serbest uçuş modeli pelikan

Konu Bilgileri;

•  » Konudaki mesaj sayısı : 38
  •  » Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Sayfayı Paylaşın :

Toplam 38 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

nihayet elime ulaşan bu pelikan modelinde ilk olarak nerden başlayacağımı bilemedim sinirleri kestim fakat başlangıçı yapamıyorum biraz moralim bozuldu galiba

planı strafor-köpük-tahta iğne sağlanabilecek biyere aç üstüne büyük şeffaf çöp poşetini keserek ser iğnele planı koru yani herhangi şeffaf bişey oolabilir öncelikle kanat sinirlerini her sinirin yanında 2-3 iğne olmak üzere dik olarak plana yerleştir uygun olan yerine sonra firar yani ince kısma ince geniş olan balsayı yerleştir fazlasını kes ben yankeykiyle biraz fazla kesip zımparalamışdım kıl testere düz olacakdır balsan boşa gitmez sonra ise 3x3 mm balsaları uygun yerlere yerleştir bunu yaparken olabildince tek parça yap ve küçükleri kullan yani büyüğü alıp fazlasını kesme aynı şekil iğnelerle temizle aktivatörlü yapıştırıcı balsa için olan ca yapıştırıcılar yapışdırıcı satın al ve yapışdır kanat açısına dikkat et planda biryerlerde var onu bir karton parçası olarak kes ortadaki parçadaki kanat sinirlerini bu açıyla yapıcaksın pelikan yapmadım gövde varmı bilmiyorum varsa iğneyle sabitle yapışdır aynı şekilde .

hocam anlayamadım bi iğne batırabileceğim bir yer buluyorum üstüne bir poşet yerleştiriyorum planı iğnele demişssiniz anlamadım orayı ? birde ölçüde tutmuyor o firarın yerleştiği yer varya uzun kısım onun boyutu 33 cm 6 ya bölmedim göz kararı yapmayı düşünüyorum onları yerleştirdikten sonra o tahtayı iğneliyim mi anlayamadım ?

6 ya bölmeyeceksin kanadın 1 kısmı dümdüz ya orası tek parça olacak

şimdi kolay yapabilmen için balsanın yerinde durması gerek planda ilerde örnek kanad çöp oldu tekrar yapman için sağlam olması gerek biz bütün modellerde zemin yumuşak iğne girmesi gerek örnek olarak bi strafor aldık planı üstüne seriyoruz köşelerden iğneliyoruz sonra ben böyle yapıyorum şeffaf olan herşey olur büyük çöp boşetinin alt kısmını ve kenarını kesiceksiz dümdüz sofra gibi tek parça olacak sonra o şeffaf maddeyide planın üstüne yerleştirip iğneliyoruz

kısaca http://www.youtube.com/watch?v=F8Xc0Fufvtg

toz yapışdırıcıyı kaplamada kullanacaksın

burada bulunuyorum planın üstüne şeffaf birşey seremedim evde yoktu bnde planın altına bir karton koydum üstüne iğne yerleştirdim resimde anlaşıldığı üzere ama bundan sonra ne yapacağımı bilmiyorum ve şuan yapıştırmadım ne yapayım onların verdiği yapıştırıcı güzel gibi onu kullanayım diyorum fakat arkadaş yeni yapıştırıcı al dedi ne yapayım bundan sonra ve kenardaki üçgenleri anlayamadım oralaradamı yerleştiricem

köşelerde gösterdiği yere destek yapıcan toz yapışdırıcı balsayı yapışdırmaz o kaplama için lastik motorlu olanda denemişdim olmadı kanatları bu şekil ve videodaki gibi yapıcan doğru yapmışsında biri kısa duruyor kırıldımı noldu ? yapışdırırken kırık parçayı yanına koy.

yok kırım olmadı sağlam yanlış kesmiş olabilirim birde sinirlerde ince uzun olan yerin çıkıntı parçası koptu 1 sinirde bi sorun olmaz inş şimdi nereye başlıyım yoksa yarın mı devam edeyim yapıştırıcı alıp birde nasıl bir yapıştırıcı alıyım kaliteli yapıştırıcı satan bi yer bulacağımı sanmıyorum ığdırda 404 felan yeterli olurmu ?

