Model Arabalarda body (kep) boyama

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 1
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor

1.Adım- öncelikle kullanacağımız kebi yıkamamız gereklidir. bu işlemi sıcak ve sabunlu bir su ile yapabilirsiniz. bu işlemin amacı kebin üzerindeki toz yağ gibi boyanın yapışmasını engelleyici maddelerin giderilmesidir. kepimizi yıkadıktan sonra saç kurutma makinası ya da tüy bırakmayan bir peçete ile kurutmalıyız. kurutma işlemi de tamamlanınca artık kebimiz boyanmaya hazır hale gelmiştir.

2.Adım- arabanın camının şeffaf kalabilmesi için kep ile beraber gelen cam maskelerini kepin iç tarafından yapıştırın. (kepler daima iç taraflarından boyanır). Boya işiniz bittiğinde bu maskeleri çıkartacaksınız ve şeffaf bir görünüm elde edeceksiniz. Maskeleri yapıştırırken kenarları tırnağınızla iyice bastırmalısınız yoksa boyarken maskenin altına boya sızabilir bu da kötü bir görünüme sebep olur.

3.Adım- yüksek kaliteli maskeleme bandı kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu kağıt maskeleme bandını büyük alışveriş merkezlerinde ve alet edevat satan marketlerde bulabilirsiniz. Maskeleme bandını kebin içerisinden hangi şekli vermek istiyorsanız yapıştırın ve köşeleri sağlam yapıştırmayı unutmayın. İpucu: eğer bu ilk kebiniz ise çok köşeli desenlerden ve çok çeşitli renk kullanımından kaçının.

4.Adım- boyama için sadece lexan boyası olarak tabir edilen boyalardan kullanın. Farklı bir tip boya kullanırsanız boyanız bir süre sonra dökülmeye başlar. Boyama işini mutlaka bir açıkalanda yapın ve boyadaki uyarılar kısmını okumayı ihmal etmeyin. Boyayı ince tabakalar halinde sıkın ve ilk seferde bütün yüzeyi kaplayacak kadar çok boya kullanmayın. İlk ince kat bittikten sonra kurumasını bekleyip ikinci katı sıkın. İpucu: iki renk boya kullanacaksanız önce koyu olan boyayla başlayın

5.Adım- ilk renk boyamız tamamen kuruduktan sonra diğer renk boyayı sıkabiliriz. Yapıştırdığımız maskeleme bandını çıkarıp, kalan temiz yüzeye diğer boyamızı sıkıyoruz. (cam maskelerini henüz çıkarmıyoruz). Bu işlemi de aynen bir önceki adımdaki gibi yapıyoruz. Açık renk boyamız diğer boyanın üzerine gelse de bir sorun olmaz çünkü koyu boya altından açık boyayı göstermez.

6.adım- Şimdi kep ile beraber gelen kanatları boyama işlemine geçebiliriz. Bu işlem için öncelikle koruma filmini çıkarıyoruz. Bazı durumlarda koruma filmi yanlış tarafta olabileceği için çıkarıp boyamanız daha iyi olur. ( arabamızın üzerindeki koruyucu film boya ve kesim işlemi bitmeden çıkartılmaz )

7.Adım- kanat boyama ustalık isteyen bir işlemdir. Kanada boya sıkmadan önce alt tarafından boyadığınıza emin olun. Yani kanadı arabaya takınca boyalı kısım alt tarafta kalacak şekilde boyanmalıdır. İpucu: kanatlar arabanın yol tutuşunda olumlu anlamda büyük değişiklikler yapabilirler.

8.Adım- boya işlemlerimiz bittikten sonra kebi ve kanadı 1 saatten fazla bir süre için kurumaya bırakın. Daha sonra koruyucu filmi ve cam maskelerini çıkarabilirsiniz. İpucu: boya yeterince kurumazsa maskeleri öıkarırken istenmeyen görüntülere sebep olur. Böyle bir durumla karşılaşmamak için sabırlı olun ve bekleyin.

9.Adım- kebimizin dışındaki koruyucu şeffaf filmi çıkardığınızdan emin olduktan sonra stickerları yapıştırmaya başlayabilirsiniz. Stickerları bodynin dışından yapıştıracaksınız. Gelen stickerları kesmek için maket bıçağı kullanabilirsiniz.

10.Adım- kebimizi kesmek ve delmek için farklı ekipmanlar kullanırız. Resimde bunları görüyorsunuz; Ucu eğri model makası, olfa ve kep delicisi. Kebin kıvrım ve deliklerini en güzel şekilde kesebilmeniz için bu temel ekipmanlara ihtiyacınız var.

11.Adım- kebin üzerindeki işaretlenmiş tekerlek yuvalarını dikkatli ve düzgün bir şekilde kesin. Keseceğiniz yerin merkezi işaretlenmiştir. Olfa ile keseceğiniz zaman bu işareti kullanın. Makas içinse kesim yapacağınız yeri belirleyen inceltilmiş çizgiyi kullanın.

12.Adım- kanadı çift taraflı servo bandı ile yapıştırın. İpucu: band kalınlığını artırarak yol tutuş özelliğini değiştirebilirsiniz

13.Adım- eğer kebin içinden vidalar ve somunları çıkarsa tornavida ile gerekli şekilde vidalayıp sağlamlaştırın .

14.Adım- kep tutucuları için belirlenmiş bölgeden delikleri delin. Bunun için farklı aletler kullanmanız mümkün. Piyasada bu iş için üretilmiş aletler bulabilirsiniz.

15.adım- sonucu görüyorsunuz. Arabanızı değişik jant lastik kombinasyonları ile kişiselleştirebilirsiniz.
    Konu MSenturk tarafından (16-06-2012 Saat 21:12 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)