Sig Kadet Senior Plandan Yapım ve Maiden

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 114
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 114 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 1234 ... SonuncuSonuncu

Bu yıl içinde aralıklarla yapımına devam ettiğim bir klasik olan Sig Kadet Senior trainer model uçağımın ilk uçuşunu yaptım; motor ayarlarını tam yapmadan kalktığım için depo bitene kadar inemedim, yaklaşık 20 dakika yakıt bitene kadar havada dönmek zorunda kaldım, trim tamamen kapalı olmasına rağmen iniş için yeteri kadar yavaşlayamadı, video'daki uçuşta gazı tamamen kumandadan kapalıydı. Neyse ki yakıt bitince yavaş bir şekilde süzüldü ve indim, şimdiye kadar yaptığım en uzun uçuş oldu

Motor rolentisi dışında hiç bir sorun yaşamadım uçurması çok rahat ve dengeli bir model, orjinal planda model 3 kanal (elevator, rudder ve thruttle )ben alieron ekledim, çok geniş olmadıkları için alieron komutları agresif değil bunu bilerek yapmadım ama gayet memnun kaldım....

Model plana göre biraz ağır oldu, sebebi sanırım gövde çıtalarını ve kuyruk takımında kullandığım çıtların ölçüsünü değiştirmedim ama kayın ağacı kullandım, bu modelin ağırlık merkezini arkaya çekeceği ve ağırlaştıracağını tahmin etiğim için tavsiye edilen motor iki zamanlı için 29 40cu. in. arasındaydı, ben 61 cu. in. lik bir motor kullandım, son ayarlarda herhangi bir balans ağırlığı kullanmadım, modelin olması gereken ağırlığı : 2700-3000 gr arasındaydı benim model 3800gr oldu, çok endişeliydim ama bir trainer için gayet iyi bir performansı var gibi..

Model de standart metal dişli servo kullandım,kontrol yüzeylerini; rudder ve arka teker pull pull diğerleri normal push rod ile kontrol ediliyor....

Maiden videosu:
    https://youtu.be/V1Bhdr49hXQ

Modelin yapım fotoları:

1.jpg
    3.jpg
    2.jpg
    4.jpg
    5.jpg
    6.jpg
    8.jpg
    7.jpg
    9.jpg
    10.jpg
    12.jpg
    Cengizhan Yurdalan - 1986
    Moda - Kadıköy - İstanbul

abi makina 10 numara KARA ŞAHİN... Abi uçuş videosu yokmu koysan ya

pardon abi sayfa başında videosu varmış izledim eline salık çok güzel olmuş

Yakında;

Seninle daha işim bitmedi Kadet Senior!!!

Yaklaşık iki sene önce bir Kadet Senior yapıp uçurmuş ve uçuş tarzı çok hoşuma gitmişti, ama ne yazık ki alıcı, kumanda azizliğine uğradım ve model ağır kırım yaşadı.(turnigy 9x standart modül ve alıcı kullanıyordum, frsky ile değiştirdim, problem kalmadı)

Geçenlerde youtube de gezerken Kadet Senior videolarına takıldım, gidip planı bastırdım ve yapıma başladım.

Bu sefer aileron yapmayı düşünmüyorum; internette biraz araştırdım kimisi hiç gerek yok diyor, kimide olursa daha eğlenceli uçuşlar yapabilirsin diyor, bu modeli çok hafif bitirmek istiyorum ki model çok yavaş uçabilsin o yüzdende aileron olmayacak.

Kanadı iki parça olarak yapmak istiyorum ama bakacağım, içime sinmez ise tek parça olacak.

Bir önceki model de gövde çıtalarını kayın ağacından yapmıştım, çok sağlam oldu ama normalden ağır oldu, planda gövde çıtaları 6x6 balsa gözüküyor, ben 6x8 balsa yapmayı planlıyorum.

Modelin orjinali burundan tekerlekli ben kuyruktan tekerlekli yapmayı planlıyorum, benim daha kolayıma geliyor.

İniş takımı ile ilgili bir düğer önemli nokta ise ana iniş takımı yeri, ağırlık merkezinin biraz önü, kanat hücum hattına gelecek şekilde konumlanacak( eğer çok önde olursa model kalkış için koşuya başladığı zaman kuyruğun havaya kalkması uzun sürer, eğer olması gereken yerden daha geride olursa inişte kuyruk havaya kalkar burun yere çarpar).

