar yaklaşaık 5-6dk gibi uçuş yapıyorum. 11.4V a inmiş pilin dolumu için yaklaşık 1400-1600mah lık akım basılmış oluyor.
    Fly 3D crash proudly...
    JR DSX9 Limited Edition

uygulamanızda her hangi bir olumsuzluk yok bence

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Feb 2007
    Nereden Nereden
    Adana
    T-rex 500 için 3000 mAh 6S 20C Flightmax Zippy marka lipom var.

Şarj deşarj olaylarından da kendimce, oldukça iyi anlarım. Birkaç kez de diğer mesajlarımda şarj deşarj olayından bahsettim.

Gelelim 3000 mAh'lık 6 cell lipoya; Hani dendi ya 3,7 ya da 2,75 e kadar deşarjdan bahesdiliyor diye...

Hücre başı 3 volta geldiğinde (toplamda18volt) uyarı veren lipo alarmını taktım ve uçtum. 18 volta indiğinde alarm çaldı ve indim, fakat yükteyken 18 volt olduğu için şarja taktığımda hücre başı 3,25 - 3,30 voltlarda iken dolum yaptım, 2400 mA'lik dolum gerçekleşti.

Tekrar denedim bu sefer 2,75 lere kadar pili boşlalttım (hücre başı). Lipoya 2800-2900 ler seviyesinde amper bastım.

Ve şu sonuca ulaştım: Demek ki, Pilin amper değeri kadar şarj yapılmak istendiğinde hücre başına 2,75 voltlara kadar deşarj edilebiliyor, ama uzun vadede pilin ömrünü kısaltırmıyız bunu zaman gösterir.

Bir yıldan beri kullandığım ve hala sağlam kalan bir başka lipo pilimin seceresi ise şöyle; bir günde ikiden fazla şarj yapmamak koşulu ile; 1 C şarj yaparak ve hücre başı 3,50 volt civarı deşarja maruz kalan align marka lipo ile normal uçuş modunda T-rex 450 ile hala 9 dakika civarında uçuş yapıyorum.(hatırlatırım 1 yıllık pil).

Belki markadan, belki kullanımdan... Bu işi çözmek için, tecrübe...pili tanıma... ve teknik bilgi önemli gibi geliyor.

Güneş kardeşim gibi bende bir elektronik mühendisi arkadaşıma kısaca sordum: Hızlı şarja müsait bir pile en fazla kaç amper basılabilir diye; kendi değerinin 1/3-1/4 ü cevabını aldım. Haklı, bunu biz de biliyoruz ama; onun bilmediği li-po.

Bu piller yeni teknoloji olduğundan ve pilin üstünde yada ambalajında; maximum 1C ye kadar şarj edilebilir yazıyorsa; arazide bana hemen lazım olacak lipoma 1C kadar şarj yapar evde ise 0,8 C civarı şarj ederim. Ama ona hiçbir zaman kadmiyum pilmiş gibi davranıp 1/10 C şarj basmam...
    Konu ata 1337 tarafından (14-06-2009 Saat 05:54 ) değiştirilmiştir.

01-ADANA

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)