Bu linkde detaylı bilgi var.yinede takıldığın yerde soru sorabilirsin.Ben yapıştırıcı olarak CA yı tavsiye etmiyorum.onun yerine kırtasiyeden alabileceğin BEYAZ TUTKAL ı yarı yarıya su ile karıştırman.biraz geç kurusada-2 saat gibi-hem sağlam olur,hem de CA(japon)zamkının zehirleyici etkisinden kurtulursun.
    http://www.hobbyrc.com/forum/threads...n%C3%B6r/page2
    güretekin danişmentgazioğlu-1957-istanbul
    Anasından model uçakcı doğmuş,sonradan olmalardan değil.

teşekkürler hocam yapıştırıcıyı yarın alıp yapmaya devam ediceğim biraz ders çalışayım başlangıçta ne yapacağımı bilmeden balsalara bakıyordum moralim çok çabuk bozulmuştu şimdi anladım ne yapacağımı galiba yarın zorlandığım kısımlarda tekrardan sorarım yardım edenlere çok teşekkür ederim sizler sayenizde bir çok kişi hemen pes etmiyor yardımlar için tekrardan teşekkür ederim

arkadaşlar bir kanatı yaptım fakat saramıyorum sarıcağımda nasıl sarıcağım anlayamadım ?

email email - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Ziyaretci
    doğan,
    önce sabırlı ol-mayı dene- ben hiç bir zaman olamadım ama sen dene.

şeffaf dosyalar varya, hani içine ödev koyup öğretmenine verdiğin. işte onu planın üzerine sereceksin. sereceksinki hangi yapıştırıcıyı kullanırsan kullan balsa ile kağıdı birbirine yapıştırmamış olacaksın ve sökerken rahat edeceksin.

japon (CA) yapıştırıcı kullanacaksan "evo bond" markalı olanını bul diğerleri pek bi işe yaramıyor çünkü. ve unutmaman gereken şey japon yapıştırıcı boşlukları doldurmaz, aslında hiçbir yapıştırıcı boşlukları doldurmaz.

Güretekin hocam beyaz tutkal tavsiye etmiş. katılırım, ama ilk modelini yapan biri için çooooooook uzun sürer kuruması.

kestiğin parçaların birleşme yüzeylerinin tamamının temas etmesi gerekir. parçaları 1. resimdeki gibi kesmelisin.

"bir kanadı" değil "kanadın bir yarısını" yaptıgını zannediyorum. öteki yarısınıda bitir. kuyruk parçalarınıda yap sonra kaplama kısmında ayrıntılı ve fotograflı yardımda bulunuruz.
    Eklenen Resim Ön İzlemesi
    • Dosya tipi: jpg 1.JPG (6,8 KB (Kilobyte), 22x kez indirilmiştir)
    Konu email tarafından (07-02-2012 Saat 20:43 ) değiştirilmiştir.

bir not daha,
    japon kullanacaksan agzını sakın kesme. igne ile deliver. böylece japonu birleşim yerlerine damlatabilirsin. küçük bir damla japon, birleşme işlemi içi fazlası ile yeter.

ve lütfen planın alt tarafında bulunan resimli anlatım kısmını üç kez oku. sonra planın üzerindeki yazıları iki kez oku.
    Konu email tarafından (07-02-2012 Saat 20:47 ) değiştirilmiştir.

hocam valla bnde sabırlı olamadım balsa ile çalışmamda ufak tefek 2 sorunoluştu hallettim ve kanadın tamamını bitirdim alttaki yazılanları okdum ona göre çalışmamı yapıyordum fakat kaplamayı açıklaması çok net olmamış alttan başla gergin felan olsun dedi ama bn beceremedim kanatın bi yarısını çok kötü kapladım diğer yarısı ötekine göre daha iyi ama ikiside kötü oldu kaplama bana göre birşey değik galiba şuanda 9 cm eğimle birleştirdim bekliyorum ama aklımda bir soru var kanat yarılarını birleştirirken balsayla değil verilen kaplamayı birleştirdim acaba yanlış mı oldu bilemedim kanat kuruduktan sonra gövdeye yerleştireyim mi yoksa kuyrukla beraber mi yerleştirsem tereddütte kaldım