Şimdilik planlar bu yönde modelin yapımına ana iniş takımı ile başladım, 4 cm kalınlığı olan yalıtım malzemesinden basit bir kalıp yapıp fiber kumaş ve epoksi ile ana iniş takımını yaptım;

Yalıtım malzemesi üstüne pladandan gerekli ölçüleri alıp bir çizim yaptım;

Gerekli yerlerden kestim ve köşler dik ve keskin olsun diye kesimleri hep vektörel yaptım;

Daha sonra gerekli yerleri tekrar yerine yapıştırdım, yapıştırıcı olarak polidol pu kullandım;

Kalıbın son hali; ,

Alt parçaya iniş takımı esnememesi için yarım oval bir kesit yaptım ve koli bandı ile kapladım, burada bandın kırışık olmaması çok önemli, ikinci bir nokta ise bir adet boş top mermisi kovanı gerekli

Ellerim kirli olduğu için epoksi, fiber kumaş işini çekemedim ama 5 cm eninde toplam 14 şerit kestim, ilk ve son kat 60 g kumaş, diğerleri 200 g, güzelce epoksi ile ıslattım, ayarında epoksi kullanmak çok önemli az olursa ürün bütünlük sağlamaz, çok olursa ağır olur.

Temizlik yapıldıktan sonra ;
    Ürünün toplam ağırlığı 65 g, üzerinde 10 kg ağırlık var iken 3 cm bacaklar açılıyor, sonuç başarılı.

Ellerine sağlık Cengizhan Bey, takipteyim. Zımpara takozu da ayrı bir güzel uçaksavar mı?

Alıntı tombulll Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ellerine sağlık Cengizhan Bey, takipteyim. Zımpara takozu da ayrı bir güzel uçaksavar mı?
    Sağol Fatih abi, emin değilim ama olabilir.

Bu gün kanat sinirleri ile başladım, ilk olarak aydınger kağıdı ile plan üzerinden siniri alıp 3 mm kontraplak üzerine geçirdim ve iki adet kestim.Daha sonra ölçülerinden biraz büyük olarak 3 mm balsadan toplam 26 adet (2 tane yedek) sinir kesip, sandiviç yöntemi ile tesviyesini yaptım.

Daha sonra sinirleri biraz hafifletmek için içlerini boşaltım, şeffaf kaplama yapınca bence çok güzel gözükecek.

Son olarak; kanadın ortasında yer alan 1. ve 2. sinirin alt ve üst bölümleri 2 mm balsa ile kaplanacağı için, sinirleri alttan üstten 2 mm daralttım.

Yarınki planım kanat ucu zımbırtısı ve sparlar ile ilgineceğim....

Bende SIG KADET Mk II den iki adet yaptım.Orinal plandan.
    20140003_10212606473464406_2752288628202018261_n.jpg
    güretekin danişmentgazioğlu-1957-istanbul
    Anasından model uçakcı doğmuş,sonradan olmalardan değil.

İlkinin govdesi 4 mm kavak kontra idi
    20108285_10212606475584459_7433254334266449162_n.jpg

Kazlıçesme havaalanı
    [attach=confıg]155610[/attach]
    Eklenen Resim Ön İzlemesi

Model çok güzel gözüküyor hocam, son fotoğrafta sanırım yağmurdan tüp arabasının altında

Yaptığım modelle ilgili bir tavsiyeniz olursa muhakkak belirtmenizi rica ederim, sizin gibi değerli hocalarımızdan çok şey öğreneceğiz, saygılar.

Alıntı Cengizhan Yurdalan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Model çok güzel gözüküyor hocam, son fotoğrafta sanırım yağmurdan tüp arabasının altında

Yaptığım modelle ilgili bir tavsiyeniz olursa muhakkak belirtmenizi rica ederim, sizin gibi değerli hocalarımızdan çok şey öğreneceğiz, saygılar.
    Sevgili Cengizhan genel olarak insaa yontemi güzel.Ben sinirleri tek kalıptan cıkarıyorum.once 1.5 mm veya 3 mm kontradan cok hassas bir kalıp cıkarıyorum.kalıbın üstüne iki toplu igne cakıyorum.kalıp kaymasın diye.bu kalıptan 100 sinir kessen aynı olur

Motor OS 40 LA idi.OS 46 LA daha iyi olurduaileron yok.

