RC TANK yapımı zincir atıyor lutfen yardım edin (rc tank el yapımı)

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 13
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 13 arasi kadar sonuc gösteriliyor

brktS0N23W12KS2.jpgMerhaba arkadaşlar
    RC tank yapmaya karar verdim ve bir cok internet sitesini araştırarak aşğıda gorulen modeli yapmaya kararverdim.modelde full demir olmasını istediğim içim demir profiller kulanarak govdesini oluşturdum.3-4 kez model tipi değistirdim şimdiki halini alıncaya kadar.Sandıgınızdan daha cok zahmetli bi iş, ama amaç hobi ve boş zaman değerlendirmek oldugu için yapması zevkli.Her yanlış sizi deneyim kazandırıyor.Elimde tam olarak profosyonel olarak hazırlanmıs bi yapım şeması yok
    internette buldugum cizim örneklerinin yuzde olarak tahmini bi şekil cizdim (doğrusunu bulana kadar 30-34 sayfa yırttım ).neyse fazla uzatmadan gecen gun ilk test için çalıştırdım, ama uzun sure test ettikten sonra halı uzerinde kulanınca zincirlerin yere değen kısmındaki ginti cıkıntılardan dolayı zincir atma olayının gerçekleştiğini gördum.Aklınıza gelen fikirleri dinlemek için sabırsızlanıyorum.Hee bide resimlere bakıp demir oldugunu ağır olacagını çalışmaz boşa uğraş ma cekmez gibi hislere kalıpmayın motor olarak redüktörlü motor kullandım şarjlı maktap tan sökülmüş içerisine yuksek amperli şarjlı aküler bağlayıp çalıştıracam .Yük çekme konusunda gayet güçlü oldu.

zincirler çift sıra yarım parmak denilen zincirlerden oluşuyor 3cm genişliginde ve yerle temas eden kısmının uzunluğu 46-47 cm. iki zincirin birbirine uzaklıgı 38 cm

en alta cok sıralı zincir diye bişey koydum ole mi yapsan yok 2 sıra tekermi yapsam
    Eklenen Resim Ön İzlemesi
    Konu sehmuscan tarafından (05-12-2013 Saat 20:21 ) değiştirilmiştir.

zinciri gerdirmeniz gerekiyor küçük bir dişliye yaylı bir sistem yaparak zinciri alttan yukarıya veya yukarıdan alta doğru gerdirirseniz daha düzgün olur zincirin atması tekerleklerden dışarı doğru zincir çıkıyorsa tekerlek yerine dişli çark kullanmanız gerekiyor hem bu şekilde daha gerçekçi olur

ilgiyle takip ediyorum.
    powered by DEMİ®©İ

Tekerlerin hepsini dişliye cevirme fikri aklıma geliyor ama agırlık baya artacak.zincirleri de su videodaki gibi geliştirecem adam cok guzel yapmıs.ama o aliminyum kısmı cok ugraştırıcı ve kulaklı zincir kullansaydı daha guzel olurdu ben ondan kulanıcam zincirden de bi ornek resim atıyom.once paleti guzelleştirip tekrar denedikten sonra dişli carktan teker yaparım artık

https://www.youtube.com/watch?v=q3u9fvZ07YE
    • Dosya tipi: png 456.png (19,5 KB (Kilobyte), 437x kez indirilmiştir)

Alıntı __ahmet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    zinciri gerdirmeniz gerekiyor küçük bir dişliye yaylı bir sistem yaparak zinciri alttan yukarıya veya yukarıdan alta doğru gerdirirseniz daha düzgün olur zincirin atması tekerleklerden dışarı doğru zincir çıkıyorsa tekerlek yerine dişli çark kullanmanız gerekiyor hem bu şekilde daha gerçekçi olur

yorum için teşekkürler,fark edilmiyor ama en son resme bakarsan bi gerdirme sistemi yaptım gecici olarak hatta 2.5li telle gerdirdim

Alıntı demirci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ilgiyle takip ediyorum.
    İlgi yetmez gaz lazım tavsiye lazım tek rakibim aselsan

Tekerlerin dışına ve içine geniş pul gibi bir segman koymalısınız. Tekerden büyük olacak ki zincir tekerin altında kalsın. Her tekere koymak zorunda değilsin. Birine iç pul diğerine dış pul koyarsınız. Bu sayede zincir tekerlerin altında kalır, fazla esneme şansı olmaz. Yada tekerlerin bazılarını dişli yaparsınız. Bisiklet aktarıcı plastik dişlileri iş görür bence.
    -Umut- HSP - Brontosaurus

Son resimdeki sağ taraftaki dişliyi hareketli yapıp yay ile germek zincirin atmasını engeller. Alttaki tekerlerde herhangi bir yataklama olmaması manevra yaparken zincirin tekerlerin kenarına girmesine sebep olabilir. İş makinalarından edindiğim tecrübe ile yardımcı olmaya çalıştım.

Öncelikle zindirinde bu kadar boşluk varken atmaması imkansız sen aradan biraz diş almalısın ayrıca gerdirme için aşağıdaki resimde görünen şekilde sistem kurmak daha faydalı olacaktır. Zannımca.

Fiat Justitia Ruat Caelum
    (Adalet yerini bulsun, İsterse Kıyamet Kopsun...)

Bence burdan deneyin Projeniz çok güzel ve büyük kolay gelsin takip ediyoruz

abi bu zincirle tekerleği nasıl yapıyorsunuz ?

merhaba uzun zaman geçmiş üzerinden belkide bitirmişşinizdir tankı. ben 2 tane paletli araç yaptım palet atması için ben ana motor dişlisinin küçük boylarını kullandım. palet için kulaklı zicir kullandım. yani tekerler yerine dişli kullandım çok da iyi oldu.[ATTACH=CONFIG]153724

Hazır tank palet zincirleri satılıyor. Onlara da göz atabilirsiniz.

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)