Sig Kadet Senior Plandan Yapım ve Maiden

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 114
  •  » Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 114 adet sonuctan sayfa basi 101 ile 114 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Sayfa 6 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci ... 3456

Selamlar Güre hocam starter değil hocam; on board buji ısıtıcı, model havdayken rolentide ve biraz üstünde uçarken devreye giriyor motorun boğulmasını engeliyor stop etmiyor.

Ürün bu;

Montajdan sonra;

Ömer abinin Kadet ile birlikte;
    Cengizhan Yurdalan - 1986
    Moda - Kadıköy - İstanbul

anladım
    cin malımı
    ne fiyatta
    güretekin danişmentgazioğlu-1957-istanbul
    Anasından model uçakcı doğmuş,sonradan olmalardan değil.

Evet benim aldığım Çin malı 45₺, fakat bende yeni öğrendim Sümer hocanın kendi imalatı var.

Tebrik ederim Cengizhan bey,harika oldu model.Ben sizden aldığım planla 3 yıl kadar önce yapmıştım modeli.Yaparken flap ve aileron koymuştum.Zevklede kullanıyorum halen.Ancak şimdi yapsam full aileron yapar(çift servo ile) flapaileron uygulardım.Daha kıvrak olurdu.Benim modelin uçuş ağırlığı 3400 gram.Kanattaki 4 servoyu iptal etsem enfazla 250 gram hafifler model.Geriye 3150 gram kalıyor.Modellerimi dikkatli ve hafif yapmaya çalışırım.Demem o ki;bu modeli,manuelde yazdığı gibi 2720 gramda bitirmek imkansız bence.Motor olarak 13x6 pervane ile OS FS 56 Alpha 4 zamanlı kullanmıştım.Bu da son videosu.Saygılar...

Teşekkür ederim Hakan bey.Kadet Senior'un tüm versiyonları eğlenceli,olduğu belli.Sizin videoyu buraya koymadan izledim YouTube den bildirim geliyor, videolarınızı takip ediyorum.Bu arada aerofred de calmato sport planını Türkçe görünce şaşırdım siz çizmişsiniz çok güzel gözüküyor.İleride bir calmato spprt ta yapmak farz oldu.

O zaman,yine sizden aldığım Rascal planından yaptığım modeli de izlemişsinizdir youtube'tan.Kadet videosunu;sırf buraya koyabilmek için youtube'a koymak zorunda kalmıştım.Calmato yapacağınızda haberleşelim.Çünki uyarılarım olacak!

Evet benimde sizesoracaklarım vardı, planı inceledim, şu anda elim dolu 30cc pitts model 12 yapıyorum.Rascal çok güzel olmuş Arf gibi kaplanmış çok şık gözüküyor.Sizce glow motora uygulanmasında sorun olur mu?

Cengizhan bey bende 35cc decathlon yapmaya çalışıyorum.Bu bitince 35cc motora göre bir çift kanatlı yapma niyetim var.Ancak elimde herhangi bir çizim yok.Biliyorsunuz sizden aldığım çizimleri yapıyorum illa.Mahsuru yoksa,çizimi varsa pitts çizimini paylaşabilir misiniz?
    Rascal için daha önce 25 glow'a uygun olup olmadığını sormuştunuz.Modelin uçuş ağırlığı 888 gram.Motor mount kısmının eni 4,5cm.Şu an 50 gramlık motorla CG doğru yerde.Glow motor ve mount'u dengeleri karıştırır.Gövdede depo sığacak bir genişlik yok.3S 1300mah lipo uzunlamasına tam sığıyor gövdeye!Bana göre pek uygun olmaz 25'liğe göre.

Unutmuşum Hakan abi
    Mail aderesine Pitts M12 planlarını gönderdim, planlarda ufak tefek problemler var mail de biraz anlatmaya çalıştım.Bide ufak tefek çerez planlar da gönderdim.

Bu arada benim modelin durumu ;
    [IMG][/IMG]

Ohooo.Bu modelde bitmiş ve süper.Pitts'in iniş takımının gövdeye temas ettiği bölüm kaç cm acaba?

100mm
    ._____________________.
    I I
    I I 35mm
    I I
    I_____________________I

Plate ölçüleri bölye ama gövden daha kalın daha yapmadım ama 100mm den fazla olacaktır, gerekirse 100m ölçülü 25mm iki taraftan uzatılabilinir 150mm olabilir. Neden sormuştunuz?

