Crimson 2 metre Termal Planör

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 43
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 43 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu

Hep merak ettiğim bir deneyim olan bungee ile çıkış yapıp sessizlikte termik aramak, internette okuduğum yazılar beni bu planörü yapmaya heveslendirdi. Rc Group'ta planı ve yapım aşamaları detayları olduğu için bu modeli seçtim.
    Bu benim ilk motorsuz planörüm olacağı için arada bir kaç sorum olacak, abilerimden yardımlarını bekliyorum.

Orjinal yapım ve plan i.in link :http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1236486

Ve kanat sinirlerini keserek işe başlıyorum;
    2 Adet 3 mm balsa levhadan kestim tüm sinirleri toplam 36 adet.

Planı güzelce serelim.

Spar çıtalarını ve sinirleri plan ile birlikte son defa inceledim, planda spar 3x6mm ama ben 3x8 yaptım çünkü joiner olarak boru değil dikdörtgen kesitli kontraplak kullanarak joiner yapmak istiyorum, nedense

Sinirler yapıştırıldı ve d-box için spar'a dikine damarlı balsalar kesilip yapıştırıldı, kanat başı 6mm, kanat ucuna kadar ise tek taraflı olarak 3mm balsa ile yapıldı; kanat bağlantı bölümleri için iki taraflı yapıldı ve misine ile sarıldı.
    Son olarak kanat bağlantı vidalarının geçiceği bölümler balsa ile doldurup delikleri açtım.

Cengizhan Yurdalan - 1986
    Moda - Kadıköy - İstanbul

Kanatların uç bölümlerine başladım.

İç bölümde kalan sinir için plandan açı mastarı çıkardım, umarım v açısı plandaki ölçülerde birleştirilirken sinirler tam öpüşür.

Kanat birleşim için dikdörtgen kesitli joiner için,

D-Box tan önce son durum,

Eline sağlık Cengizhan.Güzel bir planör olacağı gidişattan belli.

Teşekkür ederim Murat abi, umarım hafif ve sağlam biter.
    Bungee ile alakalı bir çok video ve yazı okudum, bir çok şey öğrendim, fakat lastik ve misina kombinasyonu hakkında aklıma takılan bazı noktalar var, bilgi ve tecrubelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

1: Lastik tipi, Hoobbyking te satılan latex lastik yoksa karaköy vs gibi halatçılarda satılan örgülü lastik, hangisini tavsiye edersiniz?
    2: Lastik misina oranı ve çekme uzunluğu; kaç metre olmalı, forumlarda okuduğuma göre 30 m lastik 70 metre misina, doğru mudur?
    3: Ne kadar gerdireceğim, iki lastiğinde gerdirme oranı aynı mıdır?Kaç metre germek lazım yada el terazisini kancaya takıp lastiği öyle gersem kaç kg olunca bağlasam

Neyse yapıma devam
    D-Box kaplaması, joiner yuvasının etrafını sarmak için en baştan yapmadım.
    Kanat sinirlerinin geliceği yerleri plana göre kalem ile işaretledim.

Spar'a kadar olan yeri yapıştırdım, ön tarafa yapıştırıcı sürmedim, daha sonra yapıştırılacak çünkü öne doğru bir eğim var.

Kanat uç bölüm bitmiş hali;

Kanat bitti sayılır,

Gövde parçalarını kesmeye başladım bile.

Valla helal olsun işçilik pırıl pırıl eline emeğine sağlık.İnsan görünce imrenip kendide yapmak istiyorKeyifle takip ediyoruz.

Alıntı Murat Evitan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla helal olsun işçilik pırıl pırıl eline emeğine sağlık.İnsan görünce imrenip kendide yapmak istiyorKeyifle takip ediyoruz.
    Teşekkür ederim Murat abi, demek istediğinizi çok iyi anlıyorum, bende model yapmadığım zamanlar sürekli hangi modeli yapsam diye imrene imrene bakınıyorum, sonra beni en çok cezbeden modeli yaparken buluyorum.

Yapıma kuyruk takımıyla devam ediyorum, yaklaşık 1,2 saat kadar sürdü.

Sonunda gövde parçalarını kestim;
    8x6mm köşe çıtalar,
    3mm kontraplak gövde postaları,
    2mm Kontraplak kanat altı desteği.

Gövde ayağa kalktı!!!

Gövde postaları, ön kapak ve pushrod kılıfları geçirildi;

Kanat bağlantı somunları 6 mm kontraplak içine çakıldı, somun delikleri nizami gözükmemesinin sebebi kanat içindeki bloklar yüzünden.
    Somun delikleri kanat gövdeye geçici olarak bağlandıktan sonra gövdenin arka ucundan ölçerek kanadın iki ucunun mesafelerini eşitledikten sonra deldim, yani her şey kontrol altında, içime sindi ve ölçebildiğim kadarı ile bütün bölümler gönyede ve ölçüde.

Kanca için 3mm kontraplak yapıştırıldı, gövde içinde kalan bölümde de, 15mm kalınlığında blok var.

Burun bloğunu yerine yapıştırdım, blok içinde biraz boşluk bıraktım; ağırlık merkezini ayarı için biraz erken ama buruna illaki ağırlık isteyecek onun için 120 gr kadar kurşun döktüm, detaylar resimlerde.

