1/7 Hawker Hurricane - Türk Hava Kuvvetleri

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 254
  •  » Şu anda 3 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 3 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 254 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Sayfa 1 Toplam 13 Sayfadan 1234 ... SonuncuSonuncu

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Sep 2004
    Nereden Nereden
    İstanbul
    Yaş Yaş
    40
    Bir süredir Airacobra başlığımda bir sürprizden bahsediyordum malum işte sürpriz

Üyesi olduğum, tamamen ölçekli model uçak inşaatı ile ilgili olan uluslararası bir forumda, bir süre önce, forum adminleri arasında bir "admin build off" etkinliği başlatıldı. Bu etkinlikte, forum yöneticileri ve bazı moderatörler, tatlı bir rekabet içerisinde, aynı tasımcının aynı uçağını (1/5 mustang) yapmaya başladılar. Tabi bu bizler için bulunmaz fırsat oldu, bu işin dünya çapında en iyilerinden farklı teknikler görmek nimeti...

Herneyse, bu "admin build off" etkinliği başladıkta bir süre sonra da, normal üyeler arasında "hadi şu adminlere bu işin nasıl yapıldığını gösterelim" şeklinde bir "global build off" (GBO) etkinliği yapılmasına karar verilmiş. Ben bu GBO etkinliğini çok sonra gördüm, başlığı gördüğümde, model seçimi için alternatifler belirlenmiş, oylama yapılmış ve Hurricane seçilmişti. Dünyanın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 10 kadar üye aynı anda aynı uçağı inşa etmeye başlayacak. Hurricane de zamanında bizim hava kuvvetlerinde kullanılmış olduğu için ben de bu etkinliğe atladım Airacobra inşaatında keyifli bir hızlanma sağlamam da bu etkinliğin motivasyonudur Niyetim hurricane in kaba inşaatına başlamadan önce airacobrayı detaylandırma aşamasına ulaştırmaktı. Az bir iş dışında buna da ulaştım... Ve 1 Ekim itibariyle start da verilmiş oldu...

Bahsettiğim forumun adresi: www.rcscalebuilder.com
    Gezinmek için üyelik gerektiren bir forum, ama eğer inşaatla, özellikle ölçekli modellerle ilgileniyorsanız tam bir bilgi hazinesi... İnşaatla ilgili olarak bildiğim ve uyguladığım tekniklerin önemli bir kısmını bu siteden öğrendim

Benim bu etkinlik ile ilgi başlığım da şu adreste:
    http://www.rcscalebuilder.com/forum/...TID=13824&PN=1

Diğer GBO katılımcılarının başlıkları da forumda Brian Taylor bölümü altında...

Etkinliğe katılanların çoğunluğu (ben de dahil) Brian Taylor tasarımı 70" (177.8cm) kanat açıklıklı planı inşa ediyor.

Modelin ölçeği kabaca 1/7 (tam olarak1/6.85) . Tasarım tam ölçekli olduğu için airacobrada olduğu gibi modifikasyonlara ihtiyaç olmayacak.

Planlarımı Traplet den satın aldım.

Başta parçalarımı kendim kesmeye niyetliydim, ancak sonradan, vakit kazanmak için Bob Holman'ın lazer kesim "short kit" ini satın almaya karar verdim. İyi ki de yapmışım. Kendi parçalarımı kendim kesmeyi çok sevsem de bu kalitede kesim yapmam mümkün olmazdı, dahası parçalarda kullanılan ahşap seçimleri de çok iyi. Benim burda böyle bir seçim yapabilecek yelpazede ağaç bulmam da çok zor olurdu...

Bu yarı kitte, model için gerekli olan "şekilli" parçalar kesili olarak gelmekte. Gereken diğer çita, levha vs gibi ihtiyaçları kendim karşılayacağım.

iniş takımları Unitract havalı sistemi olacak.

