Farklı bir başlangıç için

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 9
  •  » Şu anda 4 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (1 kayıtlı ve 3 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Arkadaşlar öncelikle hepinize merhabalar, aranıza Tekirdağ/Çerkezköy'den katılıyorum ve RC modeller epey zamandır ilgi duyuyordum yalnız gerek vakitsizlik gerekse yerleşik düzenim olmayışından dolayı bu hobiyi hep erteliyordum.

Yalnız bu hobi konusunda benim beklentim ve isteklerim daha farklı. Genelde herkes hız ister ama ben tam tersine ağır bir kamyon istiyorum ancak bu konuda bilgim inanılmaz derecede kıt. Sizden ricam ben beklentimi ve isteklerimi yazsam, sizler bana hem ne kadar bütçe ayırmam gerektiğini, hem de nereden ne almam gerektiğini söyleyebilir misiniz?

Şimdi öncelikle elektrikli de olur benzinli de ama zannedersem düşük hızlarda daha iyi kontrol imkanı sunup daha sessiz olacağı için daha makul duruyor ama mesela bir engebede aracın tüm ağırlığını o engebeden aşırabilecek torku üretecek bir elektrik motoru çok mu pahalı olur?

4 veya 6 tekerli bir kamyon istiyorum mesela. Bu aracın şasesine istediğimiz gibi modifiye yapabilir miyiz mesela dingilin birini söküp aracı 4 teker yapmak ya da ön dingili diferansiyelli bir dingil ile değiştirip aracı 4 çeker hale getirebilir miyiz? Bu tarz mekanik oynamalara imkan verir mi bu hobi?

Basitçe mesela bir ormana çıktığımda hemen bagajdan indirip, biraz takılmak sonra da evde mesela kurcalamak istiyorum. Bu tarz bir şey için en az ne kadar bütçe ayırmalı, ne yapmalıyım?

Şimdiden ilginize teşekkürler.

öncelikle kamyon arıyor iseniz elektrik tercih etmelisiniz, eğer tır tarzı istemiyor iseniz wedico kamyonlara yönelebilirsiniz, artık istanbulda bazı arkadaşlarda bulunabiliyor, wedico görece biraz pahalı olabilir ama alman malı çok kalitelidir, sonrasında bütçe olarak uzun bir zamana yaymanız lazım, çoğu modelci bir araç ile başla yıllar geçtikçe binek araç para harcadığının farkına varır, bütçeniz kabaca 3500-5000 arası ile başlarsanız güzel bir set toplamış olursunuz, tabi tır alırım diyorsanız Tamiya marka tırlara yönelebilirsiniz bazı önemli araç ve gereçleri ihtiyaç halinde tedarik yöntemiyle 2500-3500 arası bir bütçe ile de başlayabilirsiniz, çok iyi tır dorsesi yapan arkadaşım var dorseyi de ilerde alırsınız, kamyondan kastınız eğer kamyonet tarzı daha küçük pick-up araçlara yönelirse ülkemizde scale crawler adı altında dağda bayırda kullanabileceğiniz çok güzel araçlar var, fakat şu sıralar biraz tutulan modeller olduklarından dolayı ülkemizde pahalılar ama onları da genelde 2000-4000 arası güzel bir araç yapabilirsiniz, pick-up tarzı araç alırsanız zaten 4wd yani 4 lastik çeker bir araç almış olursunuz ama kamyon ve tırlarda sadece arka çekiş olacaktır, önden çekiş sağlayan kamyon var mı bilmiyorum, uğraşırsanız onu da önden çeker yapabilirsiniz, tork konusuna gelince kamyon ve tırlar geneldedüz zeminlerde kullanılır ve değil engebe sizi bile taşıyacak gücü üretir, tabi siz yine araca binmeye çalışmayın pick-up araçlarda da kullanılacak modele göre gerçeği aratmayacak bir tork oluşturur, o konuda merak etmeyin
    Youtube/slmdmrc
    Hpi Baja 5b - Rc4wd Trail Finder 2 - Traxxas E-Revo - Mst Ms01D
    Dji Phantom 2 - Qav210 Race Drone - X2 Elf 88mm Race Drone

Hocam bu detaylı cevabınız için teşekkürler öncelikle. Ben başlangıç için daha basit şeylere yönelmek istiyorum.

Mesela şunda karar kıldım şimdilik, 6 çeker basit ve geliştirmeye açık görünüyor. Bahsettiğiniz 3-5 bin liralık ürünler belki daha sonra. Belki de bunu daha sonra daha iyi bir elektrik motoru, daha iyi bir kontrol modülü v.b geliştirebilirim bilemiyorum. Sizce nasıl olur?

link alabilir miyim? detaylı inceleme yaparım.
    WPL model galiba, yurtdışında aliexpress'de uygun fiyata satılıyor ve yedek parçası da piyasada dolmaya başladı.
    Youtube/slmdmrc

WPL hocam, proportional yani oranlı döndürme ve gaz verme varmış. Tek kusuru plastik olduğu için biraz hafif kalıyor, engebelerde falan az zıplıyor ama çözemeyeceğim şey değil.
    Ben kafam rahat olsun diye Hepsiburada üzerinden aldım. Gümrük v.b işlemleri bilmediğim için ayrıca vaktim de sıkıntı olduğu için kapıya teslim gelsin dedim.
    WPL B36 diye geçiyor.
    http://www.hobbyrc.com/forum/threads...i#.YHK8iugzaUk
    Şöyle bir video gördüm, aklıma yattı doğrusu. Yine de sizin incelemeniz de beni mutlu eder.

aracın ağırlığı sorun değil, güzel araç ve çok tuttu piyasada bolca yedek parçası mevcut, bende wpl marka hilux kasayı almak istiyorum. senin aldığın model kamyon, 1/16 ama heybetli galiba, güzel performans alabilirsin, ilerisi açık bir araç
    Youtube/slmdmrc

Alıntı atmaca53 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aracın ağırlığı sorun değil, güzel araç ve çok tuttu piyasada bolca yedek parçası mevcut, bende wpl marka hilux kasayı almak istiyorum. senin aldığın model kamyon, 1/16 ama heybetli galiba, güzel performans alabilirsin, ilerisi açık bir araç
    Hocam merhabalar, bir süredir giremedim foruma.
    Öncelikle araç güzel ama tüm yürüyen aksamı plastik. Bu yüzden bir miktar para harcayıp tabiri caizse adam etmek gerekiyor. Ufak ufak yapacağım bakalım.

Heybet olarak 1:16 ölçekle gayet heybetli. Tek sorun kapanmalardan dolayı çıkıp aracı layık olduğu toza toprağa süremiyorum.

Plastik olmasına aldırmayın o aracın bir çok modifiye parçası çıktı kırılınca yerine metal tedarik edersiniz

POCO F2 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Youtube/slmdmrc

Alıntı atmaca53 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Plastik olmasına aldırmayın o aracın bir çok modifiye parçası çıktı kırılınca yerine metal tedarik edersiniz

POCO F2 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    İşte peyderpey para harcayıp biraz adam etmek gerekecek. Bakalım başladım ufaktan.

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 4 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (1 kayıtlı ve 3 misafir)

1. Nomrukan