Max Cat Catamaran (90 cm.)

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 39
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 39 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 39 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12

Resimlerde görüldüğü gibi rudder suya açılı giriyor. Sürüşte herhangi bir problem yaratır mı yoksa farklı bir etki yaratır mı?
    Fatih MERCAN/BALIKESİR

Mono/Catamaran
    Tutor/Polaris/WingTiger
    Super Chipmunk/Beagle/Tiger-II/Alfa trainer

resimlerde sadece rudder sabit. Şaft tutucu sabit değil şaft kovanı da sabit olmadığından açılı duruyor normalde suya paralel şekilde olacak şaft.
    Fatih MERCAN/BALIKESİR

Mono/Catamaran
    Tutor/Polaris/WingTiger

Yokmu yorum yapabilecek birileri?
    Fatih MERCAN/BALIKESİR

Mono/Catamaran
    Tutor/Polaris/WingTiger

Kolay gelsin ellerinize sağlık. Çalışma çok güzel ilerliyor başarlar diliyorum Adaşım. Dümenin açılı şekilde konumlandırılması ile ilgili yalnızca mantık yürüterek yorum yapabilirim zira çoğunlukla hava araçlarıyla ilgilenmekteyim, yüzen araçlara da merakım olsa da yarım yamalak yapmaya başladığım bitmeyen bir mono kabuktan öte bir haşır neşirliğim yoktur. Dümen palasının suya açılı girişi bana göre öncelikle dönüşlerde birazcık(veya fazlaca) burun daldırmaya meyil olarak ortaya çıkabilir diye düşünüyorum. İkincil olarak da pala üzerinde soğutma suyu girişi olarak tasarlanan delik, gidiş yönüne ve suya göre tam dik açıyla bulunmayacağından görevini yeterince yerine getirememesi gibi bir durum da söz konusu olabilir diye düşünüyorum. Dediğim gibi yalnızca mantık yürütmeye çalıştım. Kolaylıklar diliyorum.

Fatih merhaba. Dümenin suya açı yapması arabalardaki ön tekerin kaster etkisinin teknedeki hali olur. Arabada viraja girince tekerlek dönüşü rahatlatmak ve viraj çıkışı direksiyonu kendiliğinden toplaması için uygulanır. Teknede ise ön tarafı suya gömme yada sudan kesme etkisi yaratır.

Teşekkür ederim yorum yapan arkadaşlarıma. İlave bir parça ile orasının açısını suya 90° olacak hale getireceğim.
    Fatih MERCAN/BALIKESİR

Mono/Catamaran
    Tutor/Polaris/WingTiger

Kokpit tasarımım yine monoya döndü. Aynısına karar verdim. Dİğeri zor geldi yalan yok uğraşamadım.
    Eklenen Resim Ön İzlemesi
    Fatih MERCAN/BALIKESİR

Mono/Catamaran
    Tutor/Polaris/WingTiger

elinize sağlık çok güzel çalışma olmuş özelliklede benimkine kıyasla üst kapağın eğimli olması benide çok uğraştırdı ben kapağın arkasını yükseltmekte buldum çareyi ben teknemde 55mm 2 palli pervane kullandım (P1.4/3x3) ayrıca turnigy 1500 kv 22V motor ve turnigy 180A marine esc kullandım. 14.4v ile yaptığım test sürüşlerinde güzel sonuçlar aldım. fakat şaft bi şekilde yerinden çıktı hep şaft sorununu halletmeden 22v veremicem tekneye malesef. şimdilik herşey tatminkar. başarılar dilerim

Güzel olmuş, ellerine sağlık. Şaftın yerinden çıkması, titreşim olduğunu düşündürüyor. Motor ve şaftında tam hizada olduğundan emin olmak lazım. Motor yatağını kontrol etmekte de fayda var.
    Kolay Gelsin
    Emre Açan
    Aeromarine Scorpion powered by OS 46VXM
    Graupner / Key West&Key Biscayne
    Billing Boat / Coast Guard
    Scratch Built Yelkenli
    Plandan yapılmış tekneler
    Graupner 1/10 Mini Impuls 4WD

