Anket: Traxxas E-Revo VXL sizce doğru seçimmidir ?

Uyarı: Bu bir açık Ankettir, bu Anketi bütün Üyelerimiz görebilir ve oy kullanabilirler.

Club Traxxas E-Revo VXL

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 6573
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 6573 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Sayfa 1 Toplam 329 Sayfadan 12341651101 ... SonuncuSonuncu

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    43
    Traxxas E-Revo VXL Brushless Tanitim

Merhaba,
    8 Kasım 2009 tarihinde İstanbul Park F1 de gerçekleştirdiğimiz HobbyRC Club buluşmasında ufak bir araba çok dikkatimi çekmişti. Sahibine sorduğumda E-Revo VXL olduğunu öğrendim. Araç ufacık, fırçasız EP motorlu, sessiz, müthiş seri ve olduğu yerde 2 takla atabiliyordu. Aksiyon tarzı bir sürüşü vardı.
    Ben daha çok helikopter ve uçaklar üzerinde az buçuk bilgiye sahibim. Bir tane patlar motorlu Jato m var ama Bodrum da sürüş alanı sıkıntımızdan ve aşırı ses yapıp etrafı rahatsız etmemden dolayı çok fazla hakkını veremiyordum.
    Bodrum dönüşünde bu E-Revo VXL ile ilgili araştırmalarım oldu. Tam bana göre idi. Ev içinde, dışarıda dar alanlarda sürebileceğim, sessiz, sırt çantama at-götür, çalıştırma derdi yok, temiz, çevre dostu hatta 5 yaşındaki oğlumu da bu hobiye kaynaştırmak için neden olmasın dedim.

Forumda Club E-Revo - http://www.hobbyrc.com/forum/showthread.php?t=46621 başlığında bu model ile ilgili yazışmalar mevcut.

Başladım fiyat araştırmasına. Bu hassas noktayı es geçiyorum ve paramın Türkiye sınırları içinde kalması gerektiğine karar vererek aracın siparişini http://www.buyuklereoyuncaklar.com.t...107-e-revo-vxl den geçtim.
    Bugün elime ulaştı.

Araç hakkında kısa bilgi ( netten alıntıdır)

Traxxas, güç, performans ve yenilikçiliğin standartlarını oluşturuyor. Şimdi, bir Traxxas’tan bekleyebileceğiniz tüm hız, kalite ve kapasite özellikleri, ilk defa 1/16 ölçekte, 1/16 E-Revo VLX ile karşımıza geliyor. 35 cm uzunluğunda ve 1/10 E-Revo’nun yarısı kadar boya sahiptir. Ancak, ona mini demek haksızlık olur, çünkü bu performansına hiç bir - mini model yaklaşamaz.
    Kutusundan çıtığı gibi 50+km, yada biraz ekstra güçle 88+ km son sürate ulaşabilmektedir. (İkiz batarya ve Traxxas #3063 seri pil bağlama adaptörü kullanılarak bu güce ulaşabilirsiniz.)

• Velineon® 380 fırçasız güç sistemi
    • 8 turn, 4000 kv
    • F-1’den esinlenen Revo süspansiyon teknolojisi ve E-Revo şasi dizaynı
    • Velineon VXL-3m su geçirmez ESC
    • LiPo, NiCad, and NiMH uyumlu voltaj tesbiti
    • Spor Modu – İleri / Fren / Geri
    • Yarış Modu - İleri / Fren
    • Antreman Modu %50 ileri / Fren / %50 Geri
    • 6 - 12 hücre NiMH veya 2S -3S LiPo
    • 14.4 V kapasitesi akım kablosu
    • Yüksek torklu su geçirmez yön servosu
    • 4 kanal mikro alıcı
    • Uzunluk: 328 mm
    • Ağırlık: 1 kg
    • Yükseklik: 117 mm
    • Son Sürat: 30+ mph, 55+ mph (ikiz pil ile)
    1 adet Traxxas NiMH 7.2 V stick pil ve duvar tipi şarj aleti pakete dahildir. Tek ihtiyacınız olan, kumanda için 8 x AA kalem pildir.

