Tel Kontrol Nedir?

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 89
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 89 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 1234 ... SonuncuSonuncu

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Nov 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    48
    Radyo kontrol henüz yokken de model uç;aklar vardı. İlginç; değil mi..

Peki bu uçaklar nasıl kontrol ediliyordu?

Tel ile.

İlk defa Jim Walker tarafından tasarlanan ve patenti alınan 2 telli "Tel kontrol" (U/Control veya Control Line) model uçakların tarihi taa 1940'lara dayanır.

Modelcilik camiasının huzurunda ilk tel kontrol uçuşu yine Jim Walker tarafından 1940 yazında yapılır. Bu uçuşta Walker, tamamen kendi tasarımı olan 2 telli kontrol sistemi ile yine kendi tasarladığı "Fireball" modelini uçurur.

O zamana kadar "model uçak" demek, "serbest uçuş" demek olduğu için Walker'ın .23 cu/in Ohlsson motoru takılı "Fireball" uçağı, modelcilik camiasının orta yerine bomba gibi düşer.

Walker, bir başka ilke daha imza atarak " A J Fireball" uçağını prefabrike kit olarak üretir ve bu uçağa dünyanın ilk kit üretimi Tel Kontrol uçağı ünvanını kazandırır.

Doğal olarak dönemin modelcilik "duayenleri" Fireball modelini ve bu tarz uçuşu modelcilikten saymaz ve modeli "oyuncak", tel kontrol uçuşu ise "oyuncakla oynamak" olarak nitelendirirler.

Ancak "A J Fireball" kitinin reklamı "Model Airplane News" dergisinin Eylül 1940 sayısında yayınlandıktan sonra hiç; beklenmedik bir ilgiyle karşılaşır, ve Jim Walker bu sayede "American Junior Aircraft Factory" fabrikasını kurar.

Aşağıdaki resim derginin 1940 Eylül sayısında yayınlanan tam sayfa reklamıdır.
    Eklenen Resim Ön İzlemesi
    Konu red_fin tarafından (20-03-2011 Saat 13:37 ) değiştirilmiştir.
    Aut dosce, aut disce, aut discede (*)

(*) Ya Öğret, Ya Öğren, Ya da Terket

Nov 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    48
    İkinci Dünya savaşı sırasında her şey gibi modelcilik de bir süre durakladı. Ancak savaş sonrasında özellikle de "modelciliğin altın yılları" sayılan 1950'lerde Tel Kontrol modelciliği, diğer tüm branşları geride bırakıp inanılması güç bir atılım yaptı.

Bu yıllarda ortaya çıkan "Nobler" ve "Profile 40" gibi akrobasi uçakları ile tel ucundaki modellere "görmeyenin inanmayacağı" manevralar yaptırılmaya başlanırken diğer taraftan motor teknolojisinin hızlı gelişimi ile "speed" tarzı tel kontrollü uçaklar 200 mil gibi akıllara zarar süratlere ulaşmaya başlar, ve tel kontrol branşı hızla alt sınıflara ayrılır.

1. Resimde orjinal tasarım bir "Nobler" görünmekte..

2. Resim, sözkonusu inanılmaz hızlara çıkabilen "Jet Motorlu" bir tel kontrol Speed uçağına ait
    Konu red_fin tarafından (28-01-2008 Saat 16:52 ) değiştirilmiştir.

Gerçekten ilginç;. Böyle bi olay olduğunu ilk defa duyuyorum. Peki bu tel kontrolün sistem mantığı nasıldır acaba? Yani teller hangi kısmı ne şekilde kumanda ediyor??
    Konu red_fin tarafından (20-03-2011 Saat 13:38 ) değiştirilmiştir.

Nov 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    48
    Özellikle de serbest uçuş için gerekli olan büyük geniş alanlardan yoksun İngiltere ve Avrupa ülkeleri 1950'lerden itibaren tel kontrol uçaklara muazzam ilgi gösterir ve 1960'tan itibaren tel kontrollü uçaklar "F2" sınıfı olarak FAI tarafından benimsenir. Alt sınıflar olarak FAI şöyle bir ayırım yapar:

F2A -Speed (Sürat)-

Maksimum 2.5 cc hacminde motorlara sahip speed uçakları tamamen hız için tasarlanmıştır. Bu kategoride dünya rekoru 302.5 km/h ile 2002 yılında İspanyol modelci "Luis PARRAMON" tarafından kırılmıştır.
    (Kaynak http://records.fai.org/models/current.asp?id=358)