Motor konusunda henüz kesin kararımı vermedim ama yüksek ihtimalle gerçek merlin motor sesi veren bir sistem olacak

Hurricane çok iyi tanıdığım bir uçak olmadığı için aşağıdaki adreste görebileceğiniz, Ufuk Aydıner'in 1/48 maket inşaat makalesi önemli bir yol gösterici olacak benim için...

http://www.modelsitesi.com/galeri/uf...cane/index.htm

İş yoğunluğu nedeniyle inşaata biraz geç başlayacağım ama gene de birkaç resim ekleyip, en azından "racona" ugun bir şekilde başlığımı açmış olayım

Planlar ve parçalar:

Tanrı akıl dağıtırken şemsiyeyle gezmenin sonucu: gene önümde bir dolu "tahta" yığılı vaziyette

Bu inşaatı da takip edeceklere şimdiden sabır diliyorum.
    Konu kurppi tarafından (20-07-2017 Saat 21:30 ) değiştirilmiştir.

Şimdiden kolay gelsın ... Sabır işi... bitmiş halini bekliyorum..

Paylaşım için teşekkurler.

Evren, şemsiyeye rağmen bu halde isen insan iyi ki şemsiyesiz dolaşmamış diyor. Ellerine sağlık şimdiden...
    Rudder lobisi başkanı...

Çok güzel bir fikir bu yarışma işi. Bizdeki gibi birbirleriyle uğraşmayanlar can sıkıntısından model yapıyorlar anlaşılan. Biz de bolca yeni teknikler öğreneceğiz bu sayede. Hazır işin başındayken maliyet hesabı da çıkartsak fena olmaz.
    Paylaşım için teşekkürler. Kolay gelsin.

Sep 2004
    Nereden Nereden
    İstanbul
    Yaş Yaş
    40
    Aslında tam olarak yarışma da denemez.. (Gerçi benim eşim bunu duyduğu günden beri, "neden 1 ekimi bekliyorsun, sen başla, yazmazsın, kim bilecek" diyip duruyor ) Ama tabiki keyifli atışmalar, tatlı bir rekabet de olmuyor da değil.
    İşin eğlenceli yanı, şu an benim bilebildiğim, bir kişi avustralyadan, bir kişi güney afrikadan, bir kişi ingiltereden, bir kişi kanadadan artı hatırlayamadığım birkaç kişi daha, kısacası dünyanın dört bir yanından modelcilerin aynı uçak üzerinde çalışıp paylaşması...

Metin bey, maliyeti kalem kalem mi istiyorsunuz, toplam mı?
    Bide 3 maliyet var malum, biri eşimin bileceği maliyet, diğeri planladığım maliyet, sonuncusu da gerçek maliyet... hangisini istiyorsunuz

Sep 2004
    Nereden Nereden
    İstanbul
    Yaş Yaş
    40
    Ben inşaata başlayana kadar bari gerçek Hurricane den bikaç video görelim :

motor çalıştırma:
    http://www.youtube.com/watch?v=j0D1B...eature=related

Kalkış:
    http://www.youtube.com/watch?v=0GE8F...eature=related

İniş:
    http://www.youtube.com/watch?v=EIPX5...eature=related

Şimdi sıkıntılı bir durum oldu. Eşiniz okumuyorsa toplam maliyeti yazabilirsiniz. Ben bu aşamada lazer kesim kitin bedelini merak ettim.

Ha gayret Evren abi,sen bu ipi önde göğüslersin.
    Gerçek Merlin intibaı için de Merlin in hemşerisi Laser 4 zamanlı alırsın,biz de sayende yeni bir marka ile tanışmış oluruz.

Sep 2004
    Nereden Nereden
    İstanbul
    Yaş Yaş
    40
    Alıntı atambay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şimdi sıkıntılı bir durum oldu. Eşiniz okumuyorsa toplam maliyeti yazabilirsiniz. Ben bu aşamada lazer kesim kitin bedelini merak ettim.
    Malesef okuyor abi

Lazer kesim kiti 90USD. Ama nakliye bedeli 45USD idi, Bob'la görüşmemde ikinci bir kit almam halinde nakliyenin değişmeyeceğini belirtti (Standart kutusu var, iki kiti koyabiliyor) ben de bir tane de gene Brian Taylor un Me-109F kiti eklettim pakete Planlarını da zaten hurricane in planları ile birlikte almıştım bir sonraki projem olur diye. Planlar da 17.5 sterlin. Şimdilik yaptığım masraf da bu kadar zaten...