Alıntı Roadrunner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel olmuş, ellerine sağlık. Şaftın yerinden çıkması, titreşim olduğunu düşündürüyor. Motor ve şaftında tam hizada olduğundan emin olmak lazım. Motor yatağını kontrol etmekte de fayda var.
    Kolay Gelsin
    teşekkürler uyarınız için. şaftın yerinden çıkma sebebi esnek şaftla ucundaki normal şaft bağlantıdını düzgün yapamamış olmam aslında şimdi o bağlantıyı daha sağlam hale getirdim. ayrıca kargo beklememek için şaftı tornada kendim yaptırmıştım malum türkiyede gerçek anlamda yedek parca satan bi yer yok. şimdi orjinal parçanın siparişini verdim gelince daha sorunsuz olacağını düşünüyorum.

Elinde ø6 mm dış çaplı flex şaft kovanı olup da satmak isteyen varsa bana ulaşabilir. Katamaranım yarım kaldı
    Fatih MERCAN/BALIKESİR

Mono/Catamaran
    Tutor/Polaris/WingTiger

Kovan bulundu. devam...
    Fatih MERCAN/BALIKESİR

Mono/Catamaran
    Tutor/Polaris/WingTiger

Kokpit deprondan dı aynı modelden kontraya döndüm. Altındaki kapak işini düşünüyorum. güverte üstü hem iskele hem sancak hemde kıça doğru eğimli olduğundan kontradan yaptığım kapakta kenarlarda açıklık kalıyor. Tam gövde formunu yakalayamıyorum. Düşündüm ki balsadan yapsam. Öncelikle gövdeyi sera ile izole edip balsayı kenarlarından bantlayarak gövde formuna getirsem. Üstüne polyesteri yedirsem....
    -polyester serayı eritirmi?
    -bantları söktüğümüzde balsa eski haline mi gelir verdiğim formda kalırmı? ustalarımdan acil yorumlar bekliyorum. Yada farklı bir yöntem farklı malzemelerde olabilir.
    Fatih MERCAN/BALIKESİR

Mono/Catamaran
    Tutor/Polaris/WingTiger

Son postayı bütün koymama opsiyonu ile yaptığımdan dolayı modeli rudder açılı durmasın diye ilave parça koydum ve rudder montajına uygun bir önceki postayla birlikte sabitlemek için delikleri delindi.

Kapak üzerinde kokpit gelen yerler içeride yer kazanmak için açıldı.

Şaft kovanı epoksi ile sabitlendi....
    Fatih MERCAN/BALIKESİR

Mono/Catamaran
    Tutor/Polaris/WingTiger

Motor mount çalışmasını bitirdim. Uyduruktan tayyare oldu ama iş gördü. Aliminyum 1,5 mm. dekupajda kesildi. Ölçüleri çok net oturdu.

Epoksi ile motoru mount yerine sabitlendi.

Teflon boru ve flex shaft ölçülerini üzerinde alıp montaja uygun keserek motora bağladım. Düşündüğüm elektronik yerleşimi de şimdilik resimlerdeki gibi. Altlarına parça yaparak kablo bağı yada cırt ile sabitlenecek.
    Fatih MERCAN/BALIKESİR

Mono/Catamaran
    Tutor/Polaris/WingTiger

hocam çalışmanız gerçek çok başarılı ellerinize sağlık. tekne içerisindeki elektronik aksam olarak neleri tercih ettiniz linklerini atabilirseniz bende aynılarında sipariş edebilir. motor şaft esc pervene bataryalar kumanda şarj aleti gibi tüm herşey hakkında bilgi alabilirmiyim. şimdiden teşekkürler. admbsmail@gmail.com a yada buraya yazarsanız sevinirim.

Epey ara vererek kendinden soğutan katamaranı macun ve zımpara işinden sonra direk boyaya aldık. Neredeyse bitti sayılır.
    Fatih MERCAN/BALIKESİR

Mono/Catamaran
    Tutor/Polaris/WingTiger

bu hafta bu projeye başlıyorum. elinize sağlık harika olmuş. Benim biraz uzun sürecek ama gelecek yaza kadar bitmiş olur resimleri paylaşıyor olucam...

merhaba fatih bey sizden bir şey isteyebilirmiyim ölçüleri erden aldınız vede ölçüleri atma imkanınız varmı bana aynısını bende yapma

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)