Alıntı güre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sevgili Cengizhan genel olarak insaa yontemi güzel.Ben sinirleri tek kalıptan cıkarıyorum.once 1.5 mm veya 3 mm kontradan cok hassas bir kalıp cıkarıyorum.kalıbın üstüne iki toplu igne cakıyorum.kalıp kaymasın diye.bu kalıptan 100 sinir kessen aynı olur
    Hocam hafızaya attım, bu arada Aerodinamik. konusunda da anlattıklarınızı ilgi ile takip ediyorum, çok özel bilgiler ile dolu bir konu benim gibi bir çok insan çok şey öğreniyor, o konudan.

Alıntı güre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motor OS 40 LA idi.OS 46 LA daha iyi olurduaileron yok.
    Hocam benim model de kullanacağım motor; Bülent bey den aldığım, geçmişi sanırım Ahmet özgen bey'e dayanan bir JBA 56
    2 zamanlı motoru kullanacağım.

Sig Kadet Senior'un manual inde şöyle bir şey diyor; "Eğer tavsiyeden daha büyük bir motor kullanacaksanız pervane boyutunu ve adımını tavsiye edilenden bir boy küçük kullanın" diyor. Sizce böyle yapmalı mıyım?

Yapıma devam edelim bu gün işe kanat ucundaki zımbırtının (tip) üst kaplamasının oturması için 2 mm içeriden bir çerçeve yaptım, kanat ucundaki üst kaplama buraya oturacak.(Bu arada iki adet yedek sinir kesmiştim ama artık bir tane var çünkü dalgınlıkla ikisini aynı yönde yapmıştım, sökmeye uğraşmadan yedek siniri çektim.)

Kanat ucu alt parçasını plandan aldım, iki adet kestim ve açılarını verdim, bir miktar daha gerekebilir onu alıştırarak yapacağım.

Sıra sparlar da;
    Ana spar için; 10x6 mm çam çıta ile 4x10 mm balsa çıtaları üst üste lamine ederek yapıştırdım. (4 Adet)
    Arka alt için 9x4 mm çam çıta ile 9x4 balsa çıtaları da yapıştırdım, arka üst için de 9x4 çam çıta kullandım.(Resimlerini çekmeyi unuttum).

Daha sonra bütün çıtaların farklı yerlerini ölçtüm ve küçük farkları zımpara ile eşitledim, sonrada tarttım sağ ve sol olarak ayırdım ki iki kanatta farklı ağırlıkta olmasın.

Sırada hücüm çıtası ve firar kenarında;
    1 adet 10 mm balsa levhadan iki adet hücum cıtası, iki adet firar kenarı kestim.

Firar kenarlarını plan üzerinde, sinirlerin gireceği çentikleri işaretledim.

İşaretli yerlerden ilk önce ince uçlu testere ile boylarına göre kestim, ve sivri uçlu bıçakla çıkardım.

Kontrol.

Sıra geldi firar kenarını dik üçgen profil şeklinde zımaparalamaya, bunu için masanın ucuna bir şablon yaptım, rende ile kabasını aldım ve sonra zımpara ile güzelce düzeltim.

Montaja başlamak için her şey hazır gözüküyor.

once senden sunu ogreneyim.ben gelismisten girip tek resim yükleyebiliyorum.sen arka arkaya yazı ve resim nasıl yüklüyrsun.
    motora gelince benim hic iki zamanlı motorum olmadı-pervane durumunu bilmiyorum.aslında ben planrcüyüm.14690892_10210045166753339_265592868474441098_n (1).jpg

Hocam resim yükleme ilgili konuyu aşağıdaki linkte anlatım.

http://www.hobbyrc.com/forum/threads...14#post1260114

Model ve siz çok yakışıklı gözüküyorsunuz.
    Bende bir tane planör yaptım, planörde yeni olduğum için uçuş sürem çok kısa oluyor ama bungee çıkışları çok zevkli, ilk planör deneyimimde bütün gün çıkış yaptım en fazla bir buçuk dk havada kalabildim ama çok eğlenceliydi. Başka planörler de yapacağım.

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)