F2B -Aerobatics (Akrobasi)-

Bu branşta yarışmacılar önceden tespit edilmiş bir hareket dizisini gerçekleştirmek zorundadır. 5 kişilik jüri tarafından yapılan hareketlerin sırası ve doğruluğuna göre puanlama yapılır

F2C -Race (Yarış)-

3 pilotun aynı anda aynı dairede havalanarak birbirlerini geçmeye çalıştıktarı bu branş çok ciddi konstantrasyon ve pilotaj becerisinin yanı sıra çok da iyi bir pit ekibi gerektirmektedir. Pilotlar 100 turluk yarış esnasında birkaç kere yakıt doldurmak için pit stop yapmaktadır. Bu esnada pit mekaniğinin depoyu hızla doldururarak motoru çalıştırması ve uçağı tekrar havalandırması gerekmektedir.

Çok iyi pitlerde bu süre 4 saniyeye kadar düşerken, uçakların yarış esnasındaki hızları da 200 km/h ulaşmaktadır.

F2D -Combat (it dalaşı)-

Bu branşta, iki rakip pilot aynı anda havalanır. Pilotlar, rakiplerinin uçaklarının kuyruğuna bağlı olan 3 metrelik grapon kurdelayı pervaneleri ile biçmeye çalışır. Her bir "cut" 100 puan getirir. Uçakların 200 km/h sürate ulaştığı bu branşta uçaklar sıkça havada çarpışıp parçalandığı için pilotlara iki kere uçak değiştirme müsadesi verilmiştir.
    Konu red_fin tarafından (20-03-2011 Saat 23:18 ) değiştirilmiştir.

Nov 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    48
    Basit olarak tel kontrol uçunun mantığı aşağıdaki çizimde görülebilir. Pilot bir daire etrafında dönerken uçağın aşağı-yukarı manevralarını "elcik" (U-control) denen aparatı aşağı veya yukarı çekerek verir.

Nov 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    48
    Bu konuya ilişkin elimde çok güzel fotoğraflar var ama elektronik ortamda olmadığı için şu anda gönderemiyorum. Yarın hepsini tarayıp bu başlık altına yükleyeceğim.
    Konu red_fin tarafından (20-03-2011 Saat 13:43 ) değiştirilmiştir.

Nov 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    48
    Tel kontrol kumandaya ilişkin birkaç çizim daha
    Bu çizimleri internet üzerindeki tel kontrol modelciliğe ilişkin hemen hemen her sitede rastladığım için burada da yayınlanmasında bir sakınca görmüyorum. Ama yine de kaynak belirteyim: Resimlerin alındığı site http://dkd.net/clmodels/control.html
    • Dosya tipi: gif controls.gif (17,7 KB (Kilobyte), 345x kez indirilmiştir)
    • Dosya tipi: gif flaps.gif (18,0 KB (Kilobyte), 338x kez indirilmiştir)

c/z c/z - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Ziyaretci
    1970 li senelerde Ataköy' de modelci abilerimiz otoparklarda uçururlar bizler de seyrederdik.. Ben o zamanlar Jet Model' in kitlerini evde sıralamış tel kontrol uçak hayelleri kurardım
    Çok nostaljik ve güzel bir konu açmışsın Egemen.....
    Resimleri de bekliyorum...
    Selamlar.

Gerçekten de şu anda bir çok kişinin bilmediği bir konu olmuş. Günümüz teknolojisi ile çok daha geliştirilebilir bir kategori. Yıllar önce yapılan 200 mil/saat hıza ulaşılabilir mi bilmem.
    Yanlız anlamadığım birşey var çizimlerde iki tel tek bir kontrol mekanizmasını çalıştırıyor o da elvatöre gidiyor. Diğer resimde ise aileronlar da hareketli gibi duruyor. Acaba aileronlar hareketli ve kumanda edilebilir mi?
    Bir de bu tel kontrollü ilk görüşümü anlatayım. 1976-77 yıllarında lisede yatılı okurken hafta sonu arka bahçede iki öğrenci gördüm. İlginç; birşeyler yaptıkları belliydi hemen yanlarına gittim. Benden rahatsız olduklarını hemen belli ettiler ama ben onlar kovmadan minicik bir motorun U şeklinde kıvrılmış borsuna yakıt doldurup motoru çalıştırdıklarını ve teli kontrol ettiklerini görerek uzaklaştım. Uçurmak için benim gitmemi beklediler Tanışmak mı tanışamamak mı ne olduğuna karar veremedim.
    Konu red_fin tarafından (20-03-2011 Saat 13:45 ) değiştirilmiştir.

