DUMAN - Elektrikli Trainer ve FPV amaçlı uçak

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 45
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 45 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu

Merhaba,

Üstten kanatlı bir model ihtiyacı belirince bir model için kolları sıvayınca aşağıda fotoğrafları görünen modeli tasarlayıp ortaya çıkardım.

Bir eğitim uçağı olması açısından üstten kanatlı ağırlık merkezi aşağıda bir model tasarlamak yerinde olurdu ben de öyle yaptım. Motoru arkaya yerleştirmeyi daha uygun buldum. Bu durumda pervane kayıpları daha az olacaktı. Tekerlek olayına şimdilik girmemeyi düşündüm zira yeni bir modelci için tekerlek sıkıntıları pek keyif vermiyor. Onun yerine modelin altına dayanıklı plastik levha yerleştirdim (favori malzemem) beton ve düz toprak zeminden rahatlıkla kalkış ve iniş yapabiliyor.

Uçağın teknik detaylarını yeri geldikçe paylaşırım.

Fotoğraflar :

Model üzerine taktığım bir kamera ile yaptığım bir uçuş videosu :

http://www.youtube.com/watch?v=12X2X7PNLqk

HD olarak seyretmek için : http://www.youtube.com/watch?v=12X2X7PNLqk

Bu videodan sonra uçağı FPV maksatlı kullanabileceği mi de düşünmeye başladım. Siz ne dersiniz ?
    Cicoz100, Cicoz120, Cicoz150FPV, Argon100, Tıkla: Modelimin gözünden videolar
    Hüseyin ÖZKAN - huseyin@rcturka.com

Selam abi..
    Bu model fpv daha çok zevk verecektir diye düşünüyorum,modelin boyutları ve kullandığın ekipman nedir.?
    Konu ymn tarafından (29-04-2011 Saat 02:05 ) değiştirilmiştir.
    artık FPV...

Merhaba Yaman,

Ben de FPV konusunda ümitliyim.

Model için bilgiler:

Kanat genişliği : 120cm
    Uzunluk : 102cm
    Ağırlık :
    Motor : Turnigy 1600kV
    Pervane : 7*6 APC Style
    ESC : HK 25A
    Pil : 3S 2200mA Lipo
    3 adet 9 gram servo (aileron, elevator ve rudder)

Ana kanat gövdeye lastikler vasıtasıyla sabitleniyor yani sökülebilir halde.

Yukarıdaki video gopro HD kamera ile çekildi. Uçakta herhangibir montajlı FPV ekipmanı yok. Kameranın ağırlığı 205 gram idi.
    Konu CartaL tarafından (29-04-2011 Saat 11:23 ) değiştirilmiştir.

kocaman alanda direğe çarpmak talihsizlik olmuş. kırım olmaması ise sevindirici.
    Kadir ÖZEN
    Eskişehir

Merhab Kadir Bey,

Talihsizlik falan değil o bir uğur ! Burası benim uçuş yaptığım yer yani Zagiland Diğer birkaç videomda daha belki görenler olmuştur. O direğe çarpmadan olmuyor ! Ama çarpa çarpa birgün devireceğim onu Artık 5 derece kadar eğik duruyor zaten

Bu arada Duman da sağlam bir uçak.

Ustam çok güzel olmuş uçak yaparken fotoğraf çektinmi bende böyle birşey yapmak istiyorum elektronik öğrencisiyim uzun zamandır araştırıyorum tek sorunum kumanda biraz bilgi verirsen çok sevinirim.

Güzel bir çalışma elinize sağlık. malzeme köpük değil mi ?
    Konu sundust tarafından (29-04-2011 Saat 17:24 ) değiştirilmiştir.
    -----------------------------------------------------------
    Trex 700 LE G

Teşekkür ederim. Malzeme derken gövde ve kanatları soruyor olmalısınız diye düşünüyorum. 16 dansite EPS ve 6mm depron (arka kanat ve dikey kanat) kullandım.

Alıntı uca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ustam çok güzel olmuş uçak yaparken fotoğraf çektinmi bende böyle birşey yapmak istiyorum elektronik öğrencisiyim uzun zamandır araştırıyorum tek sorunum kumanda biraz bilgi verirsen çok sevinirim.
    Merhaba,

Yaparken fotoğraf çekmeyi ihmal ettim malesef Ama uçağa bakınca yapımı hakkında fikir veriyor zaten. Nasıl bir bilgi istiyorsunuz yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

acaba planı var mı, tam böyle bir trainer yapmayı düşünüyordum.

