Arama Motoru Kullanım Klavuzu

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 8
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Oct 2007
    Nereden Nereden
    Ankara-Isparta
    Yaş Yaş
    34
    Tüm HRC üyelerine selamlar,

Gördüğüm kadarıyla forumda hazır bilgi isteyen üye çok ve forumda yıllar önce cevabı verilmiş soruları tekrar tekrar sormaktalar. Hazır bilgi isteyen üye derken söylemek istediğim şeyin ne olduğunu sordukları soruların bazılarını buraya yazarak anlatmaya çalışmak istiyorum
    1-) Hangi aracı önerirsiniz ?
    2-) 500TL bütçem var hangi aracı almalıyım ?
    3-) Onroad mı iyidir offroad mı iyidir ?
    4-) Yakıtlı mı iyidir elektrikli mi iyidir ?
    5-) Şu aracımı almalıyım bu aracımı almalıyım ?
    6-) 4wd mi almalıyım 2wd mi almalıyım ?
    7-) xxx şehirde hobby mağazası varmıdır ?
    ...
    Diye örnekler uzayıp gidiyor... Benim eski açtığım konulara baksanız 1-2 tane, gerçekten şuan gördüğümde güldüğüm konum var. İçinizden şöyle düşünenler elbetteki olacaktır ve normaldir. "Bak sende eskiden öyleymişsin" ama 4 yıl hatta 2-3 yıl önceki imkanlarla günümüzdeki imkanlar arasında dağlar kadar fark var ve o konuları açtığımda gerçekten cevaplarını bulamamıştım Araştırmadan hazır bilgi almak için direk konu açan üyeler diyorum fakat birde nasıl araştırmasını bilmeyen yada yanlış araştırdığı için araştırdıkları şeyleri bulamayan üyeler var. Konumuza geri dönersek, benim bu yazıyı hazırlamamdaki temel amaç üyelere Google' ı kullanarak çok basit birkaç yöntemle yaptıkları araştırmalarda nokta atışı yaparak aradıkları şeyi varsa çok rahat bulabilmeleridir. Evet sözü fazla uzatmadan başlamakta yarar var.

Dünyada en çok kullanılan arama motoru olan Google' yi kullanmayan kalmamıştır sanırım. Aradığımız herşey için hemen Google' a girer ve ona sorarız ve hemen cevabı alırız. Fakat Google' ın birkaç ipucu vardır ve bunlar bizim işimizi kolaylaştırarak aradığımız şeyi daha rahat bulmamıza hatta nokta atışı yapmamızı sağlar.

1-) Mesela Google' a servo nedir yazdığımızda, bu kelimeler ayrı ayrı aranır ve Google karşımıza servo veya nedir kelimelerini içeren yada her ikisini birden içeren sonuçları karşımıza çıkarır. Bunu önlemek için bir grup olarak aratmamız lazım. Bunun içinde sorduğumuz şeyi tırnak işareti içinde aratmamız gerekir. Yani örnek olarak "servo nedir"

Örnek resimler:

Tırnak işareti kullanılmazsa:

Tırnak işareti kullanılırsa:

2-) Mesela Google' a servo nedir diye yazdığımızda 2. eklediğim resimdeki 3. sırada göreceksiniz ki iki farklı sonuç çıktı. Digital Servo nedir ? Standart Servo nedir? Yapılan aramada yanlış yapmadık aslında "servo nedir" kelime grubunu arattık. Fakat bulunan sonuçlarda digital ve standart kelimelerinin olmasını istemiyorsanız "servo nedir" -standart yada "servo nedir" -digital yada "servo nedir" -standart -digital şeklinde dilediğiniz gibi arama yapabilirsiniz. Yada özellikle bulunan sonuçlar arasında digital yada standart kelimelerinin olmasını istiyorsanız aramanızı "servo nedir" +digital yada "servo nedir" +standart şeklinde aramanızı yapmalısınız.

Örnek resimler:

+ İşareti kullanılarak:

- İşareti kullanılarak:

3-) Son olarak yapılan aramaların sadece bir sitenin içinde yapılmasını istiyorsanız, aramalarınızı "aranılan şey" site:sitenin tam adresi şeklinde yapmalısınız bir örnekle daha açıklayıcı olmak gerekirse hep servo nedir örneğinden gittiğim için, aramanızı "servo nedir" site:hobbyrc.com olarak yapmalısınız. www koymanıza gerek yok koysanızda olur koymasanızda olur...

Örnek resim:

Kendimin hazırlamış olduğu bu "Arama Motoru Kullanım Klavuzu" isimli konu umarım sizlerin işine yarar.

Eline sağlık çok güzel ve bir o kadar da faydalı olmuş. İstifade eden mutlaka olacaktır.

Sevgiler

Oct 2007
    Nereden Nereden
    Ankara-Isparta
    Yaş Yaş
    34
    Alıntı 100kmh2sn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eline sağlık çok güzel ve bir o kadar da faydalı olmuş. İstifade eden mutlaka olacaktır.

Sevgiler
    Teşekkürler Şükrü abi elimden geldiği kadar insanları araştırmaya teşvik etmeye çalışıyorum, devam da edeceğim.

çok güzel bir çalışma olmuş, eline sağlık nobran.
    Konu MSenturk tarafından (07-10-2011 Saat 20:42 ) değiştirilmiştir.

Çok güzel olmuş .. Eline koluna sağlık .
    Konu x0xeko tarafından (07-10-2011 Saat 21:23 ) değiştirilmiştir.

Ofna Hyper 7 "EP" Pro Futaba 4PL

Muzaffer eline saglik.. Bende calisma yapiyorum bu konular ile ilgili hepsini toplayip RC genel basliginda sabit konu olarak ekleyecegiz...
    Ne mutlu Türküm diyene
    M.K.Atatürk

https://www.facebook.com/murats3nturk

Oct 2007
    Nereden Nereden
    Ankara-Isparta
    Yaş Yaş
    34
    Alıntı kayhanbasaran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok güzel bir çalışma olmuş, eline sağlık nobran.

Alıntı x0xeko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok güzel olmuş .. Eline koluna sağlık . Fakat hala daha anlamayan var görüldüğü gibi . İnşallah onlarda bir gün anlar
    Teşekkürler Kayhan ve Erkmen, insanların araştırmadan konu açmalarının önüne geçmeye ve ayrıca, araştırsalarda daha rahat sonuçlandırmalarına yardım etmek istiyorum

Alıntı msenturk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Muzaffer eline saglik.. Bende calisma yapiyorum bu konular ile ilgili hepsini toplayip RC genel basliginda sabit konu olarak ekleyecegiz...
    İnşallah bu konuda sabitler arasında yer alır Murat abi şimdiden teşekkür ederim

bu konuyu okuduğumdan berii bu şekilde arama yapıyorum artık gercekten çok faydalı oldu
    tesekkür ederim

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)