Anket: Elektrikli Motor mu Benzinli motor mu ?

elektrikli mi benzinli mi ?

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 359
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 359 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Sayfa 1 Toplam 18 Sayfadan 123416 ... SonuncuSonuncu

Arkadaşlar Sizler hangi sebepten dolayı elektrikli veya benzinli motorları tercih ediyorsunuz?

Ben bu işe yeni başlıyorum ama benzinli motor ile başlıyacam. çünkü daha çok uçabilme olanağım olacak. Ayrıca fiyat olarak da ikisi arasında çoook büyük farklar olmuyormuş.
    Konu madmad tarafından (20-06-2008 Saat 01:03 ) değiştirilmiştir.
    Acemi Pilot Adayı...
    Tehlikeli Madde

çevrenizde ögretecek biri ve yeterli alan varsa benzinli pil bitti derdi olmadan gün boyu ucarsın ve sesi yeter. ama cevrende ögretecek kimse yok ve alan darsa kesinlikle elektirikli

elektrikli çünkü temiz ve uygulaması kolay.
    Kırdığında tamir edemeyeceğin şeyleri alma...

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Nov 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    49
    Her ikisinin de kendine göre avantajları-dezavantajları var. Elektrikli temiz, kolay ve zahmetsiz. Ama pahalı. Pil, şarj aleti, motor, esc filan derken dünyanın parasına geliyor.
    Bir kere doğru düzgün bir şarj aleti şart.

Pili, motoru, esc'yi filan doğru seçebilmek için ciddi anlamda bilgi birikimi gerekiyor.

Öte yandan patlar motor ucuz ama patlar motordan biraz anlıyor olmak gerekiyor. Karbüratör ayarı nedir, zengin-fakir karışımı nasıl yapılır vs. gibi konularda bilgi sahibi değilsen hobi olmaktan çıkar, işkenceye dönüşür. Ama ne yaptığını biliyorsan, patlar motor elektrikliye göre daha keyifli olabilir. Tabii pisliğini saymıyorum. Patlarla uğraşıyorsan, her tarafının yapış yapış yağ olmasına, uçağını her uçuştan sonra uzun uzun temizlemeye filan alışmalısın.

Ben her ikisi ile de uğraşıyorum. Şunu daha çok seviyorum diyemem. İkisi de kendince güzel. (Cox motorları herşeye tercih ederim o ayrı )
    Aut dosce, aut disce, aut discede (*)

(*) Ya Öğret, Ya Öğren, Ya da Terket

bende şimdi ufak bir elektirikli topluyacagım akşamları iş cıkışı 1-2 saat ucurmak için burda bir iki boş arazi var depromdan basit bir şey yapacagım.

Alıntı ermis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende şimdi ufak bir elektirikli topluyacagım akşamları iş cıkışı 1-2 saat ucurmak için burda bir iki boş arazi var depromdan basit bir şey yapacagım.
    İşte o akşamları, 1-2 saatcik kısacık zaman, basit bir depron için o kadar uzun bir süre ki.
    Uzun süre yetecek pil ağır olduğundan kullanılamıyor. Uçağın kaldırabileceği pil ile biraz deli uçuşlar yapsanız sonlara doğru gücü zayıflayan bir modelle 5-10 dak uçarsınız. 20 dak mola verirsiniz ve ilk uçuştan yarım saat sonra ikinci pilinizle tekrar havalanırsınız. Bu şekilde pilleri uçuş alanında şarj etmeden 2 saat oyalanabilmek için toplam 4 pile ve aralarda muhabbeti iyi bir arkadaşa ihtiyacınız olacak.

Elektrikli.
    Temiz enerji, çevre dostu, sarj et tekrar tekrar kullan.
    Akıl yaşta değildir, Genetik mirastır.

Nov 2007
    Nereden Nereden
    Muğla - İzmir
    Yaş Yaş
    47
    bence benzinli... neden ? gerçekçi....
    her ne kadar elektrikli nadir olsada tüm gerçek hava - kara - deniz araçları yakıtla çalışıyor.
    son yıllardaki teknoloji ile elektrik olayındaki performans ve güç yakıtlı motorları yakaladı ama ucuzlaması için ele ayağa düşmesi gerekli. ama eminim o zamanda btiemeyen pil teknolojisi popüler olacak ( nükleer pil )

aslında beylik düzü cevresinde bayagı bir elektirikli ucuran arkadaş var ve saga sola gidiyorlar onlarla organize yapılırsa ucuşlar yapılabilir pil olayına gelince haklısınız en az 4 pil almak lazım bakalım ebaydan ucuz düşürecegiz artık

bence yakıtlı olmalı benzinli yada nitrolu farketmez.

