Anket: Siz de uçan kanat uçuruyor musunuz ? Ya da uçurmak ister misiniz ?

Uçan Kanat

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 367
  •  » Şu anda 3 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 3 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 367 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Sayfa 1 Toplam 19 Sayfadan 123416 ... SonuncuSonuncu

Merhaba,

İnternetde gördüğüm uçankanat videoları ve hatta sadece uçankanat için açılmış siteleri görünce hevesim daha da arttı. Bu kadar çok insan sadece kanattan ibaret bir uçağı uçuruyor ise bir bildikleri vardır diye düşündüm ve yeni uçağımı yapmaya başladım.

Kanat açıklığı : 100 cm
    Motor : Emax 2812 1534 kV
    Pil : 1300 mA 3S Lipo (aşağıdaki videoda 1000mA 3S kullanıldı)
    Esc : 25 A (20 A de takılabilir)
    Servo : 2x HXT 900
    Pervane : 7x6 APC
    Toplam uçuş ağırlığı : 390 g

Video :

Zevkli görünüyor, çok hızlı uçuşu var. Ellerinize sağlık. Çok güzel olmuş... görsel olarak bana hitap etmiyor ama, ben daha çok uçağa benzeyen şeyleri seviyorum. ama hava modelciliğinde uçan herşeyi bir kere denemek lazım... Tekrar ellerinize sağlık..

Teşekkür ederim. Mutlaka denenmeli bence. Çok zevkli. İnternetde gördüğüm onlarca insan toplanıp uçuruyorlardı. Bu kadar insan yanılıyor olamaz

Bu arada aşağıdaki video da bu uçağın ilk uçuş videosudur. Radyo vericinin pili bitince uçak çakıldı

Hüseyin Bey,

Ellerinize sağlık, güzel bir model olmuş.
    Ayrıca ben modelin boyamasını ve çıkartmalarını çok beğendim.
    İlk video da sanırım Loop rekoru kırmaya çalışıyordunuz, izlerken başım döndü Uçurması zor bir model olsa gerek, uçuş esnasında bir anlık konsantre eksikliği modelin altını ve üstünü kolayca karıştırmamıza neden olabilir gibi geldi. Tabii ki farklı modeller uçuran biri olarak sizin kıyaslamalarınız daha gerçekçi olacaktır.
    Saygılarımla
    "Uçmaya uçmakla başlayamazsınız."

Merhab Yunus Bey,

Uçurması zor sayılmaz çok dar dönüşler yapmadıkça oldukça stabil uçuyor. Üstelik gayet de zevkli uçuşlar çıkarıyor. Dikey stablizer olmadığı için uçağın yandan görünüşü zayıf. Bu sebeple uçak uzaktayken fazla zorlamamak iyi olur. Yoksa alt üst karışıyor Bir defa karıştırdım ordan biliyorum Ama neyse ki çok dayanıklı

Tebrik ederim çok güzel olmuş ve uçuşunuz harika.Benimde zagim var ancak uçurmayı başaramadım.Sorun ne onuda bilmiyorum.Tecrübesizliğimde oldukça fazla tabi İlk fırsatta sizinle buluşup benim zagimi test etmenizi dilerim
    Copterx 450 -align motor 3x hitec hs65 - Gp750Gyro -
    Arising Star Os 46 Ax
    Deli Zagi
    1/5 benzinli tekne

Merhaba Arda,

Uçan kanatların uçamamasının en büyük nedenlerinden birisi ağırlık merkezlerinin yerli yerinde olmayışı. Bunu kontrol etme imkanın oldu mu ?

Merhaba Hüseyin abi.Evet oldu ayarlamıştım ama doğrumu oldu bilemiyorum tabi Hatta bununla ilgili bir konum vardı ve baya bir uğraşmıştık.Bir kere Ahmet abi f1de kullanmaya çalıştı ama o da hızından ve deli gibi atak olmasından korktu ve senin modelin bişey olmasın şimdi buna dedi geri verdi bana
    Uçuşlara gelebiliyormusun sen Hüseyin abi ? Geldiğin bir gün bende gelirim ve denemesini yaparsın zagimin
    Arising Star Os 46 Ax
    Deli Zagi
    1/5 benzinli tekne

Nerede ucuyorsunuz ?

Uçurmak istediğinizde uçağın sorunu nedir ?

Uçuş tecrübem çok yok.Trainerden başka birşey uçurmadım.Ondada uçuş sürem çok çok az.O yüzden korkuyorum.Fazla gaz veremediğim için kanatlar hava dolmuyor ve uçak uçmuyor.Ama Ahmet abi son gaz uçurdu ondada omu kontrol edemedi bilemiyorum deli gibi uçtu.Çok kısa sürdü zaten hemen indirdi.Siz alışık olduğunuzdan eğer bir kere uçurursanız kontrol ederseniz en azından uçtuğunu bilirim ve uçurmak istediğimde dengesiz veya uçmaz korkum olmaz.Düşürürsem kendi beceriksizliğimden olur
    Arising Star Os 46 Ax
    Deli Zagi
    1/5 benzinli tekne

Nerede uçuş yapıyorsunuz ?