Bob Holman'ın lazer kesim kiti gerçekten çok kaliteli. Adam kendisi de modelci kökenli olduğu için ağaç seçimi de yerinde. Rastgele ağaçları alıp kesmiyor. Parçanın yerine göre olması gerektiği sertlikte ve ağırlıkta levha kullanıyor. Kısacası bence fiyatına değer. Kitte de farklı kalınlıklarda toplam 20 kadar balsa levha var. Artı bir poşet dolusu da kontra parçalar... Bence fiyatını hakeden bir hizmet...

Ahmet Abi,
    Teşekkürler. İpi önde göğüslemek gibi bir hedefim yok şu an

Bu model üzerinde düşünmeye başladığımda, motorda ilk tercihim bir laser80 di. Kesinlikle güzel motorlar yapıyor bu ingilizler Aslında en kolay ve pratik çözüm laser80 olur. Belki eğer MK2 versiyonu yaparsam, motor kaputu altına gelen ilave hava filtresi sayesinde bildiğimiz 90lık 4 zamanlı motoru da kaput altına gizleyebilirim diye düşündüm. Bir diğer alternatif olarak da elimdeki RCV var.

Ama sonradan ses sistemi destekli elektrik motoru fikri daha ağır basmaya başladı... Bu boyutta bir modelde pek tecrübem yok, ama genel olarak elektrik motorlarını da severim. RCSB de diğer elemanların da çoğunluğu elektrikli yapacaklar. Bunu bir nevi fırsat olarak değerlendirip ben de onların tecrübelerinden faydalanarak bu boyutta ilk elektrikli modelimi yapmaya sıcak bakıyorum. Şimdiden ordaki arkadaşların önemli yardımları var...
    Ses devresi olarak da www.modelsolutions.ca firmasının devresini kullanmayı düşünüyorum...

Elektrik motoru, bide ses devresi ilavesiyle patlarlı motordan çok daha pahalı bir seçim olacak ama bu modelde sağlayacağı avantajlar için göze aldım artık

ME-109 da güzel bir haber

Sep 2004
    Nereden Nereden
    İstanbul
    Yaş Yaş
    40
    Alıntı atambay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ME-109 da güzel bir haber
    Aslında airacobradan sonra o vardı normal listemde

Global hurricane inşaasına bir Türk Hurricane i eklemek sevdasına bir yıl erteledik bakalım...

Üç senelik forum malzemesi hazır...
    Rudder lobisi başkanı...

AAhh ah bir Me 109 um olmadı...

Sep 2004
    Nereden Nereden
    İstanbul
    Yaş Yaş
    40
    En nihayetinde teyyaremizin kuyruğuna el atabildim

Etkinlik 1 ekimde başladı, millet neredeyse gövdeyi bitirdi ben anca başlayabiliyorum...

Pazar akşamı işlerden de iyice bunalınca artık bişeyler yapmaya başlayayım dedim... İnşaatta fotoğraf çektim ama sonrasında yazacak fırsatım olmadı. Şimdi de gene işlerden bunalınca hadi çok soğumadan yazayım dedim...

Yatay kuyruk ve yükseliş dümenleri ile inşaata başladım.

Yatay kuyruk ve yükseliş dümenleri 1/16" (1.6mm) balsa orta levhaların iki yüzlerine serenlerin sinirlerin vs yapıştırılması ile yapılacaklar...

Bahsi geçen parçalar şunlar:

Önce bu parçaları birbirlerine yapıştırdım.
    Sonra sinirlerin geleceği yerleri plandan bu parçaların üzerlerine taşıdım...

Sonra menteşelerin geleceği yerleri de levhaların üzerine işaretledim:
    Konu kurppi tarafından (14-07-2017 Saat 07:33 ) değiştirilmiştir.

Sep 2004
    Nereden Nereden
    İstanbul
    Yaş Yaş
    40
    Bu Hurricane tayyaresinin burnu çok kısa... Ağırlık merkezini yerine getirmek için burna ağırlık eklemek gerekecektir. Eklenecek ağırlığı en aza indirmek için de kuyruğu olabildiğince hafif yapmak en iyi çözümdür... Kuyruktan atacağım her gramın etkisi var... Bu presnsiple, levhaları biraz hafifletmeye giriştim. sinirler arasındaki alanlara hafifletme delikleri çizdim:

ve kestim

Yaklaşık 6 gr hafifledi. (Burundan 24 gr attık demektir )

Bu aşamada daha fazla malzeme çıkarmak parçayı fazla kırılgan yapacağı için durdum. Sinirler serenler ve kaplamalar geldikten sonra parça daha sağlam olacak ve biraz daha hafifletmeye çalışacağım.
    Konu kurppi tarafından (14-07-2017 Saat 07:34 ) değiştirilmiştir.