Döküm kalıbı,

Döküm(Çok dikkat etmek lazım eriyik haldeki metalin şakası olmaz)

Gövde alt ve üst bölümlerini 3mm balsa ile kapatım, bu noktada balsanın damarları gövdeye dik şekilde yapıştırılması sağlamlık açısından önemlidir.
    Canopy'i köpükten yapmaya karar verdim daha sonra siyah kaplama ile kaplanacak.

İnce zımpara daha yapılmadı, modelin son durumu, bitti sayılır.

Kaplama rengi belli oldu, transparan mor ve beyaz olacak.

Kapalamyı beklerken biraz bungee yapımına vakit harcadım.
    Karaköy hırdavatçıları gezdim, gerekli malzemeri aldım;

8 mm örgü lastik 30 metre 30 TL
    1 mm Misina 100 metre 10 TL
    Fırdöndü 5 TL
    Karabina 1 TL
    Kurşun
    Halka 1 TL
    Hook kancası(Termosifon yada kombi vidası olarak satılan L vida) 2 TL
    Eksiklerim ise makara, paraşüt, kazık.

Kazık için köpekler için kullanılan tasma bağlama kazıkları bu iş için iyi diyorlar, bir ara bakacağım.
    Makarayı kendim yapmak istedim, 6 mm kontraplak 10 mm kalınlığında çubuk yeterli oldu.

Ufak bir deneme,

Parçalara biraz cila atalım,

Ve işte bitti,

Gelelim paraşüte;

İlk önce kırılmış bir şemsiyeyi alıyoruz, bu şemsiye kırılsın diye sabırsızlanıyordum
    Kumaşını çıkarıp tam ortasına bir adet yemek tabnağı koyup işatledim ve kestim.Üst bölüme de yaklaşık 3cm çapında bir delik açtım.

Kumaş ile uyum sağlayacağını düşündüğüm ve gerçekten çok sağlam bir ip almıştım Karaköyden.

İpleri uygun ebatlarda kesip diktikten sonra paraşüt hazır, ev içinde gayet güzel açılıp süzülüyor, merakla sahada ne olacağını bekliyorum.

Kaplamadan önce son bir işim kaldı, iki kanadın birbirleri ile tam öpüşmesi, için biraz macun işi var;

İki kanadın arasına bir defterin ön plastik kapağını joiner geçebilicek şekilde ayarladım ve kanatları birleştirdim.

Elimde macun yoktu, biraz beyaz tutkal ve zımpara dan çıkan talaşı karıştırarak macun yaptım, fakat bundan sonra foto çekemedim boşlukları güzelce doldurdum, ve zımparaladım, kaplanmış halinde, iki parçanın birbirleri ile uyumu gayat temiz oldu.

Kaplamaya başlamadan önce ölçülerine göre çizip kestim toplamda 1.5 m beyaz, 1.5 m mor(bence mor değil ama öyle yazıyor) kaplama kullandım.

Elevatör CA menteşe işlemi;

Yatay dengeleyicinin gövdeye yapışacak kısmını işaretledim ve yaklaşık 1mm içeriden havya ile ısıtarak kesti.

Hoooop bitti;

Cengizhan tek kelime ile şahane kardeşim eline anlatımına sağlık.Valla mucit gibi adamsın arada birde paraşüt yapmışsın

Teşekkür eserim Murat abi, ilk bungee çıkışı için çok heyecanlıyım bakalım neler olacak, ilk uçuşu burdan paylaşacağım.
    Paraşüt bulamadım, aklıma böyle bir uygulama geldi, zorunluluktan yani

Alıntı cengizhan yur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkür eserim Murat abi, ilk bungee çıkışı için çok heyecanlıyım bakalım neler olacak, ilk uçuşu burdan paylaşacağım.
    Paraşüt bulamadım, aklıma böyle bir uygulama geldi, zorunluluktan yani
    Bir geldin birdaha gözükmedin.Senide aramızda görmek isteriz müsait olduğun bir haftasonu sende katıl.

Modelcilik budur! Tebrikler.
    Saygı olmazsa sevgi de olmaz ....

Bungee çıkışı öncesi elden atarak ağırlık merkezini ve kaba trimini yapmanızı öneririm. Bungee çıkışında sakin hava için bir launch mode yani çoook azıcık up elevatör, bir de uzaktan hızlı gelebilmek için speed mode yani çoook azıcık down elevatör öneririm. Üç pozisyonlu bir switch bu iş için ideal olur.
    Kaba trimi yapılmamış ve ağırlık merkezi havada kontrol edilmemiş bir planörü bungee ile atmak cesaret ister. Elinize sağlık.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Rudder lobisi başkanı...
    https://www.av8n.com/how/

kırımsız ucuşlar dilerim harika olmuş.
    -Wing Dragon Sportster
    -Domino Trainer 46
    -Hpı Bullet ST -WL 911 copter
    -Futaba TG6J
    -Walkera quadrocopter

Alıntı Murat Evitan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir geldin birdaha gözükmedin.Senide aramızda görmek isteriz müsait olduğun bir haftasonu sende katıl.
    Bende çok gelmek istiyorum Murat abi, en kısa zamanda ayarlayacağım bir gün.Sürekli takipteyim Orhanlı grubunu, resimlerde göl kenarı çok keyifli gözüküyor.

Alıntı Zabriel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Modelcilik budur! Tebrikler.
    Teşekkür ederim Deniz abi.

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)