F22 raptor jet (made by ysnk)

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 54
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 54 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu

selamlar.. Forumda F22 mevzusu o kadar uzun ki oku oku bitmiyor. Yeni bir konu açtım arada kaybolup gitmesin ve de yapmak isteyenlere yardımcı olsun. F22 o kadar gözde bir uçakki bende yapmaya karar verdim. Dün akşam iki saatte tamamladım. Elektronik yerleşimini yapıp haftasonu uçuşa götürmeyi planlıyorum.
    Elektronik bileşenleri şöyle:
    Motor: THK dan 2400KV 20A
    Pervane: 5*5
    ESC: Hobbyking 25A ubec
    Servo: TG9E 9gr mikro servo (2 adet)
    Kllanılan malzemeler:
    Bir tabaka depron
    Bir tüp uhu-por
    Biraz koli bandı
    Bir miktar sıcak silikon
    4*4cm motor montajı için kontraplak.
    Yaklaşık 50cm lik iki adet servo teli (1mm çelik tel)
    Dört tane yeke. (Eski banka kartından da kesilebilir)
    Dört tane plastik klips.
    Yapım için gerekli alet edevatı yazmaya gerek yok.

Aileron-Elevator (Elevon mix) V-tail kablo kullanmadan kumandadan set ile ayaralanacak. Kumandam sky-fly9 kanal kumanda. Bazı örneklerindeki gibi aileron kanatçıkları aktif hale getirdim. Manevra kabiliyetinin artması için.
    Renk olarak açık gri ve koylaştırılmış yamalar yapacağım. Görüş ve önerilerinize açığım.
    Eklenen Resim Ön İzlemesi

Planları heryerde var ama ben yine de yükledim. Yapım için kullandığım linkler ve içindeki resimler işinize yararsa diye:
    http://rc.tomhe.net/f-22
    http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=723890
    Burdan İndir

Arkadaşım eline emeğine sağlık, kırımsız keyifli uçuşlar dilerim, ama bu uçakla ilgili bir konu varken o konu çok uzun diye aynı modelle alakalı ikinci bir konu açılmasının ne gereği var ki?

Teşekkürler Mehmet bey. Eleştiriniz için de teşekkürler. Fakat siz 40 sayfalık 795 yorumluk konuyu okudunuzmu? Size bir soru sorabilirmiyim? Diyelimki ben bir model uçak yapmak istiyorum gerekli bilgileri topluyorum simülatör çalışıyorum vs... Foruma bakıyorum ve bir F22 yapmak istiyorum. Çünkü en çok yapılan gençlerin ilgisini çeken ve el yapımı en kolay yapılan uçaklardan. Ben 40 sayfalık Basit F22 konusunda bana lazım olan bilgileri nasıl kafam karışmadan ayrıştıracağım? Takıldığım bir konuda yazıp bana konu içinde yardımcı olunabilecekmi? Çünkü birçok kişinin kendi uçağı için yazıp durduğu ve benim ihtiyacım olan cevabın arada karıştığı bir durum oluşmazmı? Emek verip yaptığım uçağım için yapılan eleştiri ve fikirler arada karışıp gitmezmi? vs.. Bende bu durumu düşünerek konunun başında söylediğim gibi hemde uçağı da yeni yapma fırsatı bulduğum için yeni kardeş konu olarak 41. sayfa olarak değilde yeni bir konu açarak bu uçağı kendi yapmak isteyenler için sadeleştirilmiş bir örnek sundum. Saygılar.

Elektronik malzemelerin yerleşimi bitti. Uçak altına inişlerde zarar görmemesi için 2cm. lik köpükten kızak şeklinde parçaların montajı ve boyama işi yarına kaldı. İlk deneme 5*5 pervane ve 3S 2800mah. pil ile yapacağım. Videosunu ilk fırsatta yükleyeceğim. Güzel bir uçak oldu. Yapmak isteyen arkadaşlara umarım yardımcı olur.

Yasin bey tamam ama F 22 yapmayı düşünen her arkadaş sizin gibi düşünürse ve herkes bu sebeplerden dolayı kendisi için kardeş bir F22 konusu açarsa bu bilgi ve konu kirliliğinin içinden nasıl çıkılabilir bu konuda bir fikriniz var mı?

Hatta şöyle bir örnek vereyim, forumda orhanlı grubundaki sayfa sayısı 3000 e yaklaşmış, yazılan mesajlar ise 50000 sınırına dayanmış, şimdi bu sayfayı takip eden arkadaşlar da bu kadar sayfa ve mesajı okumak mümkün değil diyerek her biri kendisine özel bir orhanlı sayfası mı açmalı..

siz de haklısınız fakat ben sizin gibi düşünmemiştim. Sadece bu uçağın yapımı konusunda amatörler ve ilk defa deneyecek olanlar için tekrarlanmış ve sadeleşmiş bir örneği olsun istemiştim. İçerisinde kolayca resimlerden fikir sahibi olabilsin kolayca yapılabildiğini görsün ve model yapımından çekinmesin istedim. Bakınız aslında bir konu yani konu üzerinde talep fazla olursa işin içinden çıkılmaz hale gelmeden detaylandırmak gerekir. Forum yöneticilerimiz bu örnekteki gibi uzamış da uzamış ve artık buluşma tarihleri konuşulmaya başlamış renk kırım vs.. şeylerin tartışıldığı hale gelmiş konuları sadeleştirmeleri gerekmezmi? Modelciliğe ilgili ve yeni birşeyler öğrenmek isteyen kişiler (konu ne olursa olsun) bilgiye ulaşmak için insanların anlık görüş ve yazışmalarını okumak zorunda kalıyor. Bu F22 mevzusundaki amacım sadece yapım aşaması ve tekniği hakkında sadeleşmiş bir uygulamayı paylaşmaktı.Teşekkürler Mehmet bey bu konuyu (aslında sorunu) tartışmak forumumuz için de faydalı olduğunu düşünüyorum. Saygılar.