Sep 2004
    Nereden Nereden
    İstanbul
    Yaş Yaş
    40
    Ana seren 3/16" kalınlığında bir çitadan, plandaki şekline göre kesildi.

Seren ve sinirler yerlerine yapıştırıldı:

Hücum kenarı kaplamasındaki ek yerine denk gelen 8 numaralı (sağdan üçüncü) sinirin yanına, ekli kaplamayı desteklemesi için ufak bir parça daha eklenip şekillendirildi:
    Konu kurppi tarafından (14-07-2017 Saat 07:35 ) değiştirilmiştir.

Sep 2004
    Nereden Nereden
    İstanbul
    Yaş Yaş
    40
    Hücum kenarı kaplaması yerine alıştırılıp yapıştırıldı

Hemen arkasından, uygun ölçülerdeki levhalardan çıkartılan hücum kenarı çitaları da yerlerine yapıştırıldılar

Uç tarafta kalan kaplamalar ve hücum kenarları da yerlerine yapıştırıldılar:

Uçtaki hücum kenarı çitasını önce kendim kesip biçip yapmıştım. (sol taraftaki) sonra baktım ki lazer kesim kitte buralara gelecek parçalar da verilmiş Neyse ki çok geç farketmemişim Gerçi benim yaptığım daha güzel oldu ama 3 kere daha aynı özenle yaparıydım bilmiyorum...
    Konu kurppi tarafından (14-07-2017 Saat 07:37 ) değiştirilmiştir.

Sep 2004
    Nereden Nereden
    İstanbul
    Yaş Yaş
    40
    Menteşelerin geleceği yerleri de bu aşamada kesip çıkardım.

Bu tür, tam eksen hattında levha olan inşaatlarda, sonradan delik delmek, ve o deliği merkezde tutmak çok zor oluyor. İnşaat sırasında levhaya açılan bu tür kesikler deliğin tam merkezli olması ve rahat açılması için çok faydalı...

Bu delikler üzreine 5mm balsadan kestiğim üçgen menteşe bloklarını yapıştırdım. Nedense resim çekmemişim Neyse ileriki fotoğraflarda var onlar da...
    Konu kurppi tarafından (14-07-2017 Saat 07:38 ) değiştirilmiştir.

Sep 2004
    Nereden Nereden
    İstanbul
    Yaş Yaş
    40
    kuyruğun ilk tarafını yaparken inşaatı düz bir zemin üzerine oturtabiliyordum. Ancak ikinci taraf yapılırken bu mümkün olmuyor. İkinci kısım kısmen havada inşa edilecek... Herhangi bir çarpılma vs olmasın diye ikinci tarafın serenini şekillendirmedim ve olabildiğince yüksek tuttum. Böylece sinirler, kaplamalar vs yapışana kadar yatay kuyruğun eksen hattının düz kalmasını sağladım...

Sinirler ve hücum kenarı kaplamaları yapıştıktan sonra zaten artık parça kendi rijitliğini sağlamış olacağı için sereni yontup zımparalayarak şekillendirebileceğim.

Serendeki bu değişiklik dışında, diğer taraf da aynı sıralama ve yöntemle tamamlandı.

Sonrasında seren ve sinirler üzerindeki "cap strip" leri eldeki uygun kalınlıktaki (1/16") levhalardan kesip yerlerine yapıştırdım...

Hafif bir tesviyeden sonra da nurtopu gibi bir yatay kuyruğumuz oldu

Sırada yükseliş dümenleri var...

Şimdilik hoşçakalın...
    Konu kurppi tarafından (14-07-2017 Saat 07:39 ) değiştirilmiştir.

Acaba gecikmelerin nedeni şu videodan anlaşılabilir mi
    http://www.metacafe.com/watch/355214...j_evren_varol/
    [METACAFE]3552142/[/METACAFE]

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 3 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 3 misafir)