ARAÇ ÖZELLİKLERİ

ESC ÖZELLİKLERİ

[/CENTER]
    Kutusu oldukça renkli, tasarımı şık, birinci sınıf düzeyde.

Bir heyecanla kutuyu açıp içindeki dökmeye başladım. Profesyonelce bir paketleme yapılmış. Her şey yerinde muntazam bir şekilde yerleştirilmiş. Tüm parçalar rijit.
    Alyen seti, bijon anahtarı (umarım doru söylemişimdir), canopy için decaller, Ni pil, şarj adaptörü, çift pilin seri bağlanması durumunda 50 mile çıkmasını sağlayan pinion gear, mavi renkli çok şık bir canopy, kullanım kılavuzları ve dokümanlar döküldü.
    Konu emo23 tarafından (02-09-2010 Saat 18:27 ) değiştirilmiştir.

Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    43
    Kumanda standart 2 kanal Traxxas. Jato nun aynisi. Yabancılık çekmedim. Çok fazla hatta hiçbir özelliği olmayan bir kumanda. Ama başlangıç için elimizdekinin kıymetini bilmek gerek.

Araç ile her şey geliyor. Yol almak içinde sadece kumandaya 8 adet kalem pil takmak gerekiyor. Aracın üzerindeki motor 4S (15V) desteği var. Ayni zamanda LiPo kullanılabiliyor. 4 kanal 27mhz mikro alıcısında bize 2 kanal boş kalıyor. Uygun bir kumanda ile ; eklenecek farları yakabilme, kornamızı çalabilme şansımız çok uzak değil.

İlk yaptığım olay alıcı antenini pipetin içerisinden geçirip şasedeki yuvasına monte etmek oldu. Fakat terletti beni. Anten kablosunu pipetin içinden geçirmek ölüm. Bir noktaya geliyor tıkanıyor, kablo boğumlaşıyor. Bu noktada pratik zekamı çalıştırarak bir damla makine yağı damlattım pipet ucuna ve alıcı kablosu fırt diye diğer uçtan çıktı. Plastik sonlandırıcı takıp sabitledim.

Canopy yi taktım ve bastım denklanşöre
    Konu emo23 tarafından (22-11-2009 Saat 01:35 ) değiştirilmiştir.

Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    43

Konu emo23 tarafından (17-12-2009 Saat 12:32 ) değiştirilmiştir.

Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    43

Birazda iç donanım detay resimleri.

Araçta stok gelen Ni pili kullanmayacağım.
    Gelen stok şarj adaptörü ile stok NI pilini 6 saat şarj yaptığında şarj işlemi biter. Manuelinda sayfda 11 de sağ taraftaki ipuçları kolonunda belirtmiş.
    Yanlız NI piller in dejarjı tam olmalı ki şarj süresi tam 6 saat olsun. şayet pil tam boş değil iken şarj etmen durumunda pilin ömründen yiyorsun demektir

Akıllı şarj cihazım ile şarj edebileceğim 2S 1800mah 20C LiPo pillerden kullanacağım. Duruma göre bunları hazırlamış olduğum seri ve paralel deans kablo aparatı ile esc ye bağlayacağım.
    Paralel kullanımda 2S (7,4V) 3600mah lık, seri kullanımda ise 4S (14,8V) 1800 mah lık enerji kaynağım olacak. Pillerin paralel kullanımda kuvvet az - uzun süreli sürüşler, seri kullanımında ise kuvvet fazla – kısa süreli sürüşlere ulaşacağım.

Genelde en çok soru "ne boyutlarda pil kullanmalıyım ?" şeklinde oluyor.
    Aracın pil yatağının ölçüleri : 33x19x100
    Seçeceğiniz 2S yada 3S pillerin boyutlarını bu ölçülerin üstüne çıkmadan yapmaya özen göstersiniz.