Bende teşekkür ederim Yasin bey, ve aslında eski ama yararlı konuların sadeleştirilmesi fikrinize sonuna kadar katılıyorum, konu içerisinde konuyla alakalı olmayan mesajların silinmesi yerinde bir karar olur sanırım. Selam ve saygılarımla..

Yasin Bey Merhaba,

5*5 pervane 2200 kv motora göre biraz ufak gelebilir kendi görüşüme göre F22 Raptor modeli diger modele göre biraz daha ağır kalıyor. 6*5 pervane uygun olabilir.

Saygılarımla.

Bu arada almak isteyen olursa bu yaz uçak hobime biraz ara vereceğimden dolayı tüm malzemelerimi toptan satıyorum izniniz olursa konunuzda link ;

sanırım forumda link vermek yasaklanmış pm atan olursa pm ile gönderirim linki.

iyi akşamlar, saygılarımla.
    Konu ruhela tarafından (20-04-2012 Saat 23:04 ) değiştirilmiştir.

F22 yi haftasonu boyadım. Umarım beğenirsiniz.

Hocam Eline sağlık Videolarıda bekliyoruz. Kırımısız uçuşlar.
    1/5 4wd MCD Racing W5 Max Factory Team !
    1/5 4wd MCD Racing X5 Rally Ultimate Edition !
    1/5 4wd FG Sportline Race Edition !
    1/5 2wd Genius XR/XR2 - World Champion Cars !

İlk olarak piste F22 yi çıkardım sanırım bir hata vardı ilginç bir şekilde çakıldı burnu kırıldı. Biraz tadilata ihtiyacı var.

Devamında benim ilk gözağrım kendi yaptığım ilk uçağım piste çıktı. Çok güzel...
    http://www.youtube.com/watch?v=WeeTA...ature=youtu.be

Alıntı ysnk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk olarak piste F22 yi çıkardım sanırım bir hata vardı ilginç bir şekilde çakıldı burnu kırıldı. Biraz tadilata ihtiyacı var.
    sıkıntı neymiş merak ettim ?
    harder and harder RobotiC

Bana yanlış CG, geniş hareketli yüzeyler, pilotaj ve kötü atış tümü bu sonuçta etkili olmuş gibi geliyor.
    Bu tip basit vektör thrust modellerde atımları çok kısarak ilk uçuşu yapmakta fayda var. Ayrıca modelin rijit olması asla burkulmaması lazım. Yoksa uçuş zor olacaktır.
    Pervane olarak en azından 7 inch pal ve buna uygun motor kullanmak lazım. Bu modellerin drağı pusherlere göre biraz fazla ve bunu yenmek için pali çok küçük tutmamak iyi olur.
    Birde atarken modeli direk havaya değil paralel atmak lazım, yoksa modelin davranışını anlamak zor.

Teşekkürler Erdal bey ve Performance3 bey.
    Evde incelediğimde uçağın sadece burnu kırılmış, pervane kırılmış birde motor kablolarından biri kopmuş. Gerisi tadilat yapıp uçurulacak kadar sağlam. Üzerinde 5*5 pervane vardı, Nevzat abi elimdeki 7*5 i takmamızı önerdi taktık. CG yi birlikte ayarladık. Sanırım videodaki motor sesindende anlaşıldığı gibi zırlayarak ters dönmeye çalışan motora tam gaz verip havaya attık. Halbuki THKnın bu kötü motorları (CF2822 de dahil) bu sıkıntıyı yapıyor. CF2822 yeni yaptığım telemasterda da var o da arada böyle zırıldıyor fakat normal çalışırken süper çekişi var. Bence motor doğru şekilde çalışarak atış yapsaydık kendini toplardı gibi. Atışı yapan abi evet biraz abartmış

herkese selamlar bu modeli inceledim hoşumada gitti başarılı bir model yanlız ben indirdiğim planı önceden bulduğum bir programla küçülterek kanat açıklığı 60 cm olacak şekilde ayarladım amacım elimdeki fan motoru modele takıcam fan motorun itişi 500 gr civarında neyse bakalım nasıl bir sonuç çıkacak
    paragon trainer+ os 46 ax-tucano 60+91 asp -hk-fx-61 phantom fpv - jr 11x zero

zaten uçak pilsiz 300gr bile değil bilginize.

uzun bir aradan sonra freepistte raptor uçtu. Motor THK nın 2400kv. ve 6*4 pervane kullandım. Uçuyor fakat jet uçağı gibi değil. 7*5 pervane ile deneyeceğim.

http://youtu.be/sav9snCTPhw

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)