Alıntı CartaL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Yaparken fotoğraf çekmeyi ihmal ettim malesef Ama uçağa bakınca yapımı hakkında fikir veriyor zaten. Nasıl bir bilgi istiyorsunuz yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.
    Sizinki gibi bir uçağın maliyeti yaklaşık nedir kmanda hariç. Ve kumandanın özellikleri ve fiyatı. ben biraz uçuk düşünüyorum ama kumandayı kendim yapmayı düşünüyorum o yüzden özellkleri önemli

Kumandayı kendiniz yapmayı düşünmeyin bile daha pahalıya mal olur. Yurtiçinden 100 TL gibi bir rakama yurtdisindan ise (simdilerde biraz zorlasti ama yine de mumkun) daha düşük rakamlara alabilirsiniz. Benim uçağın maliyetini hiç hesaplamadım yakında birşeyler ortaya çıkabilir.

Biraz önce öğle arası 1 sorti uçtum yaklaşık 25 dakika sürdü pil hala bitmemişti. Ufak bir ayarlama yapmıştım onu test etmek istiyordum. Şuan uçak ip gibi dümdüz uçabiliyor kumandayı bıraktığımda epey bir süre kendi kendine uçabiliyor hatta bir ara hafif bir trim ile rudder ayarını bozdum ve sabit gaz ile uçak, 4-5 geniş daireyi çizerek kumandadan komut vermeden uçmayı başardı. Havadaki rüzgarın şiddeti düşük olduğu için bu işde biraz kolaylık sağladı. İyi bir trainer olacağa benziyor...

Merhaba,

Dün iş çıkışı 1 pil bitirdim uçuş 20 dakidadan fazla sürdü videolar aşağıda. HD ve tam ekran izlemenizi tavsiye ederim.

http://www.youtube.com/watch?v=uCsy96KMAZA

http://www.youtube.com/watch?v=uCsy96KMAZA

http://www.youtube.com/watch?v=O_Ghma9jXhc

http://www.youtube.com/watch?v=O_Ghma9jXhc
    Konu CartaL tarafından (06-05-2011 Saat 10:46 ) değiştirilmiştir.

Merhaba,

Malesef planı yok. Ben plan çıkarmayı yapamıyorum. Onun yerine daha kolay bir yol olan kalıp çıkarmayı yapabiliyorum. Bu uçağın kalıbını henüz çıkaramadım. Sormak istedikleriniz olur ise lutfen yazın yardımcı olmaya çalışırım.

Abiler, son 2 videoyu izleniz mi ? İzlediyseniz düşüncenizi paylaşırsanız sevinirim.

Çok güzel bir uçak olmuş, eline sağlık.

Elinize sağlık Hüsyin bey. Çok güzel bir uçak olmuş. Oldukça yavaş uçabilmesi, yavaş uçuşlarda bile her türlü hareketi rahatlıkla yapabilmesi, pervanenin arkada oluşu gibi özellikleri ile eğitim (başlangıç) uçağı yapmak isteyenlerin tercih edeceği bir uçak olmuş. İstendiğinde süratli bir şekilde uçabilmeside güzel.
    Konu Dragut16 tarafından (13-05-2011 Saat 14:20 ) değiştirilmiştir.
    HK-6X 2.4Ghz 6ch, Turnigy 9X 9Ch, 2W Booster, EZOSD, Bev 1.3 Ghz 800 mhz,

Çok güzel bir uçak elinize sağlık.

Alıntı CartaL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Yaman,

Ben de FPV konusunda ümitliyim.

Model için bilgiler:

Kanat genişliği : 120cm
    Uzunluk : 102cm
    Ağırlık :
    Motor : Turnigy 1600kV
    Pervane : 7*6 APC Style
    ESC : HK 25A
    Pil : 3S 2200mA Lipo
    3 adet 9 gram servo (aileron, elevator ve rudder)

Ana kanat gövdeye lastikler vasıtasıyla sabitleniyor yani sökülebilir halde.

Yukarıdaki video gopro HD kamera ile çekildi. Uçakta herhangibir montajlı FPV ekipmanı yok. Kameranın ağırlığı 205 gram idi.
    elinize sağlık özelikle kanat kesimi cok hoşuma gitti dhedralde iyi görünüyor ...

-uçağın toplam ağırlı pil dahil- camera hariç nedir?. kaplama olarak ne kullandınız.? kanat profili nedir. ölçüsü.nedir.?

Merhaba,

Abdullah, Turgut Bey, gogo3410, Emrah Bey teşekkür ederim.

Uçağın ağırlığı sanırım 750-800 gram arasında olmalı tartmıştım ama unuttuğum için kesin yazamıyorum bir ara tekrar tartmalıyım. Uçakta aslında belirgin bir dihedral açı yok ama ağırlık merkezi birhayli aşağıda.

15-05-2011 tarihinde bir sorti daha yaptim, rüzgar sürekli tek yönden esmediği için darbeleri videoda görmeniz mümkün. Uçağı su kanalına sokmaya çalıştım ama parmaklarım titrediği için pek başarılı sayılmaz

Facebook Comments

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)