Alacağınız piller ;
    2S kullanım için : Aracın sağ ve soluna koymak için 2 tane almanızı öneririm.
    ZIPPY Flightmax 2200mAh 2S1P 20C
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...idProduct=6540

3S kullanım için : Aracın sağ ve soluna koymak için 2 tane almanızı öneririm.
    Rhino 1550mAh 3S 11.1v 20C Lipoly Pack
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...idproduct=7311

Araca koyacağınız her iki pili ( 2 adet 2S yada 2 adet 3S ) kendinizin yapacağı paralel kablo ile bağlayıp ( DİKKAT EDİN SERİ DEĞİL) V larını sabit tutup A lerini yükseltebilirsiniz.
    Örnek ;
    Elimizde 2 adet 2S (7.2V) 2200mah pil var. Bunları paralel bağladık. Elimizdeki pil ne oldu ; 2S (7.2V) 4400mah

Kendinizin basitçe bağlayacağı paralel kabloyu yapmak için, içinde 10 adet olan EC3 pluglardan satın alın.

EC3 plugs (10pairs/set)
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...idProduct=9625

Yukarıda linkini verdiğim 2 adet paralel bağlı 2S pil ile normal kullanımda araç 40-50dk lık arası sürüş sağlar.
    Yukarıda linkini verdiğim 2 adet paralel bağlı 3S pil ile normal kullanımda araç 20-30dk lık arası sürüş sağlar.

Unutmayalımki 3S pil kullanımında araç daha hızlı ve performanslı gidecektir. Ayrıca motora ne kadar fazla güç verirsek yada piller bittiğinde motoru/ESC yi soğutmadan 2. pil setini takıp sürüşe devam edersek motorumuzun ömrü o kadar azalacaktır.

Araçta LiPo pil kullanılacak ise ;
    - Kumandanızı açın
    - Lipo nuzu ESC ye takın.
    - EZ-Set düğmesi ile ESC yi açın.
    - Led kırmızı olsun.
    - 10 sn süreyle EZ-Set e basılı tutun.
    - Led yeşile dönecek ve ESC den yükselen bir melodi duyacaksınız.
    Bu şekilde Düşük Voltaj Denetimini açık yapacaksınız.
    LiPo il kullanımında ESC üzerindeki Led yeşil olmak zorundadır.

Araçta NiMh pil kullanılacak ise ;
    - Kumandanızı açın
    - NiMi uzu ESC ye takın.
    - EZ-Set düğmesi ile ESC yi açın.
    - Led yeşil olsun.
    - 10 sn süreyle EZ-Set e basılı tutun.
    - Led kırmızıya dönecek ve ESC den alçalan bir melodi duyacaksınız.
    Bu şekilde Düşük Voltaj Denetimini kapalı yapacaksınız.
    LiPo il kullanımında ESC üzerindeki Led kırmızı olmak zorundadır.

Araçta 3 sürüş modu vardır.
    1. Sport Mode = %100 ileri, %100 fren, %100 geri
    2. Race Mode = %100 ileri, %100 fren, geri yok
    3. Training Mode = %50 ileri, %100 fren, %50 geri

Bu mode ları ESC de nasıl programlarız ?
    - Kumandanızı açın
    - Pilinizi ESC ye takın.
    - EZ-Set düğmesine basılı tutun
    - Led yeşil yanar ve ardından kırmızı yanıp söner, elimiz halen EZ-Set düğmesine basılı halde. Burada önemli olan nokta kırmızının yanma sırasıdır. Elimizi ne kadar basılı tutarsak ES-Set e, 1-2-3 olacak şekilde kırmızı led yanıp söner. Buradaki 1-2-3 kırmızı yanması yukarıda belirttiğim Mode ların seçmek için kullanılır.
    Örneğin Race mode yapacağız ; Kırmızı led 2 kere yanıp sönünce, ES-Set düğmesinde basılı olan parmağımızı çekeriz.

ESC yi nasıl sıfırlarız ?
    - Motor ESC arası 3 renk kabloyu ayırırız
    - Pili ESC te takın
    - Kumandayı açın
    - EZ-Set düğrmesine basın çekin
    - Led kırmızı yanıp sönünce hemen kumandadan full gaz yapın
    - Led 2 kere kırmızı yanıp sönünce hemen kumandadan full fren yapın
    - Led yeşil yanıp söndüğünü gördüğünüz an ESC niz sıfırlandı demektir.