Alıntı atambay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir de bu tel kontrollüyü ilk görüşümü anlatayım. 1976-77 yıllarında lisede yatılı okurken hafta sonu arka bahçede iki öğrenci gördüm.
    Ben bu konuya baya geç kalmışım demekki ben henüz kısa şortla bile gezemezken size örneğini görmek kısmet olmuş

Nov 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    48
    Alıntı atambay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yanlız anlamadığım birşey var çizimlerde iki tel tek bir kontrol mekanizmasını çalıştırıyor o da elvatöre gidiyor. Diğer resimde ise aileronlar da hareketli gibi duruyor. Acaba aileronlar hareketli ve kumanda edilebilir mi?
    Resimde aileron gibi görünüyor ama aslında flap onlar Metin abi. Elevatör ile ters yönde hareket ediyorlar. Ben hiç bu tür flaplı uçak kullanmadım ama bildiğim kadarı ile bu tür kontrol yüzeyine sahip modeller, ileri akrobasi uçakları sınıfındalar.

Elevatör ile flaplar aynı anda ters yönde döndüğü için dönüş ekseni kanatlara yaklaşıyor ve uçak neredeyse kanadının etrafında takla atabiliyor. Çok dar çaplı looplar yapmak mümkün bu uçaklarla.
    Konu red_fin tarafından (20-03-2008 Saat 11:57 ) değiştirilmiştir. Sebep: flapların dönüş yönünü yanlış yazmışım, düzelttim.

Alıntı red_fin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Resimde aileron gibi görünüyor ama aslında flap onlar Metin abi. Elevatör ile ters yönde hareket ediyorlar. Ben hiç bu tür flaplı uçak kullanmadım ama bildiğim kadarı ile bu tür kontrol yüzeyine sahip modeller, ileri akrobasi uçakları sınıfındalar.

Elevatör ile flaplar aynı anda aynı yönde döndüğü için dönüş ekseni kanatlara yaklaşıyor ve uçak neredeyse kanadının etrafında takla atabiliyor. Çok dar çaplı looplar yapmak mümkün bu uçaklarla.
    Bu tel kontrollülerin müsabaka hareketlerine baktığımda olacak iş değil diye düşünmüştüm. Ama şimdi anlaşılıyor o sert dönüşleri nasıl yapacakları. 2 turdan sonra başımın dönmeyeceğinden emin olsam denerdim 200 metrelik tel ile denersem olur belki
    peki bizim radyo kontrollü uçaklarda flaperon ile yükselişi mixt yapan oldu mu acaba. Hemen kendi alanımıza kazanım sağlayalım
    Konu red_fin tarafından (20-03-2011 Saat 13:46 ) değiştirilmiştir.

Nov 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    48
    F2B Akrobasi klasmanından temel bazı akrobasi hareketlerinin şemaları..

1. Resim: Square Loop

2. Resim: Overhead 8

3. Resim: Vertical Overhead 8

4. Resim: Wingover

5. Resim: 4 Leaf Clover

Wingover iyiymiş en azından başdönmesi yapmaz
    Konu red_fin tarafından (20-03-2011 Saat 13:46 ) değiştirilmiştir.

Nov 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    48
    1984-1987 arası çeşitli model kitap ve dergilerinden alarak saklamış olduğum "Tel Kontrol" resimleri.. İlk defa tarayarak elektronik ortama geçirdim bende bunları bu vesileyle.

1. Resim:

2 adet .30'luk "Frog 500" motoru ile uçan bir JU88'in üzerine takılı 1/12 ölçekli bir ME109.

İki uçak iki ayrı pilot tarafından kontrol ediliyor. Birlikte kalkış yaptıktan sonra havada ayrılıyorlar. Resim 1962 yılına ait.

2. Resim:

1974 Avrupa kupası 1/2A Combat şampiyonları. .06'lık PAW 149 motor takılı Banshee uçakları ile. FAI tarafından tanınmasa da, 1/2A sınıfı, çok ucuz olması ve çok basit yapılı uçaklarla uçulması nedeniyle özellikle Avrupa'da çok popüler olmuş bir sınıftı.