Hocam birde yapanların genel şikayeti ağırlık merkezinin tutturmakta sıkıtı yaşamışlar arkası ağır gelmiş, o konuya da dikkat etmet gerekir.
    Bu arada plan normalde 50cc için çizilmiş ben 30cc olacak şekilde küçülttüm, ağırlık konusunda 600g kanatlar toplam 1200g, gövde 1000g geliyor.Kanatların biteri 1500g (servolar kaplama dahil) gövde ise boş olarak biteri 1500g olursa; motor, gövde servolar,piller, vs. 2000g desek 4500g hadi 5000g da bitse güzel olur

Aşağıda linki bulunan 30cc arf versiyonu ağılık max 4800g demiş ama bu modeli bu ağırlıkta bitirebilen yok zaten motor 1300g+8 adet servo 50g dan 400g sadece motor ve servolar 1700g geliyor. İgniter pili, alıcı pili.................

http://www.generalhobby.com/goldwing...low-p-531.html

HAkan abi mail gelmemiş şimdi gördüm tekrar gönderdim

Cengizhan plan mailini aldım,inceliyorum.Teşekkür ederim.

Aliexpress'te carbon fiber iniş takımını bulamadığım planları yapmıyorum!Çünki ağırlık olarak muadilini bulamıyorum.Alüminyum yapsam ağırlık artıyor(uygun alüminyumda bulamıyorum.).Türkiye içi carbon fiber ler benim için çok pahalı!Kendim yapabilirim,ancak hava kabarcığı illa kalır içinde diye tedirgin oluyorum.Calmato için yapmıştım,ama biraz sert indiğim için kırdım,alüminyum taktım.Ancak Kadet için yaptığın iniş takımındaki tekniğini beğendim.Bombeli tasarım akıllıca.Ağırlığını merak ettim doğrusu?

Ben yapım aşamasında yapılan''........gram ağırlıkta bitse güzel olur.'' sözlerini:''Bu ağırlıkta bitmeyeceği kesinde,keşke olsa.'' olarak kabul ediyorum.Bende yapmaya çalıştığım 35cc Decathlon'u;5500 gramda bitirebilirim ümidiyle başlayıp,6500 gramı geçmese bari diye dua ederek devam ediyorum!
    Bu durumda ne yaparıza bakalım.
    Yukarıdaki anlatımına göre,Planın 50cc'ye göre olduğunu,ancak 30cc olaracak şekilde yapanların CG sorunu yaşadığını anlatmaya çalıştığını kabul ediyorum.(Yani 50cc yapanların CG sorunu yaşadığını anlatmadığını kabul ediyorum.)
    Bu sorunu,modeli bitirdikten sonra çözmeye çalışmak çok can sıkıcı oluyor.Calmato'nun kaplamasını bitirdikten sonra modelin buruna 450 gram ağırlık gerektirdiğini tespit ettim.CG sorununu halledebilmek için;Cowling 4cm ileri taşındı,motor mount'un altına 4cm parça konarak motor 4cm öne taşınmış olundu+Pil deponun üzerine konuldu+Servolar mümkün olduğunca öne taşındı+ Alüminyum spinner alınıp içerisine 150 gram kurşun döküldü. Anlayacağın modeli sadece 150 gram ağırlaştırarak halletmiş oldum.Sadece derken 450 gramın yanında az olmasından.
    Decathlonun 7500 grama kadar yolu var.Bu tarz uçağı,bu ağırlıkta 30cc motorda uçurur 55cc'de.Senin Pitts model CG sorunundan dolayı ağırlaşırsa,30cc motorla uçurmak tat vermeyecektir diye düşünüyorum.O yüzden;madem böyle bir sorun olduğunuda biliyorsun her şeyi mümkün olduğu kadar buruna doğru taşımak.Elevatör servoları öne taşınabilir mi mesela,elevatör pull-pull olabilir mi!Kuyruk tekeri çok hafif seçilmeli.Modelin cowling yapımı en sona bırakılabilir.CG için motoru öne taşımak gerekebilir.Elevatör,rudder,yatay ve dikey stabilizatör,gövde gerisini balsa kaplamayı düşünüyorsan,bir kez daha düşünebilirsin mesela!

Yazdıklarım nacizane fikirlerim.Bu konuda otorite değilim! Profesyonel arkadaşlar daha bilgilendirici yardımlarını esirgemeyeceklerdir.Kolaylıklar dilerim...

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)