Aracın kullanım klavuzunu bu mesajıma ekliyorum.
    Burdan İndir
    • Dosya tipi: pdf manuel.pdf (3,24 MB (Megabyte), 538x kez indirilmiştir)
    Konu emo23 tarafından (27-03-2010 Saat 11:43 ) değiştirilmiştir.

Apr 2008
    Nereden Nereden
    K.K.T.C./Ankara
    Yaş Yaş
    31
    Abi mukkemel bir seçim yapmişsin İyi günlerde kırımsız kullanman dileği ile bende bu araç ve 1\18 araç arasinda kalip yol arabasi oldugu için Associated 18R Niteline i seçtim iyi günlerde kullanman dileği ile abi
    My Race Setup
    Serpent S411 Sanwa M11x Speed PassionGt Pro2.0\Citrix Stok/\5.5r\7.5r\13.5r
    LRP
    Pulsar3/LRP 14a Adaptör-Speed Power 5000mah 45-80c 2s

Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    43
    Bu ebattaki piller şasesin sağ ve sol kenarındaki pil yuvalarına tam olarak oturuyor. Yalnız kapakların köşelerinden az buçuk dremel ile törpülemek istiyor.

Elimdeki mevcut Lipo pillerime takılı Deans konektörler vardı. Bu durumda araç üzerindeki ESC den çıkan pil besleme kablosunuda Deans konektör ile değiştirme mecburiyeti içindeydim. İşe koyuldum.
    Acemi olduğum için yukarıda geçen terimler yanlış olabilir. Affola

Son olarak saate baktım ve epey geç olmuştu. Eve gitmek üzere yola koyuldum.
    İlerleyen günlerde video ve resimlerimi bu başlık altında toplayacağım.
    Herkese iyi akşamlar….

Konu emo23 tarafından (05-01-2010 Saat 18:47 ) değiştirilmiştir.

yazınız çok güzel,en güzel arabalardan birisi,paketinden çıkan 1200mah tek pille bile çok güzel gidiyo,en güzel yanı ise su geçirmez olması
    Herkesin Bakmadığı Yönden, Bak Dünyaya!..Mevlana..

Apr 2008
    Nereden Nereden
    New York
    Yaş Yaş
    46
    Hayirli olsun...
    Amatörler ekipman isterler, profesyoneller para isterler, ustalar ise ışık isterler...

www.photographyturkiye.com
    www.multikopterdukkani.com
    www.rchelidergisi.com

Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    43
    teşekkürler
    her gencin kalbinde bir on-road yatar ama şartlar uygunsa bizim köyde asvalt yada düz zemin bulmak zor.

Alıntı Jarjaryan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi mukkemel bir seçim yapmişsin İyi günlerde kırımsız kullanman dileği ile bende bu araç ve 1\18 araç arasinda kalip yol arabasi oldugu için Associated 18R Niteline i seçtim iyi günlerde kullanman dileği ile abi
    Ni-Mh 1200mah olduğunu öğrenmem iyi oldu. çok mersi
    o pilin su geçirmez olduğunuda yeni öğrendim şimdi. demek kıymetini bilmek gerek
    çok teşekkürler...

Alıntı wyper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yazınız çok güzel,en güzel arabalardan birisi,paketinden çıkan 1200mah tek pille bile çok güzel gidiyo,en güzel yanı ise su geçirmez olması
    vay kardeşim
    ben seni bir heli konularını takip ediyorsun sanıyordum. birşeylerin kokusunu alıyorum
    "Hayirli olsun..." 50. kez dedin mi acaba

Alıntı yellowaircraf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayirli olsun...