Alıntı azatin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam valla bnde sabırlı olamadım balsa ile çalışmamda ufak tefek 2 sorunoluştu hallettim ve kanadın tamamını bitirdim alttaki yazılanları okdum ona göre çalışmamı yapıyordum fakat kaplamayı açıklaması çok net olmamış alttan başla gergin felan olsun dedi ama bn beceremedim eğer kaplama kağıdını çarçur etmediysen sorun yok, kutudan çıkan kağıt iki kez kaplayacak kadar yetiyorkanatın bi yarısını çok kötü kapladım diğer yarısı ötekine göre daha iyi ama ikiside kötü oldu kaplama bana göre birşey değik galiba şuanda 9 cm eğimle birleştirdim bekliyorum ama aklımda bir soru var kanat yarılarını birleştirirken balsayla değil verilen kaplamayı birleştirdim acaba yanlış mı oldu bilemedim bı kısmı anlayamadım bir fotograf eklersen iyi olur.kanat kuruduktan sonra kanat ıslatıldıktan sonra tekrar kalıba alınırki çarpılma dediğimiz olay gerçekleşmesin. ıslatıp olduğu gibi bırakırsan kanat çarpılacak ve düzgün bir uçuş yapamayacaksın.gövdeye yerleştireyim mi yoksa kuyrukla beraber mi yerleştirsem tereddütte kaldım
    kanadı gövdeye yapıştırmıyoruz. paket lasitgi kullanarak plastik gövdedeki yerine yerleştiriyoruz. güretekin hocamın ve diğer arkadaşlaarın verdiği linkleri bir daha oku ve resimleri iyi incele
    Konu email tarafından (07-02-2012 Saat 21:24 ) değiştirilmiştir.

yok hocam yapıştırmıyıcağımızı biliyorum yerleştiriyim mi paket lastiğiyle onu söylemek istemiştim

bu iyi olduğunu düşündüğüm kanat

bu kötü olduğunu düşündüğüm kanat

buda yarım olan kanatları birleştirme noktam burayı yanlış yapmış olabiliceğimi söledim acaba kaplamadan mı yapıştırıcaktım onu söylemek istemiştim

Şu linki iyice incele,kağıt farklı ama metod aynı.serbest uçuş modellerinde kağıt kaplama ve gerdirme çok önemli ve uçuşu etkiliyor.
    http://www.hobbyrc.com/forum/threads...-AFACAN./page2

Ben CA yı şunun için tavsiye etmiyorum.ele-göze-buruna çok zararlı.balsayı iyi yapıştırıyor,yanlış olursa sökme şansı yok.Soğuk tutkal çok daha toleranslı.yanlış yapıştı ise ayır yeniden yapıştır.eskiden 8 saatte kururdu,şimdi en fazla 2 saat,hatta çin malı olanları 1 saatte kuruyor.

yha birde kanatları birleştiremedim gürtekin abi kaplama arada olcakmı yoksa balsalarımı birleştiricem anlayamadım ? birde kötümü kaplamışım ? bozup yeniden mi kaplasma ?

Şimdi önce sağ kanat,sonra sol kanat,sonra kanat ortası ayrı ayrı yapılacak.planda açı şablonu var.onu bir kartona yapıştır ve kanatların gövde tarafındaki siniri bu açıda yapıştır.kanat ortasını tezgaha iynele.sağ ve sol kanadı,DİHEDRAL dediğimiz,büküntüde,planda mm cinsinden değeri var,sağ-sol kanat ucundan aynı yükseklikte yapıştır.Kağıt kaplama bundan sonra olacak.Kapladığın kağıtları temizle,kırtasiyeden ince pelür kağıdı al ve ayrı ayrı kapla.AFACAN konusunda var.

• Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)