burada önemli olan bu hobbye ne kadar zaman ve maddiyat ayırabileceğinizdir. az uğraşmak isterseniz elektrikli. vakit ayırmak isterseniz benzinli. profesyonel takılmak istiyorsanız yakıtlı yada modlu elektrikli araç olabilir.
    bu aracın hangi katogoride olacağı hiç önemli değildir. sizin hobby penceresinden nasıl baktığınız önemlidir.

elbetteki her ikisinin de zorlukları vardır tabi. yani ben bu işe yeni başlayan birisi olarak böyle tahmin ediyorum. ama her ikisinin kendine göre güzellikleri de vardır.

ne olursa olsun bence hobby olarak modelcilik başlı başına bir güzellik gibime geliyor.

biraz pahalı olsa da , zevkli olmalı ( henüz hiç uçak uçurmadığım için böyle konuşuyorum )

ben seçimimi benzinliden yana kullandım sebepleri ise : uzun süre uçabilmek , pil gibi kısa sürede yakıt tükenmemesi ve yardım alabileceğim birilerini bulmam. ( onu da bu forumdan yapıyoruz )
    Acemi Pilot Adayı...
    Tehlikeli Madde

Arkadaşlar peki nitrolu motorların ömürleri ne kadardır. Tabi kullanım ömrü belirleyen en önemli etken ama elektrikli motorları kırmadıkca kullanabiliyoruz. Peki nitrolu uçak yada araba motorlarının genel olarak normal kullanım şartlarında ömürleri ne kadar olabilir? Teşekür ederim.

yag oranı iyi ayarlanmış fazla fakir çalıştırılmamış ve çok büyük darbe almadıktan sonra senelerce hizmer verebilir gecenlerde bir tane os motor gördüm üzerinde gıram yag yoktu sıfırmı dedim o motor 15 senelik dedi arkadaş ama motora bakmış.

Nov 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    49
    Benim kullandığım motorların bir kısmı benden yaşlı..
    Aut dosce, aut disce, aut discede (*)

(*) Ya Öğret, Ya Öğren, Ya da Terket

bugüne kadar hiç uçak uçurmadım desem yeridir ancak içimde hep bir ukde olarak kalmıştır.
    kendim için söylemek isterim ki, eğer ben bir model alacak olsam, yakıtlıyı tercih ederdim. çünkü görsellik açısından gerçekçi olması bana her zaman cazip gelmiştir.
    MCD RACERUNNER COMP.
    daha ne olsun ki
    ---------------------------------------------------------------
    Volkan DENİZ

aslında ses hariç yakıtlı motor görsel açıdan bir etki yaratmıyor yeni nesil fırçasız motorları düşününce.
    Kırdığında tamir edemeyeceğin şeyleri alma...

Alıntı KLL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aslında ses hariç yakıtlı motor görsel açıdan bir etki yaratmıyor yeni nesil fırçasız motorları düşününce.
    Katılıyorum.
    Ayrıca:
    Bir anlama yenilikci teknolojidir fırçasız, çünkü yenidir.

elbette fırçasız olayı yenilik, süper birşey.
    ama kendim için diyorum, o motor sesi, olaya başka bir boyut katıyor benim için.
    MCD RACERUNNER COMP.
    daha ne olsun ki
    ---------------------------------------------------------------
    Volkan DENİZ

c/z c/z - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Ziyaretci
    Aslında bu kişiden kişiye ve şartlara göre değişir..
    Şu daha iyidir , bu daha iyidir demek biraz iddaalı konuşmaktır..
    Örneğin şu videomu izleyin: http://www.vimeo.com/1030885
    Bu modelin elektrik motoru ile bu görüntüleri ve zevki verebileceğine inanıyor musunuz..?
    Ya da şu videomda: http://www.vimeo.com/1204417 ben , çekim yaparken , elektrikli bir motorun verdiği rahatlık ve sessizliği hangi patlar motor verebilir ki?
    Anlaşılacağı gibi her ikisinin de yeri ayrı. Ben her ikisini de kullanıyorum.. Bu şekilde kendinizi kısıtlamayın , keşke koşullar müsait olsa da türbin motorlu modeller de yapabilip uçurabilsem-uçurabilsek.. Bunları tartışalım..
    Konu c/z tarafından (01-07-2008 Saat 21:17 ) değiştirilmiştir.

Destekliyorum; benim Savage XL' i akşam 4 depo gezdirdim otoparkta. (45 arabalık otopark; o saatlerde 5 araba ya vardı ya yoktu. Öttürdüm ortalığı inlettim. Ama millet gelmeye başlayınca ve balkonlarda sofra kurulma sesleri gelince "acaba gidip Tamiya TIR' ımı indirsem mi aşağı" diye düşünmeye başladım. Yani zevkten öte, çevreyle de ilgili...

Her ikisinin yeri başka. Ama nitro' nun performansı başka hiç birinde yok doğal olarak.

Saygılar
    Murat

Ne Mutlu Türküm Diyene !

• Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)