Hüseyin Bey modelinize winglet eklemenizi şiddetle tavsiye ederim.Modelin uçuşu daha stabil olacaktır.Adana'da 5-6 kişide thunder tiger'in winglet li velocity modeli var.Çok zevkli uçuşlar yapıyoruz.

Hüseyin abi ne farkederki nerde uçtuğum , anlamadım F1 de bi kere uçurduk işte.Kendim de Koşuyolu'nda bi kaç deneme yapmıştım ama gaz veremediğim için uçuramamıştım
    Arising Star Os 46 Ax
    Deli Zagi
    1/5 benzinli tekne

Merhaba nicholas,

ben de winglet eklemeyi aklimdan gecirdim ama böyle taşımak daha kolay diye vazgeçtim. Stabilite konusunda bir sıkıntı çekmedim henüz istediğim tarzda uçurabiliyorum. Ama size katılıyorum denemekte fayda var.

Arda,

Beraber uçuralım demişsin bu sebeple modellerinizi nerede uçurduğunuzu sordum. Benim için ulaşılmaz derecede uzak bir yer ise nasıl beraber uçuş yapacağız ? Aynı durum senin ulaşımın için de geçerli.

F1 pistinde bir defa uçak uçurdum ancak orası bana bir hayli uzak

Modelin videosuda çok iyi başarılı ama çok hızlı bir uçuşu var gibi, çok oynak bi şeye benziyor. Ama en kısa zamanda denemeyi düşünüyorum... Planları vb sizden alırız artık Hüseyin abi

Hüsayin Bey kanatları hangi malzemeden kestiniz acaba?Strafora pek benzemiyor.Hangi kanat profilini kullandınız acaba?Ben daha önce yaptığım uçan kanatta MH45 kanat profilini kullanmıştım.

Münir,

Plan yok ancak eve dönünce ölçüleri yazarım. Zaten plana ihtiyaç yok en zoru kanadı kesebilmek. O da ölçü ile olabilecek birşey. Sorun olan kanat profilini düzgün kesebilmek.

nicholas,

Biraz oynanmış olsa da ben de MH45 profilini kullandım. Kullandığım malzeme strafordan biraz daha doygun bir yapıda. Strafora göre biraz daha ağır ama çok daha sağlam bir sonuç veriyor. İsmini şuan hatırlayamıyorum ama mantolama işlemlerinde kullanıldığını hatırlıyorum. Eve gidince onu da yazabilirim.

Hmmm bende ısrarla sorunca başka birşey yüzünden soruyorsun sandım Hüseyin abi E kısmet olurda gelirsen bir gün bana bir msj atarsın bende getiririm zagiyi.Bende sürekli gidemiyorum zaten , senin yolun düşerde F1'e ya da Orhanlı'ya gelicek olursan görüşürüz.
    Arising Star Os 46 Ax
    Deli Zagi
    1/5 benzinli tekne

Hüseyin bey modeli çok beğendim. Elinize sağlık. Elektrikli modellerden denemediğim bir tek zagi tarzı kalmıştı. Bunu da hep şu köpük kesme aparatı kullanma zorunluluğu yüzünden denemedim. Ancak uçuş videonuz beni cidden heveslendirdi. Plan yok dediğinize göre ölçüleri doğaçlama vermişsiniz. CG hesaplama konusunda nasıl bir yöntem izlediniz acaba?
    Silahsız bir dünya hedefine ulaşmanın en etkili Silahı sevgidir.

Merhaba,

Mehmet Bey, bence denemeye değer bir uçak, ben şimdiye dek 15 sorti yapmışımdır. Gayet hoşuma gitti. Üstelik yapması da kolay sadece kanadı kesmesi biraz zorluyor. Bunu düzgünce başarabilmek için bir hayli köpük malzemeyi çöpe atmak zorunda kaldım.

nicholas, kanatları kestiğim malzemenin adı : Teknopor imiş ayrıca bir de 6 Dansite yazıyor. Ürün üzerindeki barkottan bu bilgileri okudum.

Ağırlık merkezini aşağıdaki şekilde internetdeki bir sayfadan faydalanarak hesapladım. Yaptığım uçağın ölçüleri aşağıda yazıyor. Aslında yapılışını detaylı olarak kendi sitemde anlattım.

Konu CartaL tarafından (25-03-2010 Saat 01:59 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 3 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 3 misafir)