3. Resim

İngiltere'nin 3 Speed şampiyonu Gordon Isles, Dave Smith ve Pete Halman. Ellerinde tuttukları asimetrik tasarımlı speed uçakları ile 2.5 cc'lik motorlarla 150 mil sürat yapıyorlarmış zamanında. Uçakların dış kanatları çıkartılmış. İki uçağın kanat uçlarındaki yuvarlak şekiller ilginç. Teller bunların etrafından dolaşıyor ve aşırı süratli uçuş sırasında hem bir nevi Exponential kontrol sağlıyor, hem de tellerin sürat yüzünden esnemesini engelliyor.

4. Resim

1940 tarihli bir Speed uçağı. Uçağın gövdesi "Rossi 15" motorun "tuned pipe" eksozu etrafına yapılmış. Yani uçak aslında bir motor ve eksoza iliştirilmiş kanattan ibaret. Uçağın kuyruk altında eksoz çıkışını görmek mümkün. Bu uçak da 200 km/h üzerinde hız yapabiliyor.
    • Dosya tipi: jpg double.jpg (136,5 KB (Kilobyte), 240x kez indirilmiştir)
    • Dosya tipi: jpg Combat.jpg (63,2 KB (Kilobyte), 206x kez indirilmiştir)
    • Dosya tipi: jpg speed.jpg (116,9 KB (Kilobyte), 184x kez indirilmiştir)
    • Dosya tipi: jpg Speed2.jpg (158,6 KB (Kilobyte), 192x kez indirilmiştir)

Nov 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    48
    Bu fotoğraf da 1985 yılında benim tarafımdan çekilmişti. Fotoğraftaki takım arkadaşım Lütfü; (ne yazık ki soyadını hatırlamıyorum), Elinde tuttuğu "Kombat Kapers" modelinden o seneki müsabakalar için 3 tane yapmıştı ve büyük riskler alıp, Tower'dan getirttiği filmlerle kaplayarak takımımızın ilk "film kaplama" uçaklarına sahip olma gururunu yaşamıştı.

Red Baron (elinde tuttuğu), Silver Sword ve Blue Samurai isimlerini verdiği uçaklarla 1985 Türkiye şampiyonasında F2D (Combat) branşında derece almıştı ama müsabakalar sırasında Silver Sword ve Blue Samurai rahmetli olmuştu.
    • Dosya tipi: jpg Lutfu.jpg (48,4 KB (Kilobyte), 243x kez indirilmiştir)
    Konu red_fin tarafından (18-02-2011 Saat 16:15 ) değiştirilmiştir.

sizin uçuşun videosunu da koyalım tam olsun.
    bence bu başlık sabit başlık olmalı...
    Konu red_fin tarafından (20-03-2011 Saat 13:47 ) değiştirilmiştir.

Nov 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    48
    Koyalım... Hatta aşağıda işte..

Modern zamanlardan nostaljik bir Tel Kontrol uçuşu videosu:

http://video.google.com/videoplay?do...15683582484116

Uçak 1992 Bruce Matthews planından inşaa edilmiş bir Cadett C/L profil gövde trainer. Üzerindeki motor 1970 model bir Cox Golden Bee. Motor 38 yaşında olmasına rağmen hala tıkır tıkır çalışıyor

Nov 2004
    Nereden Nereden
    Ankara
    Yaş Yaş
    48
    1990'lı yıllardan itibaren Radyo kontrol ekipmanının çok ucuzlaması ile Radyo Kontrollü uçuş iyice popüler ve ulaşılabilir oldu.
    Özellikle de 90'ların sonu itibariyle elektrik motoru ve pil teknolojilerinde yaşanan atılımlar vs. sayesinde hafif elektrikli uçaklar, park ve backyard flyer'lar olarak hem nispeten dar alanlarda uçabilmeleri hem de sessiz, temiz elektrik motorları ile, tel kontrollü uçakların iyice gözden düşmesine neden oldu.

Tel kontrol ile uğraşan pek çok kişi radyoya geçince bu branş maalesef yavaş yavaş unutuldu.

Bu unutulmuş modelcilik sanatının anısına, bu başlığı okuyan herkesi bir dakika saygı duruşuna davet ediyorum.
    Konu red_fin tarafından (20-03-2011 Saat 13:48 ) değiştirilmiştir.

bence elektrikli tel kontrollü yapılabilir...
    Konu red_fin tarafından (20-03-2011 Saat 13:48 ) değiştirilmiştir.

• Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)