Jan 2008
    Nereden Nereden
    iskenderun
    Yaş Yaş
    42
    vay kardesim makina ortaya cıktı demek hadi bakalım gule gule eskit diyelimbu arada alet baya yakısıklıymıs

Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    43
    uçancılarda bir havamı esiyor bu aralar.
    teşekkürler erol

Alıntı erolos Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    vay kardesim makina ortaya cıktı demek hadi bakalım gule gule eskit diyelimbu arada alet baya yakısıklıymıs

Feb 2006
    Nereden Nereden
    istanbul
    Yaş Yaş
    26
    abi senin adına çok sevindim. çok yerinde bir seçim yaptın bence
    hayırlı olsun güle güle kullan. yanlız 4s kullanmanı pek tavsiye etmiyorum. motor ve esc aşırı ısınıp bozulmaya neden oluyor. 3s bu araç için en iyi pil bence.

Jan 2008
    Nereden Nereden
    iskenderun
    Yaş Yaş
    42
    Alıntı emo23 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    uçancılarda bir havamı esiyor bu aralar.
    teşekkürler erol
    sorma araba olayı ekibi feci sardı ama biz patlar takılıyoruz henuz elektrikli bisey yok

Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    43
    evet ali dediğine uyacağım 4S olayını unuttum. paralel bağlantıya geçiyorum.
    bu arada karar verme aşamamda bana vermiş olduğun değerli bilgiler için sana özel bir teşekkür ederim.

Alıntı ALI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi senin adına çok sevindim. çok yerinde bir seçim yaptın bence
    hayırlı olsun güle güle kullan. yanlız 4s kullanmanı pek tavsiye etmiyorum. motor ve esc aşırı ısınıp bozulmaya neden oluyor. 3s bu araç için en iyi pil bence.

Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    43

Alıntı erolos Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sorma araba olayı ekibi feci sardı ama biz patlar takılıyoruz henuz elektrikli bisey yok

Apr 2008
    Nereden Nereden
    New York
    Yaş Yaş
    46
    Emrah konu guzel de bir de su konularin basina anket koymasan
    Amatörler ekipman isterler, profesyoneller para isterler, ustalar ise ışık isterler...

www.photographyturkiye.com
    www.multikopterdukkani.com
    www.rchelidergisi.com

Feb 2006
    Nereden Nereden
    istanbul
    Yaş Yaş
    26
    Alıntı emo23 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet ali dediğine uyacağım 4S olayını unuttum. paralel bağlantıya geçiyorum.
    bu arada karar verme aşamamda bana vermiş olduğun değerli bilgiler için sana özel bir teşekkür ederim.
    ne demek abicim
    havadan karaya geçen birisi için bence en ideal seçim bu araç. brushless forever

Satılık revo

Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    43
    neden kardeşim ne güzel fikir sahibi oluyor arkadaşlar

Alıntı yellowaircraf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Emrah konu guzel de bir de su konularin basina anket koymasan

Emrah bey traxxas distribütörü olsam size bu aracı hediye ederdim, güncel bir aracın bu kadar güzel bir tanıtımı için teşekkürler, elinize sağlık.
    Bende artık arabalardan biraz sıkılmaya başladım, heli başlangıcı için simulasyon arşivinize en kısa zamanda başvuracağım

Kırımsız sürüşler.

Lst2 Brushless 2350Kv/150A
    Handmade Drift LED
    Xray T2'007 Drift Mod & Novak 6.5L
    Tamiya DF-02 & Mamba Max - Spektrum Dx3s

Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    43
    ben peşinen bir Baja tanıtımı yapayım o zaman

modelciliğin her yönü hoş. sıkılmak iyi değil aslında. herşeyi tadınca en sonunda hepsinden kopuluyor. hoş bir durum değil.
    benim içimdeki heli ve uçak sevdası halen geçmedi örneğin. ilk günkü gibi kıpır kıpır atıyor kalbim

sim. da kurulum sıkıntısı olursa yardımcı oluruz.
    teşekkürler...

Alıntı Elektronik_35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Emrah bey traxxas distribütörü olsam size bu aracı hediye ederdim, güncel bir aracın bu kadar güzel bir tanıtımı için teşekkürler, elinize sağlık.
    Bende artık arabalardan biraz sıkılmaya başladım, heli başlangıcı için simulasyon arşivinize en kısa zamanda başvuracağım

Kırımsız sürüşler.

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)